Projektant

Projektanti očekávají růst trhu o 3,5 procenta. Bojí se však recese

Trh projektových prací letos poroste v průměru o 3,5 procenta, o něco málo větší růst očekávají projektanti zaměřující se na pozemní stavby. Výhledově může i projektanty zasáhnout rostoucí inflace a zvyšování základní úrokové sazby ČNB a v roce 2023 tempo růstu trhu podle odhadů poklesne na 2,9 procenta. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research.

„Ve veřejném sektoru očekávám mírný růst, vzhledem ke slibovaným rozpočtům největších investorských organizací (Ředitelství silnic a dálnic ČR, Správa železnic) na přípravu staveb. Zároveň však očekávám větší pokles v soukromém sektoru, kde se musí projevit očekávání ekonomické krize v souvislosti s válkou na Ukrajině,“ uvedl ve studii Lukáš Hruboň, obchodní ředitel společnosti Valbek EU.

Projektanti projektující převážně pozemní stavby očekávají letos růst trhu o 3,8 procenta a za rok o 3,4 procenta. Oproti tomu projektanti projektující převážně inženýrské stavby očekávají letos růst trhu o 3,1 procent a v roce 2023 o dvě procenta, vyplývá ze studie.

„V roce 2022 očekáváme spíše stagnaci nebo již mírný pokles na projekčním trhu pozemních a dopravních staveb. Pokles očekáváme především v segmentu přípravy oprav a údržby, v segmentu investic očekáváme spíše stagnaci,“ řekl předseda představenstva projekční společnosti Prodin Leoš Jelínek.

Odborníci se obávají recese

S růstem objemu projektových prací porostou projektovým společnostem podle studie tržby o 4,9 procenta. V roce 2023 očekávají projektové společnosti růst tržeb o 4,1 procenta. Společnosti věnující se projekci pozemních staveb očekávají letos růst tržeb o 5,1 procenta, zatímco projektanti inženýrských staveb o 4,4 procenta.

Další ekonomický růst může být podle odborníků vzhledem k situaci na trhu ohrožen. „Míříme spíše do recese. Všude přítomná inflace a s ní spojené zpřísnění podmínek financování ze strany ČNB je a bude limitující pro řadu soukromých investorů. Výhledově to může zasáhnout i strukturu projektových prací s větším fokusem na bytovou a developerskou výstavbu,“ míní výkonný ředitel společností Xella CZ a a Xella Slovensko Peter Markovič.

Na druhou stranu uvedl, že vzhledem k tomu, že se projekty chystají průběžně a i na několik let dopředu, tak předpokládá stabilitu poptávky. „A to jak v rezidentní, tak nerezidentní výstavbě. Převis poptávky po bydlení i s určitou odloženou setrvačností by měl zajistit dostatečnou vytíženost projekčních kanceláří,“ doplnil.

Vytíženost projektových společností je na 95 procentech kapacity a zakázky mají většinou nasmlouvané na devět měsíců dopředu, dodává průzkum.

red