Přijměte ho, vyzvala iniciativa. Vláda otálí se zákonem, který může zcela změnit bydlení v Česku
Iniciativa Za bydlení vyzvala vládu k neprodlenému přijetí zákona o podpoře v bydlení, který by měl pomoci řešit současnou problematiku bytové nouze. Zákon je podle ní připravený a prodiskutovaný. Iniciativa o tom informovala v dopise adresovaném premiérovi Petrovi Fialovi (ODS) a předsedům koaličních stran.
Současně s výzvou v dopise iniciativa žádá Fialu o společné jednání. Projednávání návrhu bylo minulý týden přerušeno kvůli některým rozporům, které je podle členů vlády třeba znovu projednat.
„V případě, že se zákon neschválí, budeme nadále svědky společenské situace prohlubující se chudoby, kdy desítky tisíc dětí vyrůstají ve zcela nevyhovujících podmínkách, což má negativní dopady na jejich zdraví, vzdělávání i na jejich životní příležitosti. Je proto zcela klíčové, aby schválení zákona o podpoře v bydlení patřilo mezi nejvyšší vládní priority a aby byl návrh podpořen a předán k projednání Poslanecké sněmovně nejpozději do konce května tohoto roku,“ uvedla iniciativa Za bydlení v dopise.
Zákon je připravený a prodiskutovaný
Vláda v minulém týdnu projednávání zákona přerušila kvůli přetrvávajícím rozporům. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) řekl, že bude třeba ještě o obsahu normy jednat se samosprávami. Zákon je podle iniciativy ale připravený a detailně prodiskutovaný s většinou klíčových aktérů ze strany obcí, krajů, poskytovatelů sociálních služeb i expertů a expertek ze sociální oblasti.
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) pak nesouhlasil s plánovaným vytvořením zhruba 200 nových úřednických míst. Podle iniciativy ale zákon zavádí ve velmi střízlivém počtu nezbytnou síť poradců, poradkyň, sociálních pracovníků a pracovnic poskytujících přímou podporu v asistenci a garancích v bydlení, kteří na úrovni obcí dnes chybí.
Iniciativa v dopise uvedla, že přijetí zákona by bylo zároveň klíčovou investicí, neboť by snížil náklady státu, které bytová nouze vytváří. Náklady spojené s bytovou nouzí pro veřejné rozpočty přesahují podle odhadů čtyři miliardy korun ročně.
Hrozí ztráta desítek miliard
Podle návrhu by v obcích s rozšířenou působností měla vzniknout kontaktní místa pro bydlení. Ta by měla poskytovat poradenství a bydlení v případě potřeby zprostředkovat. Vedla by evidenci lidí v bytové nouzi či ohrožených ztrátou bydlení. Evidovat by měla také dostupné byty a prověřovala by, jestli bydlení splňuje technické a hygienické požadavky. Nastavit by se měl systém podpor a záruk pro pronajímatele, tedy garance úhrady škod či nájmu. Počítá se také s asistencí, nájemníkům by se měli věnovat sociální pracovníci.
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) dříve uvedl, že vláda nakonec zákon o podpoře bydlení schválí, už jen kvůli hrozbě ztráty deseti miliard korun z Národního plánu obnovy. Pokud by navrhované změny byly dobře odůvodněné a nebudou motivovány pouze politicky, je připraven po jednání přistoupit na kompromis.
Iniciativa za bydlení sdružuje 50 nevládních neziskových organizací, akademiků a představitelů samospráv. Že by vláda měla zákon přijmout co nejdříve, uvedla iniciativa již loni v prosinci.