Co přinesl Salon dřevostaveb 2010?
Galerie(7)

Co přinesl Salon dřevostaveb 2010?

Na konci února v Pražském veletržním areálu Letňany proběhl 5. ročník Salonu dřevostaveb, nesoutěžní přehlídky dřevostaveb a staveb s použitím dřeva. Tento projekt, v České republice ve svém oboru ojedinělý, vznikl s cílem zviditelnit kvalitní české realizace a během uplynulých ročníků se vyvinul v ucelenou přehlídku moderní dřevěné architektury. Součástí výstavy byly také přednášky a diskuse s architekty a dalšími odborníky.

Na Salonu se každoročně představují nové české dřevostavby od různých architektonických ateliérů. A zájem o účast na přehlídce neustále roste. „Letos se do projektu přihlásilo šestatřicet nových staveb, což je rekordní počet za pětiletou historii Salonu,“ říká architekt Pavel Horák, ředitel Salonu dřevostaveb a zároveň architekt ze společnosti Prodesi|Domesi. Tak jsou možná pravdivá slova, která (s trochou nadsázky) řekl architekt ­Brotánek v rámci sobotní moderované diskuse: „V soutěži Dřevěný dům 2010 je méně účastníků, jelikož se dřevostavby rozšířily natolik, že všichni architekti ­mají tolik práce, že již neměli čas soutěžit.“

Znovuobjevený materiál

Kromě výstavy si návštěvníci mohli vyslechnout přednášky pěti českých architektů, kteří na vlastních příkladech popsali různé přístupy k navrhování dřevostaveb. Diskuse architektů o moderních dřevostavbách v České republice ukázala, že názory na budoucí vývoj dřevostaveb u nás se liší. Výměna názorů byla zajímavá díky odlišným přístupům diskutujících, které vycházely například z akademického zázemí inženýra Michala Pánka přes pragmatickou zkušenost architekta Jaromíra Eismana až po názory architektů Josefa Smoly a Aleše Brotánka, kteří zastávají hledisko trvale udržitelného rozvoje staveb.



Molo architekti – vlastní dům v otevřené krajině inspirovaný tradiční venkovskou architekturou

Přednášky na Salonu dřevostaveb ukázaly, že v českém prostředí se již pohybuje větší množství architektů sympatizujících s dřevostavbami. Kromě odlišných přístupů přinášejí samozřejmě také širší paletu možností pro koncového investora. Dokazuje to i množství a podoba staveb představených na letošním Salonu. „Stavby jsou opět lepší a vyspělejší a snesou srovnání se zahraničními dřevařskými velmocemi, jako jsou Rakousko nebo Skandinávie,“ hodnotí letošní přehlídku Pavel Horák. „V tomto trendu bychom chtěli dále pokračovat a stavět na něm. Letos jsme vynechali účast zahraničních hostů a již nyní můžeme slíbit, že v roce příštím se k této aktivitě budeme chtít vrátit,“ dodává.

Pro odborníky i laiky
Výstava současné dřevěné architektury je zajímavá nejen pro architekty jako srovnání s konkurencí, ale také jako inspirace pro všechny, kteří uvažují o vlastní dřevostavbě. Zároveň byla vydána Ročenka dřevostaveb 2009, která podrobně rekapituluje všech šestatřicet staveb z výstavy a představuje tak ojedinělý přehled českých architektonických ateliérů s realizacemi dřevostaveb. 

Salon dřevostaveb se každoročně představuje jako doprovodný program veletrhu Dřevostavby 2010 a návštěvníky láká nejen na přednášky a výstavu, ale také na promítání dokumentů a možnost zakoupit si tematickou literaturu. Jeho část – výstava staveb na velkoplošných bannerech – pak putuje v průběhu roku po dalších českých městech. Příští zastávkou Salonu bude v červnu Fakulta architektury Technické univerzity v Liberci a v průběhu roku se Salon představí i v Ostravě, Olomouci, Benešově a následně se opět vrátí do Prahy.

(kk)
Foto: archiv Salonu dřevostaveb

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.