Stát chce zachránit ohrožené pevnosti Terezín a Josefov. Do oprav investuje skoro tři miliardy
Zhruba tři miliardy korun dá stát v příštích deseti letech na opravy nejohroženějších budov v pevnostních městech Terezín na Litoměřicku a Josefov, patřící pod Jaroměř na Náchodsku. Celkem by bylo na opravy chátrajících objektů v Terezíně a Josefově potřeba podle dřívějších informací asi 16,5 miliardy korun.
Vládní komise na půdorysu tří ministerstev – pro místní rozvoj, financí a kultury – se už letos na jaře shodla na záchraně nejohroženějších objektů. Náklady na tyto práce tehdy odhadla na základě podkladů dodaných městy na až 1,16 miliardy v případě Terezína a až 650 milionů u Josefova.
MMR oznámilo, že v příštích pěti letech uvolní ministerstvo financí na záchranu budov až 1,73 miliardy korun z Havarijního fondu ministerstva kultury. Dalších 1,2 miliardy by pak během deseti let mohl poskytnout program systémové obnovy obou areálů, který teprve vznikne.
Unikátní památky
Sanační práce by měly podle MMR v příštích pěti letech zastavit další chátrání šestice kulturních památek, kterou jsou v havarijním stavu. V Terezíně jsou to Žižkova kasárna, Zbrojnice, Proviantní sklad a Vojenská nemocnice a v Josefově pak Čtvercová kasárna a tamní Vojenská nemocnice. „Nejde jen o historii Terezína spjatou s holokaustem. V obou případech jde o unikátní historické památky,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
„Jen zabránit tomu nejhoršímu a zastavit chátrání, nestačí. Chceme dát Terezínu a Josefovu nový smysl,“ doplnil ministr. Proto podle něj na MMR vznikne zmíněný program obnovy. „Ze státního rozpočtu na něj v příštích deseti letech můžeme dostat dalších až 1,2 miliardy korun, podmínkou ale je, že další prostředky přidají Ústecký a Královéhradecký kraj,” vysvětlil Bartoš. V Terezíně a Josefově by tak podle něj měly vzniknout stálé skupiny odborníků, které budou spolupracovat s kraji i ministerstvy a hledat budoucí využití pevnostních měst.