Budoucnost udržitelného stavebnictví: Světoví architekti diskutovali v Praze
Začátkem září se v Praze konal Summit udržitelnosti, který byl pořádán skupinou Saint-Gobain, Českou komorou architektů a Sdružením pro architekturu a rozvoj. Konference se stala zajímavou platformou pro diskuse o budoucnosti udržitelného stavebnictví a současných trendech v architektuře.
Na úvod představil Mathew Wiggett, generální ředitel pařížského studia Valode & Pistre, projekt Saint-Gobain Tower, 165 metrů vysokou věž v pařížské čtvrti La Défense. Budova o 44 patrech, která nabízí 49 000 m2 pracovního prostoru pro 2 700 zaměstnanců, byla postavena s využitím 10 000 tun recyklovaného materiálu. “Prostory Saint-Gobain Tower se dají operativně přizpůsobit různým schůzkám a příležitostem. Zajímavostí také je, že v přízemí budovy jsou prostory přístupné široké veřejnosti,” uvedl Wiggett.
Projekt DOCK: Zelená Oáza Prahy
Jako alternativní přístup k udržitelnému stavebnictví byl prezentován projekt DOCK od Jana Schindlera. Podle autora jde o ukázku úspěšné spolupráce architektů, developerů, investorů a výrobců stavebních materiálů, jako je skupina Saint-Gobain, a slouží jako zelená oáza uprostřed Prahy.
„Je zcela zásadní pochopit logiku daného území. Tady se nacházíme na rozhraní mezi třemi částmi města, Libeň, Karlín a Holešovice. Pro nás bylo důležité projekt pojmout tak, aby pokračovalo město a zároveň volně přecházelo do přírodního elementu, bazénů bývalých loděnic. Protože se původně jednalo o brownfield, tak jsme byli rádi, že jsme ho mohli přepracovat na novou kvalitní městskou čtvrť,“ popsal Schindler svůj přístup.
Radní Prahy pro životní prostředí a klimatický plán, Jana Komrsková, zdůraznila důležitost udržitelnosti ve stavebnictví při prezentaci „Klimatického plánu“, dokumentu, který zahrnuje strategie v oblasti mobility, energetiky, cirkulární ekonomiky a adaptačních opatření. Udržitelnost se prolíná všemi těmito odvětvími, ať už jde o energetickou náročnost budov nebo využití recyklovaných materiálů.
Dřevostavby a budoucnost stavebnictví
Jan Kasl, předseda České komory architektů, poukázal na dřevostavby jako udržitelnou alternativu, která pohlcuje CO2, a apeloval na přijetí norem umožňujících stavbu vícepodlažních dřevostaveb v České republice. Za developery se k udržitelné výstavbě vyjádřil Dušan Kunovský, předseda představenstva společnosti Central Group, který představil konkrétní částky, které získá město a stát z jednoho prodaného bytu.
Poslední diskuse se zúčastnili Viktorie Součková, architektka z Bogle Architects, Ondřej Mundl, architekt z CHYBIK + KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS a Lukáš Janáč, architekt za ateliér YUAR. Diskutující se shodli na tom, že moderní stavební postupy a modulární a dřevěné konstrukce jsou budoucností stavebnictví. „Udržitelnost je pro mě, jako architektu, naprostá samozřejmost, musím se jí zabývat dnes a denně od začátku projektu až do konce,“ nastínila Viktorie Součková.
Summit udržitelnosti zdůraznil význam spolupráce a diskuse mezi architekty, developery a legislativními tvůrci v oblasti udržitelného stavebnictví. Zároveň představil udržitelné stavby jako jedinou možnou cestu ke snižování uhlíkové stopy stavební výroby a budov, které v současnosti přispívají k celkovým emisím CO2 přibližně ze 40%.