Dialogy: Zahraniční hosté o proměnách materiality ve věku klimatických změn
V online přednášce z 21. cyklu Dialogů, které pořádá spolek KRUH, vystoupí tentokrát dva zahraniční hosté, indická architektka Anupama Kundoo a německý architekt Eike Roswag-Klinge. Společně budou debatovat o adaptibilitě architektury na různé klimatické podmínky.
Přednášku na téma „Proměna materiality ve věku klimatických změn“ bude spolek Kruh vysílat živě ve čtvrtek 3. června od 19.30 z Centra architektury a městského plánování – CAMP na facebookové stránky spolku Kruh a CAMP.
Oba hosté si budou povídat o proměně materiality v době klimatické změny a o čase jako o nejdůležitějším lidském zdroji, který v architektuře podceňujeme a za který platíme velkou ekologickou cenu.
Kundoo: Udržitelná architektura s využitím lokálních řemeslníků
Mezinárodně oceňovaná indická architektka Anupama Kundoo vystoupila s mimořádně velkým úspěchem poprvé v Praze na pozvání spolku Kruh v roce 2018. Dlouhodobě se zajímá o otázky trvale udržitelné architektury, výzkum a experimentování s materiály a stavebními technologiemi.
Její stavby a projekty jsou nejen citlivé k životnímu prostředí, ale zároveň mají socio-ekonomický přínos. „Architektura je živá, dynamická a inteligentní síla, která zahrnuje minulost, přítomnost i budoucnost najednou. Naše architektura je výsledkem znalostí budov a stavebních procesů,“ dodává o své práci Anupama Kundoo.
Do výrobních a stavebních procesů se Kundoo snaží zapojit lokální obyvatelé a řemeslníky. Příkladem může být řada staveb, které architektka navrhla pro indické město Aureville.
Roswag-Klinge: Budovy z tradičních materiálů
Jako hosta v rámci přednáškového cyklu Dialogy si Kundoo vybrala německého architekta Eike Roswag-Klingeho. Eike Roswag-Klinge zkoumá adaptibilitu architektury v různých klimatických pásmech.
Jeho architektonická kancelář ZRS Architekten Ingenieure je autorem například školní budovy ve vesnici Jar Maulwi na západě Pákistánu nebo základní školy METI se sídlem v Rudrapuru v Bangladéši, která byla postavena za pomoci místních řemeslníků využívajících tradiční materiály, zejména bahno a bambus.
Její práce jsou v současné době vystavovány na samostatné výstavě „Taking Time“ v Louisiana Museum of Modern Art v Dánsku. Vyučovala architekturu a městský management na různých mezinárodních univerzitách a posilovala své odborné znalosti v oblasti rychlé urbanizace a rozvoji klimatu.
Na jaře 2020 byla hostující profesorkou Davenport na Yale University. V současné době působí jako profesorka na Postupimské škole architektury v Německu.
Již více než 20 let zkoumá adaptibilitu architektury v různých klimatických pásmech, což je základem pro jeho výukové, konstrukční a stavební projekty. Jeho projekty ukazují velkou rozmanitost od škol z hlíny a bambusu na jihu, přes projekt rehabilitace dědictví na Středním východě a v Evropě až po bydlení, výrobní budovy a školy ze dřeva, zeminy a přírodních vláken v Evropě.
Jeho výzkum se zaměřuje na klima a kulturní adaptivní architekturu se zvláštním důrazem na low-tech stavební systémy. Projekty, na kterých pracoval, byly oceněny Aga Khan Award 2007, KAIROS Europäischer Kulturpreis 2015, Holcim Award 2011, Gold in Asia Pacific a další.