Přepracovat! Brněnští zastupitelé odmítli navrženou verzi nového územního plánu
Brněnští zastupitelé vrátili na úterním zasedání k přepracování návrh územního plánu. Původně ho měli schvalovat, ale po dlouhé debatě dospěli k jinému usnesení. Důvodem jsou problémy, které město řeší se Státním pozemkovým úřadem. V plánu se totiž změní využití některých pozemků, které město získalo od státu s podmínkou, že se využití nezmění po dobu deseti let.
Stále tak platí územní plán z roku 1994, který ani po aktualizacích a úpravách neodpovídá potřebám města. Územní plán vymezuje rozvojové plochy pro různé typy aktivit, určuje směr budování dopravních tahů a další infrastruktury. Kvůli dosavadní neexistenci nového plánu jsou na neurčitou dobu odloženy různé například developerské i infrastrukturní projekty, jejichž povolení závisí na změně využití pozemků.
Pro vrácení návrhu k přepracování zvedlo ruku 35 zastupitelů, nikdo nebyl proti a šest zastupitelů se zdrželo. Vypracování územního plánu považovala koalice ODS, Piráti, KDU-ČSL a ČSSD hned při vzniku po volbách za hlavní prioritu. Územní plánování mají na starost zástupci KDU-ČSL, kteří na něm spolu s Kanceláří architekt města Brna pracovali celé volební období.
Proti byli starostové i členové koalice
Zastupitelé schválili šest pokynů, které má zpracovatel územního plánu do nového návrhu začlenit. Reagují na výtky, kterým v posledních týdnech územní plán čelil. Je potřeba zpřesnit a doplnit regulaci zástavby ve stabilizovaných plochách, především ve vnitroblocích včetně definování jejich chráněných hodnot po lokalitách. Dále je potřeba rozčlenit typ ploch pro bydlení na bydlení individuální a bydlení hromadné, aby nebylo možné stavět bytovky tam, kde mají být rodinné domy.
Problém se státem vyřeší novela zákona
Proto Hladík navrhoval stažení materiálu, což ale neprošlo. Při návrhu zároveň řekl, že problém s pozemkovým úřadem lze vyřešit novelou zákona. Spočívala by ve zkrácení z 10 let na pět pro využití pozemků ke stejnému účelu jako při převodu. Tím by se Brnu uvolnily ruce u většiny nabytých pozemků.
Nyní v Brně platí téměř 30 let starý územní plán s řadou pozdějších aktualizací. V roce 2014 byla schválena jeho velká aktualizace, kterou však o rok později zrušil soud pro nepřezkoumatelnost některých rozhodnutí.