shutterstock 1691110705 výstavba

Senát se chystá na projednávání stavebního zákona. Odmítne ho nebo upraví

Stavební zákon, který má podle vlády zrychlit a zjednodušit stavební řízení, Senát projedná 1. července. Očekává se, že spornou normu, k níž mají výhrady opozice i kraje či Svaz měst a obcí, horní komora odmítne či alespoň upraví.

Zákon podle sněmovní verze počítá s tím, že všechny stavební úřady přejdou pod Nejvyšší stavební úřad a budou organizovány podobně jako třeba finanční úřady. Část opozice tento princip odmítá a tvrdí, že to ochromí stavební řízení. Také podle Asociace krajů zvolená úprava nijak nezrychlí stavební řízení a navíc nebude efektivní.

„Stavební zákon by přinášel vznik úřadu, který by z našeho pohledu nezrychloval řízení a ještě by byl drahý a neefektivní,“ uvedl jihočeský hejtman a předsedy Rady Asociace krajů Martin Kuba.

Ministerstvo pro místní rozvoj si od zákona slibuje, že nový pravidla zajistí dodržování stanovených lhůt. Podle schválené podoby vznikne Nejvyšší stavební úřad se sídlem v Ostravě, Specializovaný a odvolací stavební úřad a krajské stavební úřady.

Krajské stavební úřady pak budou mít jednotlivá územní pracoviště a budou rozhodovat v první instanci. Stavebníci se budou odvolávat právě k odvolacímu stavebnímu úřadu, který bude mít na starosti také povolování dálnic nebo letišť.

Zákon má rozlišovat stavby drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní. Jejich seznam bude obsahovat příloha k zákonu. Stavbou bude také výrobek, který bude plnit funkci stavby. O povolení se bude žádat u všech staveb kromě jednoduchých.

Stavebník bude moci svépomocí stavět stavby drobné a jednoduché, ale pokud sám nebude odborně způsobilý, bude si muset u některých staveb sjednat stavební dozor. U staveb pro bydlení bude muset zajistit stavbyvedoucího.

Asociace developerů a Sdružení pro zahraniční investice schválení zákona uvítaly. Mezinárodní rada památek a sídel (ICOMOS) uvedla, že nový stavební zákon porušuje ochranu kulturního dědictví a mezinárodní smlouvy o ochraně památek.

red