Praha ilustrační

Pražské radnice rekonstruují byty v havarijním stavu. Plánují investice za stovky milionů

V Praze se nachází stovky neobsazených nájemních bytů v majetku městských částí, které jsou kvůli špatnému stavu neobyvatelné a čekají na opravy. Podle radničních mluvčích, kteří situaci popsali pro ČTK, radnice postupně byty rekonstruují, přičemž některé opravy probíhají také při výměně nájemníků. Celkem spravují městské části v Praze přibližně 23 000 bytů, zatímco magistrát se stará o dalších 7000. Většina těchto bytů slouží k sociálním účelům nebo k bydlení pro pracovníky klíčových profesí.

Například Praha 4, která má necelé 2000 bytů, eviduje 230 jednotek nevhodných k bydlení. „Na jejich opravy jsme v rozpočtu na rok 2025 vyčlenili 40 milionů korun,“ uvedl místostarosta Jan Hušbauer (ANO) s tím, že radnice každý rok opraví desítky bytů.

Podobně Praha 2, která spravuje asi 3000 bytů, plánuje letos rekonstruovat 140 jednotek, z toho 90 kompletně. Na to si vyčlenila přibližně 80 milionů korun. Městská část také počítá s rozšířením bytového fondu – do roku 2030 chce přestavbou půdních prostor vytvořit dalších 25 bytů.

Opravy se týkají i menších městských částí

Praha 6 má v plánu letos opravit 50 prázdných bytů, zatímco Praha 10 plánuje rekonstrukci 70 jednotek, přičemž v roce 2025 chce dokončit opravy 25 bytů s náklady okolo 30 milionů korun. Praha 8 pak hodlá zrekonstruovat desítky bytů během následujících dvou až tří let, přičemž se chce ucházet o dotace ze Státního fondu podpory investic.

Podobné aktivity probíhají i v menších městských částech. Praha 1 plánuje opravy u 50 bytů, Praha 14 eviduje 20 jednotek k rekonstrukci a chce na ně získat finance z magistrátního fondu.

Bytová krize a snaha o navýšení bytového fondu

Kromě větších rekonstrukcí městské části provádějí i menší opravy při střídání nájemníků. Například Praha 7 takto ročně opraví kolem 50 bytů, Praha 11 pak přibližně 20, z nichž pět až sedm projde kompletní rekonstrukcí.

Praha dlouhodobě čelí bytové krizi způsobené vysokými cenami bydlení. Privatizace po roce 1991 snížily počet městských bytů z původních 194 000 na současných přibližně 30 000. Magistrát proto plánuje tento fond rozšiřovat, aby zajistil dostupné bydlení pro sociálně slabší obyvatele i zaměstnance klíčových profesí. Městské části o svých bytech rozhodují samy a také realizují vlastní projekty zaměřené na rozšíření bytového fondu.