Jelšavské buňky, zámek Coburg

Slovenské ocenění CE ZA AR 2022: Zaujal „mikrohotel“ v ruinách zámku

Ve čtvrtek 6. října 2022 byli v bratislavské Staré tržnici vyhlášeni laureáti Ceny za architekturu CE ZA AR 2022. Slavnostním večerem provázel jeden z členů poroty, architekt Juraj Benetin.

Slovenská komora architektů zvolila pro 21. ročník ceny motto #regenerace. „Právě ta se ukazuje jako nástroj odpovědných postupů obnovy krajiny. Respekt ke starému vytváří novou kulturní vrstvu krajiny,“ vysvětlil předseda komory Ilja Skoček.

Skutečnost, že porota letos vybrala jako vítěze kategorie Fenomén architektury nenápadný zásah umístěný v ruinách zámečku, podle organizátorů dokazuje, že nejde o prázdné gesto. Kolektiv mladých autorů převrátil zažité představy a rozhodl se zpřístupnit chátrající památku formou zážitkového ubytování jako nultý krok před časově, organizačně i finančně náročnou rekonstrukcí.

Porota již v nominacích ocenila další architekty a investory, kteří se zasadili o opětovné využití skrytého potenciálu stávajících budov nebo jejich částí. Od rodinného domu postaveného ve starém mlýně, přes nápadité rekonstrukce domů s tradičními půdorysy nebo panelákovými interiéry, až po zacelení proluky v sídlišti stavbou, která se nesnaží upoutat pozornost.

Mezinárodní porota letos vybírala z 88 přihlášených projektů, z nichž 29 navštívila na své cestě po Slovensku, aby nakonec vybrala 24 finalistů v šesti kategoriích. Při posuzování kvality jednotlivých prací se i letos ukázaly jako rozhodující osobní návštěvy.

Jedinečná atmosféra, zasazení do kontextu ulice, čtvrti nebo přírodního prostředí, ale také respekt k veřejnému prostoru a minimalizace zátěže životního prostředí jsou prvky, které hrály při hodnocení poroty významnou roli.

Laureáti CE ZA AR 2022

Kategorie Bytové domy:

Nová Dunajská

Vynikající příklad zástavby ve slepé ulici, která svou vytříbenou architekturou přispívá k životu města. Porota ocenila střídmý výraz budovy, který vychází z jasného členění stavby, architektonického detailu a srozumitelného uspořádání. Zatímco směrem do ulice působí bytový dům civilně, na straně obrácené do dvora otevírá náruč svým obyvatelům. Fasádu tvoří odpočinkové balkony a lodžie s výhledem do zeleně. Společná zahrada je vítaným bonusem, který je v této hustě zastavěné části města skvělým osvěžením.

Nová Dunajská, Bratislava
Studio: JRKVC
Architekti: Peter Jurkovič, Marcel Dzurilla

Nová Dunajská
Nová Dunajská | Zdroj: Peter Jurkovič

Kategorie Občanské a průmyslové stavby:

Zahradní centrum Plantex

Namísto velké krabice typické pro podobné velkoplošné obchody pracuje s dřevěnými konstrukcemi, sedlovými střechami a rozdělením funkcí do několika menších budov. Cílem není pouze prodávat zboží, ale také vytvořit příjemné místo pro komunitu zahrádkářů. Příznačné je již to, že centrum nevyrostlo na městské periferii, ale ve vesnickém prostředí, do kterého je velmi přirozeně zasazeno.

Zahradní centrum Plantex, Veselé u Piešťan
Architekt: Adam Lukačovič
Foto: Adam Lukačovič

Zahradní centrum Plantex
Zahradní centrum Plantex | Zdroj: Adam Lukačovič

Kategorie interiérů:

EMA

Rekonstrukce bytu Ema z 50. let minulého století narušuje stereotyp tradičního půdorysu bytu. Zrušením původního členění vznikla denní část, která prochází celým bytem od obývacího prostoru přes chodbu s pracovnou až po kuchyň s jídelnou. Architekti přesvědčili porotu inovativním řešením, které převrátilo konvenční pohled na interiér bytu a spojilo atmosféru s funkcí.

EMA, Bratislava
Studio: TOITO
Architekti: Katarína Príkopská, Ivan Príkopský, Tomáš Szőke

EMA
EMA | Zdroj: Katarína Príkopská

Kategorie Rodinné domy:

Vila Bôrik

Jak postavit nový dům s velkorysým prostorem, aby nevyčníval ze sousedství domů? Například ukrytím jednoho patra pod zem. Vila Bôrik v Žilině se vyznačuje promyšlenou prací s prostorem. Prostorově bohatý svět interiéru je přepsán do formy domu a vytváří jedinečnou architekturu, která snese srovnání v mezinárodním měřítku.

Vila Bôrik, Žilina
Ateliér: PLURAL, LABAK
Architekti: Martin Jančok, Michal Janák, Zuzana Kovaľová, RuslanDimov
Krajinný architekt: Michal Marcinov
Spolupráce: Katarína Kyselová, Samuel Šimonovič

Vila Bôrik
Vila Bôrik | Zdroj: Maxime Delvaux

Kategorie exteriéru:

Obnova turistické oblasti Malý Slavín v městských lesích Bratislavy

Známý turistický cíl Malý Slavín výrazně zatraktivnil nový přístřešek, který na první pohled vypadá jako zázračně levitující střecha. Se zemí je spojena pouze subtilními sloupky táhnoucími se jejím středem. Budova je otevřeným společným prostorem, který nebrání výhledu na les.

Obnova turistického areálu Malý Slavín v městských lesích Bratislavy, Bratislava
Ateliér: BAKYTA architekti
Architekti: Róbert Bakyta, Ľubomíra Blašková
Spolupráce: Pavol Drha, Július Vass

Obnova turistické oblasti Malý Slavín v městských lesích Bratislavy
Obnova turistické oblasti Malý Slavín v městských lesích Bratislavy | Zdroj: MIB

Kategorie Fenomény architektury:

Jelšavské buňky, zámek Coburg

Co dělat, když jsou finance na rekonstrukci památky v havarijním stavu v nedohlednu? Je nutné nechat budovu dále chátrat? Autoři konceptu v jelšavském zámečku navrhli nízkonákladové řešení, krátkodobý pobyt formou ubytovacích buněk přímo v budově, jakýsi „mikrohotel“ v čase.

Návštěvník se tak stává součástí záchrany a proměny památky. Jedinečný a inovativní způsob dočasné zážitkové intervence v našem regionu, který vyvolává zájem o dění v podvyživené a opomíjené lokalitě na Slovensku.

Jelšavské buňky, zámek Coburg, Jelšava
Studio: 2021
Architekti: Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký, Lenka Borecká
Spolupráce: Matúš Šestina, Miro Šestina, Čierne Diery, Laura MurguíaSánchez, Lenka Balážová, František Hladký

Jelšavské buňky, zámek Coburg
Jelšavské buňky, zámek Coburg | Zdroj: Vladimír Eliáš
red