Startuje Den architektury 2023: Připomene Santiniho, Pragera a objeví konstrukce
Konec září a začátek října bude opět patřit architektuře. Největší architektonický festival u nás Den architektury nabídne mezi 29. zářím až 5. říjnem na stovky zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. Bohatý program se uskuteční v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Plzni a ve stovce dalších měst a obcí.
Opět otevře běžně nepřístupné budovy, nabídne architektonické procházky s poutavým výkladem, cyklovyjížďky, přednášky, ale i divadelní představení a koncerty a celou řadu dalších akcí. Letošní ročník proběhne s mottem Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století.
„Na nejrůznějších místech republiky připomeneme také dílo výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a vydáme se také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety,“dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová. Stále bohatší program nabízí festival Den architektury na Slovensku, v letošním roce se uskuteční ve více jak dvou desítkách měst.
Za Santinim a Pragerem
Současně se Dnem architektury se i letos uskuteční festival Film a architektura. Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.
Za odkazem geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela se festival vydá po celé republice. Vedle slavných realizací sleduje i méně známé stavby a budovy, ve kterých se otiskl Santiniho rukopis. Zamíří do klášterního kostela Narození Panny Marie v Želivě, nebude chybět ani Kostel Nejsvětější Trojice ve Žďáru nad Sázavou, Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech, Poutní kostel Zvěstování Panny Marie nebo zámek v Lázních Bělohrad.
V Hradci Králové nabídne prohlídky nejstarších církevních staveb kaple sv. Klimenta, jíž Santini přestavěl z gotické do barokní podoby, a Biskupská rezidence. Díky festivalu může veřejnost zavítat například i do běžně nepřístupného hospodářského domu Hubenov či hospodářského domu Kalec.
V letošním roce Den architektury připomíná také 100 let od narození Karla Pragera, jehož jméno je spojováno zejména s mezinárodním proudem brutalismu. Program však pokryje celé jeho tvůrčí období, od rané tvorby po vizionářské přístupy. V rámci festivalu mohou zájemci zavítat například do Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, areálu Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji, na Novou scénu Národního divadla či do někdejšího sídla Sdružení projektových ateliérů (v současnosti sídlo IPRu). Program představí i Pragerovy mimopražské realizace.
Program bude průběžně zveřejňován na www.denarchitektury.cz.