
Problémy digitalizace stavebního řízení zatím řeší technologický bypass
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) oznámilo dokončení klíčové fáze připojování stavebních úřadů k propojenému systému stavebního řízení. V rámci takzvaného technologického bypassu, který umožňuje souběžné fungování původních lokálních systémů a nového digitálního rozhraní, bylo připojeno 435 úřadů používajících systém VITA. Ten aktuálně využívá přibližně 500 z celkových 652 stavebních úřadů v Česku.
Vedle toho probíhá testování upraveného software i u systému VERA, který je nasazen na 42 úřadech. Zhruba stovka institucí zatím žádný lokální systém nevyužívá a budou připojovány podle individuálních potřeb. MMR tak završilo sérii šesti vln připojování, které byly nutné kvůli různorodosti technických řešení napříč republikou.
Souběžný provoz kvůli zpožděné digitalizaci
Digitální systém stavebního řízení byl spuštěn v červenci 2023, ale jeho ostrý provoz doprovázejí od počátku komplikace. Kvůli technickým problémům a opožděné implementaci jednotlivých agend se vláda rozhodla přistoupit k přechodnému řešení právě v podobě technologického bypassu.
„Potíže se objevují hlavně u napojení na různě nastavené lokální spisové služby. To si vyžádalo speciální přístup dodavatele téměř ke každému jednotlivému úřadu,“ uvedla vrchní ředitelka sekce IT na MMR Eva Pavlíková. Dodala, že ministerstvo zřídilo online skupinu pro úředníky, kde mohou konzultovat konkrétní potíže. V 90 % případů prý dostávají odpověď ještě tentýž den.
První zkušenosti s provozem: úspora práce i smíšené reakce
MMR provedlo mezi 160 dříve připojenými úřady průzkum, kterého se zúčastnila přibližně čtvrtina oslovených. Výsledky ukazují, že bypass vnímá 47 % respondentů jako prostředek ke snížení pracnosti vyřizování agendy, dalších více než 10 % zaznamenalo výrazné zjednodušení práce. Přes 42 % úřadů nezaznamenalo žádnou změnu.
Hodnocení uživatelského komfortu po připojení k propojenému systému se rozdělilo rovnoměrně – 39 % respondentů jej hodnotí kladně, stejný podíl jako standardní a pětina jako špatný.
Nový systém nejdříve za tři roky
Původní plán digitalizace pod vedením tehdejšího ministra Ivana Bartoše (Piráti) narazil na řadu technických i organizačních problémů. V září 2024 byl kvůli těmto obtížím Bartoš odvolán a Piráti následně odešli z vlády do opozice. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) se následně rozhodl v projektu nepokračovat v původní podobě a vypsal novou zakázku.
Plně funkční digitální systém stavebního řízení by měl být připraven až v roce 2028. Do té doby bude pokračovat přechodné období, během nějž úřady nadále využijí kombinaci původních systémů a technologického bypassu.