Grand Prix Architektů - Národní cena za architekturu

Rekordní počet. Národní cena za architekturu 2022 bude vybírat z 255 přihlášek

Letošního XXIX. ročníku Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu se účastní 255 architektonických projektů, které se budou ucházet o hlavní cenu GPA Národní cena za architekturu 2022. Je to nejvyšší počet přihlášených projektů po covidové pandemii.

Přihlašovat projekty do GPA – Národní ceny za architekturu 2022 bylo možné do 15. 8. 2022. Nyní porota vybírá shortlist 50 projektů, které postoupí do finále. Všech 255 přihlášených projektů si můžete prohlédnout zde.

Také v letošním roce je porota složena z významných osobností v oblasti architektury:

  • Jean-Pierre Carniaux – FRANCIE ateliér Ricardo Bofill Taller de Arquitectura (RBTA)
  • Robert Schmitz – ŠVÉDSKO ateliér White Architekter
  • Martin Rein-Cano – NĚMECKO ateliér TOPOTEK 1
  • Michal Bogár – SLOVENSKO ateliér BOGÁR architekti
  • Eva Le Peutrec – ČESKO ateliér E-STUDIO

Obec architektů, která je pořadatelem GPA Národní ceny za architekturu, a společnost GROHE pořádají již 4. ročník Grand Prix Architektů Festival 7. listopadu ve Veletržním paláci. V rámci tohoto festivalu budou probíhat prezentace 50 vybraných projektů, ze kterých porota vybere ve druhém kole hodnocení finální projekty v jednotlivých kategoriích a hlavní cenu GPA – Národní cenu za architekturu 2022.

„Přestože je s organizováním GPA Národní ceny za architekturu spojena spousta práce a v podstatě po vyhlášení ročníku se začíná hned připravovat ročník nový, tak nás stále se zvyšující zájem o tuto cenu nabíjí novou energií. 255 přihlášených projektů je počet, kterým se vracíme do období před covidem. To opět dokládá, že GPA Národní cena za architekturu je největší architektonickou soutěží v České republice. Architekti vnímají, že mezinárodní porota dodává této soutěži na vyšší prestiži a získat takové ocenění je další posun v jejich kariéře. Zkrátka děláme dobrou věc a doufám, že cena bude zachována i do budoucna.“ uvedl Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů, která cenu organizuje.

„GPA mě provázela v úplných začátcích, když jsem jako student gymnázia snila o dráze architekta. Velmi dobře si vzpomínám, jak jsem se zájmem sledovala výsledky a některé z nich si pamatuji dodnes, i když je to už skoro 30 let…“, uvedla česká architekta a členka poroty Eva Le Peutrec, která působí v Číně.

red