Česká cena za architekturu na FA ČVUT
Pokud jste v předvánočním shonu nestihli navštívit výstavu ČCA v CAMPU, máte další možnost si ji prohlédnout na FA ČVUT. Zveme vás na vernisáž, která bude spojena s vyhlášením pátého ročníku České ceny za architekturu. Na výstavu budete moci zavítat až do 27. ledna 2020.
KDY: 6.1.2020, 18:00 hod.
KDE: FA ČVUT (Thákurova 9, Praha 6)
HLAVNÍ CENA
Mateřská škola Nová Ruda
PETR STOLÍN ARCHITEKT s.r.o.
Letošní absolutní vítěz, mateřská škola ve Vratislavicích nad Nisou vyřešila potřeby rostoucí populace v tomto libereckém obvodu s nebývalou elegancí. Limity okolí, jako je nepříliš vhodná severní orientace pozemku a zúžení zastavitelného prostoru trasami infrastruktury a komunikací, vykrystalizovaly v objekt, který si hraje s dichotomií uzavřený/otevřený.
Třídy nejsou jen obdélníkové prostory, jejich proporce je úzká, vysoká a po stranách se do nekonečna rozšiřuje pomocí průhledů paralelními okny. Děti se mohou dostat jednoduše ven a pohybovat se v prostoru vytvořeném vrstvením fasád. Vnější jemná průsvitná vrstva je hranicí mezi dětským a skutečným světem. Možnost volného pohybu po objektu, jeho otevřenými prostory, umožňuje skvělou rovnováhu mezi pobytem uvnitř a vně.
FINALISTA ČCA
Usedlost Maneschowitz
a1 architects
Doplnění dvora zemědělské usedlosti se dvěma staveními o dům pro hosty se snažilo v co největší míře zachovat genius loci místa, zároveň ale návrh pracuje s jazykem současné architektury a nesklouzává k historismu.
Dům pro hosty uzavírá dvůr, ale zároveň ve svém středu rámuje velkorysý průhled do zahrady. Volně tak parafrázuje mlaty starých stodol.
FINALISTA ČCA
Chata u rybníka
Atelier 111 architekti
Na břehu rybníka u Vyklantic vyrostla v roce 2018 minimalistická chata inspirovaná rybářskými boudami. Malá chata limitovaná legislativou na zastavěnou plochu 50 m2 a maximální výšku 5 m si od architektů vyžádala maximální kreativitu při vytváření relaxačního prostoru pro rodinný odpočinek.
FINALISTA ČCA, CENA ZA VÝJIMEČNÝ POČIN
Centrum současného umění DOX+
Petr Hájek ARCHITEKTI, Leoš Válka
Centrum DOX se za více než deset let své existence stalo nepřehlédnutelnou součástí pražské umělecké scény. Multifunkční areál, vzniklý ze soukromé iniciativy Leoše Války a za podpory jeho kolegů, nabízí jedinečný prostor pro prezentaci současného umění, včetně architektury.
V pražských Holešovicích se podařilo vytvořit polyfunkční areál, nabízející prostředí pro kritickou reflexi zásadních společenských témat dnešního světa. Centrum je i samo o sobě příkladem kvalitní současné české architektury – od přestavby bývalé holešovické továrny podle projektu Ivana Kroupy, přes dřevěnou vzducholoď Guliver autorů Martina Rajniše a Leoše Války, až po multifunkční sál podle návrhu architektonického studie Petr Hájek Architekti.
Iniciátorovi celého projektu proto bylo u příležitosti letošního ročníku ČCA uděleno Akademií ČCA architektury ocenění za výjimečný počin. Původní budova holešovické galerie byla v roce 2018 rozšířena o prostory pro tanec, hudbu, film a školu architektury.
Tato přístavba se letos probojovala mezi finalisty soutěže. DOX+ tvoří tři objekty: administrativa se školou architektury ARCHIP, experimentální hudební a taneční sál a taneční zkušebna. Administrativní část vznikla rekonstrukcí původní budovy ze 70. let, experimentální hudební a taneční sál a taneční zkušebna jsou odlity z pohledového betonu.
Železobetonové objekty jsou „oblečeny“ do měkké fasády, která je chrání před promrzáním nebo naopak přehříváním. Fasáda také pohlcuje zbytkový hluk unikající ze sálu a snižuje akustickou zátěž obytného dvora. Díky vzoru, který vychází z čalouněného nábytku, připomínají sály dvě velké pohovky.
FINALISTA ČCA, CENA MMR
Rekonstrukce hospody se sálem v Máslovicích
ATELIER BOD ARCHITEKTI
V roce 2014 se malá obec nedaleko Prahy – Máslovice rozhodla vypsat architektonickou soutěž na rekonstrukci chátrající vyhořelé stavby na návsi, kde naposledy sídlil autoservis, ale kdysi zde bývala hospoda. Původní podoba objektu byla výsledkem mnohaletého přistavování a přestavování objektu, které nakonec vedlo k prostorové srostlici a dispozičnímu bludišti.
Toto nepřehledné řešení změnili architekti ve snadno pochopitelné dispoziční schéma kříže. Objekt je rozčleněn na dva trakty – obslužný, který je situován ke dvorku, a trakt obsluhovaný, bezprostředně navazující na náves v celé délce východní fasády. Obec tak ve svém srdci získala důstojný prostor pro společenský život.
FINALISTA ČCA
Lávka přes Dřetovický potok
Aoc architekti
Mezi finalisty ceny se probojovala také drobná stavba lávky přes Dřetovický potok ve Vrapicích u Kladna. Stavba z vysokopevnostního UHPC betonu s rozptýlenou výztuží se nachází na pěším propojení vsi a hřbitova. Celkový dojem dotváří také kontrastní socha prof. Jana Hendrycha umístěná v blízkosti.
CENA VELUX
Mateřská škola Sedlejov
ARCHOO s.r.o.
Skromná mateřská školka v pasivním standardu se nachází v nárožní pozici návsi obce Sedlejov. Jednopodlažní objekt se sedlovou střechou, tradičního vesnického výrazu – stodoly, je vyvýšen na úroveň zahrady. Použité materiály – bílé zdivo, dřevěné pobití, keramická režná taška byly voleny vzhledem k tradičním hodnotám vesnice.
CENA MPO
Technologický dvůr
boq architekti s.r.o.
Architekti byli v tomto případě postaveni před problém, jak skloubit skladový areál s prostorem, který bude přístupný veřejnosti, a jak se zároveň vypořádat s požadavkem umístit tři samostatné objekty na nepříliš velký pozemek. Největší důraz byl kladen na vytvoření veřejného prostoru.
Semknutím všech tří hmot a mírným pootočením vzniklo malé nádvoří, trychtýřovitý prostor, který umožňuje návštěvníkům nerušený průchod do každé z hal. Rozsáhlý vodní prvek, stromořadí, lavičky, umělecké dílo, to vše jsou prvky, které by ve skladovém areálu málokdo čekal a které areál zpřístupňují veřejnosti.
Nepřehlédněte: Materská škola ako jedna veľká preliezačka
CENA AOPK ČR
Rodinný dům v Blatnici pod Svatým Antonínkem
Atelier 6, AIR
Agentura tradiční cenou za citlivé a originální řešení ve venkovském prostoru ocenila novostavbu, která vdechla danému místu nový impuls při respektu k původnímu stavení. Dům svým základním hmotovým členěním navazuje na původní typické domy v sídle a citlivě vstupuje do vizuálně exponovaného nároží ve veřejném prostoru obce.
Obytná část objektu je přirozeně propojena s hospodářskou částí pozemku, kde zůstala zachována původní stodola. Členění fasády původního objektu, které odkazovalo na dobu svého vzniku v období socialismu, bylo nahrazeno nápaditými a originálním prvky, které v kontextu celé stavby nepůsobí rušivě, přitom činí objekt zajímavým.
Foto: ČKA