Tisíc bytů do 15 let. Obří plzeňský brownfield se promění v moderní čtvrť
Největší brownfield v Plzni, bývalá kasárna Slovany o rozloze 32 hektarů, by se měly do 15 let změnit v moderní čtvrť s tisícovkou bytů. Zastupitelé schválili memorandum o spolupráci na revitalizaci s jejich majitelem a investory. Čtvrť pojme až 10 000 lidí. Vzniknou v ní silnice, park, školka.
Memorandum uzavřelo město s majitelem kasáren – stavební firmou APB – PLZEŇ a.s. a společnostmi Slovany pozemky s.r.o. a Slovany develop s.r.o. Podle náměstka primátora Pava Bosáka (Piráti) jde o závazek pokračovat v jednáních do uzavření smlouvy o spolupráci. Areál je opuštěný od roku 1992.
„Jako podstatný benefit vnímám kontribuce (příspěvek) developera, který tam na své náklady vybuduje technickou i dopravní infrastrukturu. Její součástí je i nultá etapa vodovodní sítě,“ uvedl Bosák. Podle něj jde o velice výhodnou dohodu pro město. „K ničemu se nezavazujeme, nedáme ani korunu, ale dostaneme velký kus pozemku a infrastrukturu bez dalších výdajů,“ uvedl.
Amatéřina, hartusí opozice
Město podle radní Světlany Budkové (STAN) získá předkupní právo na pozemky pro bytovou výstavbu o rozloze téměř pěti hektarů, na nichž může postavit několik set bytů. Pozemky pro školku koupí za symbolických 40 Kč/m2. Primátor Roman Zarzycký (ANO) uvedl, že město s investory intenzivně komunikuje už několik měsíců. „Po 25 letech se otvírá možnost na oživení zanedbané zóny, která bude sloužit Plzeňanům,“ řekl.
Opozice míní, že je projekt připraven amatérsky. „Neznáme hodnotu kontribucí, neseznámili jste nás s nimi,“ řekl Lukáš Hegner z ODS. Chtěl také vědět, jak je memorandum závazné a vymahatelné. Podle právníka města Tomáše Tomšíčka to není bezcenný kus papíru, jeho součástí je 35stránková smlouva o spolupráci. Podle právníka APB Martina Ovsíka říká hlavně to, že strany budou dále jednat. „Investor vlastní lokalitu přes 15 let. Je ucelená a připravená k výstavbě,“ uvedl. Jejím handicapem je málo vody.
Vodu bude řešit investor i město
„První byty předpokládáme do tří až čtyř let. Teď běží změna územní studie, do konce roku bude její zpřesnění. Stavět chceme začít v roce 2024, postupovat budeme po ulicích,“ řekl spolumajitel APB Petr Březina. Potvrdil, že uhradí nultou etapu vodárenského souboru Ostrá Hůrka.
„Vydáme na ni 200 až 220 milionů,“ řekl. Zaplatí také silnice v hodnotě miliardy korun. „Chceme spolupracovat s městem, aby lidé v nové lokalitě žili spokojeně,“ dodal. Další etapy vodárenského souboru, který už město projektuje, zaplatí Plzeň. Nová čtvrť, jejíž výstavba potrvá podle Březiny asi 15 let, bude odebírat jen asi pětinu kapacity vody, zbytek půjde dál do Čechurova a Starého Plzence.
Koalice odmítla vytvoření pracovní skupiny, složenou z útvarů města, zástupců politických klubů a investorů. Kvůli velikosti a důležitosti projektu ji navrhoval bývalý primátor a opoziční zastupitel Pavel Šindelář (ODS). „Už teď o projektu jedná dostatečný počet aktérů,“ řekl Bosák. Pro memorandum hlasovalo 30 zastupitelů, 11 opozičních zastupitelů z ODS a TOP 09 se zdrželo hlasování.
Plocha kasáren Slovany je zhruba stejně velká jako plzeňské sídliště Vinice.