Povodeň 2024

Škody po povodních: Na opravy budov a komunikací se uvolní skoro miliarda

Program ministerstva pro místní rozvoj (MMR) pro řešení dopadů živelních pohrom zvýší svou kapacitu z 200 na 800 milionů korun. Mohou je čerpat obce a kraje na obnovu majetku poškozeného povodní, jako jsou školy, budovy, komunikace nebo mosty. Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) ani navýšená částka na opravy ale samosprávám nebude stačit na pokrytí škod.

Bartoš bude proto s vládními kolegy hledat další formy financování pro podpůrné programy. Kvůli nutnosti rychlého řešení situace po povodních se zjednoduší některé postupy pro opravy, demolice a terénní úpravy.

„Jak je zřejmé na první pohled, bude potřeba rychle začít s obnovou majetku obcí a krajů, jako jsou silnice, školy, školky a další budovy v postižených regionech. Proto jsme přidali do našeho programu Živel 600 milionů korun. Podporu je možné použít také na odstranění nánosů ve vodních tocích, vodních dílech a další související práce. Do tří týdnů od ukončení stavu nebezpečí v krajích a sečtení všech škod předložím vládě komplexní strategii obnovy zasažených území,“ řekl Bartoš.

Vznikla metodika

MMR také aktualizovalo některé výjimky ze stavebního zákona při povodních a vytvořilo metodiku, jak by stavební úřady a stavebníci měli postupovat při povodních. Momentálně mohou zasažení majitelé zahájit terénní úpravy nebo odstranění staveb bez předchozího povolení podle stavebního zákona. Stavebník ale musí provádění těchto opatření oznámit stavebnímu úřadu, a to písemně, ústně do protokolu anebo v elektronické podobě.

Jednodušší je při povodních i postup při obnově staveb. Majitelé musí tuto činnost předem oznámit stavebnímu úřadu, a to do šesti měsíců ode dne, kdy nastalo zničení nebo poškození stavby nebo terénu. Oznámení může být opět písemné, ústní do protokolu anebo v elektronické podobě. V oznámení stavebník uvede mimo jiné jednoduchý technický popis prací a osobu, která bude činnost provádět a poté může začít s pracemi. Pokud obnova není v rozporu s požadavky jiných právních předpisů ani nevyžaduje stanovení podmínek k ochraně veřejných zájmů, vydá následně stavební úřad povolení do 30 dnů.

Pracovní skupina na obnovu

Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí večer uvedl, že vláda vytvořila pracovní skupinu, která bude řešit financování obnovy po povodních. Povede ji ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), působit v ní budou i věcně odpovědní ministři a členové vlády z nejhůř zasažených regionů. Příjemci pomoci budou samosprávy, podrobnosti o finančních zdrojích Fiala neupřesnil. Stanjura v pondělí nevyloučil to, že kvůli důsledkům povodní bude nutné novelizovat letošní státní rozpočet.

Po víkendu s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je na východě ČR, povodňových stavů ale v Česku pomalu ubývá. Extrémní ohrožení už není nikde. Velká voda se většinou přesunuje z horních na střední a dolní toky, výjimkou jsou jižní Čechy. Povodně mají zatím tři oběti.