Ivan Bartoš Ministerstvo pro místní rozvoj
Galerie(18)

Tajná analýza DSŘ je zdrcující: Podívejte se na zprávu, která stála Ivana Bartoše křeslo

Systém digitalizovaného stavebního řízení by mohl být podle analýzy pro vládu v přijatelném stavu odhadem za 12 až 18 měsíců. A to po zapojení zhruba 50 lidí a zvýšení sumy na vypracování o 200 až 300 milionů korun. Vyplývá to ze shrnutí analýzy vypracované týmem několika ministerstev.

Na analýzu představenou minulý týden na jednání vlády poukazovali zástupci stran koalice Spolu poté, co premiér Petr Fiala (ODS) navrhl prezidentovi odvolání vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti). Bartoš označil analýzu za narychlo spíchnuté body, některé věci jsou v ní mimo, uvedl. Naznačil, že analýza mohla vznikat s cílem odůvodnit jeho odvolání.

Na nedostatky digitalizovaného stavebního řízení, které ministerstvo pro místní rozvoj spustilo 1. července, si stěžují stavební úřady, stavebníci i další subjekty. Bartoš dostal postupně několik lhůt pro uvedení systému do fungující podoby.

Analýza vypracovaná týmem lidí z ministerstev dopravy, financí, práce a zdravotnictví doporučuje dočasně zastavit vývoj nových systémových funkcionalit, posílit kapacitu vývojových týmů a uzavřít robustní zakázku, nikoliv dělit dodání na malé zakázky. Do odhadů až 18 měsíců potřebných pro uvedení systému do přijatelného stavu není podle analýzy započítáno, že bude třeba dodavatele nejprve vybrat v soutěži, což by mohlo trvat minimálně dalších šest měsíců.

Celá utajená analýza je k dispozici v naší fotogalerii:

DSŘ: Hodnocení pro Vládu ČR
DSŘ: Hodnocení pro Vládu ČR
DSŘ: Hodnocení pro Vládu ČR
DSŘ: Hodnocení pro Vládu ČR
DSŘ: Hodnocení pro Vládu ČR
GYQsDZWWYAAD vh
GYQsERqW4AA30Mz
GYQsEWBWsAARlVZ

Chybí zákonem dané funkcionality

V současnosti digitalizaci stavebního řízení chybí podle analýzy některé funkcionality předpokládané zákonem a nezbytné pro digitální řízení. Portál stavebníka a Informační systém stavebního řízení (ISSŘ) byly nasazeny, ale vykazují problémy. Evidence stavebních postupů a evidence elektronických dokumentací se realizovala jako spisová služba, upozorňuje dokument. Národní geoportál územního plánování byl nasazen v nejasném rozsahu a analýza ho tak nemůže hodnotit. Tým ministerstev totiž neobdržel přístup k jeho zdrojovému kódu a vývojářům.

Za současnými problémy se systémy stojí podle analýzy to, že nebyla jasně definována byznysová architektura a analýza. Není tak jasné, jak má z hlediska funkcionality vypadat výsledné řešení. Minimální funkcionalita pak byla definována bez účasti úředníků a řada běžných uživatelských potřeb a scénářů není pokrytá. Nenastalo také dostatečné testování s uživateli a jejich proškolení. Na vypracování sice byly zvoleny moderní technologie, implementace ale vykazuje známky překotného zpracování, píše se ve shrnutí analýzy.

Tým zástupců čtyř ministerstev proto pro čtvrté čtvrtletí letošního roku doporučuje kromě jiného provést byznysovou analýzu potřeb stavebních úřadů a definici minimálních funkcionalit systémů. Do té doby doporučuje dočasně pozastavit další vývoj. Zároveň by se měly stabilizovat současné funkcionality a odstranit nedostatky ovlivňující provoz. Bez vývoje nových funkcionalit by se základní opravy mohly odhadem dokončit do konce letošního roku.

Neadekvátní počet vývojářů

V první polovině roku 2025 je pak potřeba posílit počet vývojářů, v současnosti totiž podle analýzy na ISSŘ například pracuje pět vývojářů, což tým považuje za „naprosto neadekvátní“. Dále by se měla zajistit dostatečná uživatelská podpora, v současném režimu rychlých oprav nedostávají podle tvůrců analýzy uživatelé řádné informace o tom, co je nového a jak novinky použít.

„Není to analýza, ale pár narychlo spíchnutých bodů v powerpointové prezentaci, kterou představil podřízený ministra (práce Mariana) Jurečky ze Spolu. Do rukou novinářů se dostala fakt bleskově, takže je na místě se ptát, jestli ji už chystali s vědomím, že následně poslouží jako odůvodnění mého ´odejití´ z vlády,“ napsal Bartoš na síti X. V analýze podle něj sedí údaje, které dodalo ministerstvo pro místní rozvoj, například že plánované náklady jsou realistické, protože celkový objem původní zakázky měl být 400 milionů korun a proinvestovala se zhruba čtvrtina.

„Dodavatelé na všechny části digitalizace stavebního řízení jsou vysoutěžení – plány rozvoje veřejně známé,“ uvedl Bartoš. Prostě mimo jsou podle něj v analýze například údaje o počtu vývojářů, kteří na systémech pracují. „Určitě to není pět nešťastníků, kteří jsou na všechno sami. Máme na to desítky lidí a potvrzují to i smlouvy. Sami jsme chtěli doplnit tým pro řízení, jak uvádí prezentace. Stejně tak velkorysých 12 až 18 měsíců na dokončení systémů není realistický odhad. Smysl to dává pouze, pokud se měla prezentace dostat ven…“ dodal.

Z legislativního pohledu by podle analýzy mělo vzniknout přechodné období, ve kterém nebude povinné využívat ISSŘ a nebude možné žádat vlastníky dopravní a technické infrastruktury o vyjádření přes portál stavebníka. Stavební úřady totiž nyní stejně vedou dobíhající řízení podle starého stavebního zákona a většinou v lokálně instalovaném softwaru.

Odborníci měli obavy

Fiala uvedl, že vláda měla už před spuštěním systému informace od lidí z praxe, že mají obavy, zda stavební řízení bude fungovat. Připomněl, že Bartoš dostal několik termínů na odstranění problémů. V úterý po něm chtěl krizový manažerský scénář, nicméně ho nedostal a proto se rozhodl, že navrhne prezidentu Petru Pavlovi ministrovo odvolání, řekl.

„Mezitím došlo k tomu, že tým expertů, kteří pracují na digitalizaci v jiných částech státní správy, se podíval, jak je systém nastaven, připraven a co se s tím dá dělat. Tuto analýzu jsme slyšeli minulou středu na vládě. Ta analýza byla zdrcující,“ řekl ministerský předseda. „A to není na žádné zadání. To jsou lidé, kteří se tomu věnují, kteří tomu rozumí a mají snahu, aby systém opravdu fungoval,“ dodal.

Také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odmítl, že by analýza vznikla na politické zadání. „Potvrzuji autenticitu materiálu, je to ten, který jsme projednali na vládě,“ uvedl. Šéf státní kasy řekl, že nezná experta, který by její závěry vyvracel. Ministři podle něj na zasedání kabinetu položili základní otázku, kdy bude systém fungovat, odpověď ale nedostali.

„Nehledejme za tím žádný politický kalkul,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Jednání vlády minulý týden se podle něj zúčastnili odborníci či právníci, předložili srozumitelná data. Od Bartoše podle Výborného ministři dostali jen obecnou přednášku o tom, co je to digitalizace. „Kdybychom teď si dali další termín konec října, nebude situace lepší, ale stejná, nebo ještě horší,“ dodal.

Fiala navrhl prezidentovi Petru Pavlovi odvolat Bartoše ke konci září, zdůvodnil to právě nezvládnutou digitalizací stavebního řízení. Piráty premiér požádal o nominaci jeho nástupce, ti ale považují rozhodnutí premiéra za podraz a porušení koaliční smlouvy, které znamená jejich vyhazov či „vykopnutí“ z vlády. Digitalizací vláda dnes pověřila tým v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS). Pavel se chce s Bartošem i dalšími předsedy vládních stran sejít v pondělí a poté rozhodnout o dalším postupu.

S využitím ČTK.