výstavba ilustrační

Rekreační park u Lipna budí emoce: Spolky žádají větší omezení výstavby

Plánovaný projekt Rekreační park Kovářov u lipenské přehrady se setkává s ostrou kritikou místních spolků a ochránců přírody. Rakouský investor Dorn-Fussenegger původně plánoval výstavbu 139 rekreačních objektů, po úpravách návrhu snížil jejich počet na 95. Podle spolků však ani tato redukce nestačí a projekt stále představuje hrozbu pro chráněnou přírodu Šumavy. Na problém dnes upozornila Pavla Setničková ze spolku Lipensko pro život.

„Záměr bude mít významný negativní dopad na biodiverzitu, včetně zvláště chráněných druhů. Hrozí opakování situace s tetřívkem obecným, jehož tokaniště v této oblasti již zaniklo kvůli nadměrné zástavbě,“ uvedl Jiří Řehounek z Občanského sdružení Calla.

Projekt bez posouzení EIA a hrozba pro CHKO

Stavba se nachází ve III. zóně CHKO Šumava a měla by zabrat 26 hektarů půdy pod obcí Kovářov, jen pár kilometrů od Frymburka. Areál má zahrnovat dva resorty s rekreačními objekty, novou infrastrukturou, sportovišti a zelenými plochami. Přestože projekt stále čeká na posouzení vlivů na životní prostředí (EIA), spolky již nyní varují před jeho dopady. Odbor životního prostředí Jihočeského kraje může záměr schválit, vrátit k přepracování, nebo zcela zamítnout.

„Společně s dalšími plánovanými projekty by se mohlo zastavět prakticky celé území poloostrova, což by vedlo k nevratné změně jeho charakteru. Podle zákona je taková výstavba ve III. zóně CHKO nepřípustná,“ doplňuje Setničková. Kritici upozorňují, že celkový nárůst rekreačních kapacit by mohl dosáhnout až 9000 nových lůžek, což by znamenalo zásah na dalších 250 hektarech krajiny.

Vodní nádrž Lipno pod tlakem nové výstavby

Další obavou je nedostatečné řešení odpadních vod. Lipenská přehrada se již nyní potýká se špatnou kvalitou vody, a podle místních spolků by masivní výstavba bez napojení na centrální čistírnu problém jen prohloubila. „Současná infrastruktura není schopna zvládnout takovou zátěž, což může mít vážné ekologické dopady,“ varují odpůrci projektu.

Spolky apelují na investora, aby přehodnotil rozsah plánované výstavby a více zohlednil potřebu ochrany přírody i specifika CHKO Šumava. Schvalovací proces EIA bude zásadním bodem pro další osud projektu.