ČSOB, Praha Radlice, architekt: Chalupa architekti

Festival Den architektury zve na návštěvu netradičních míst

Od tohoto pátku se na stovce míst po celé republice i na Slovensku rozeběhne program festivalu Den architektury. Pozve na architektonické skvosty i zapomenuté stavby. Otevře například významné budovy na pražském Václavském náměstí, představí téměř neznámou stavbu Adolfa Loose nedaleko Brna, pozve do zrekonstruované budovy ostravských jatek, nového kulturního centra Telegraph v Olomouci.

Od 30. září do 6. října nabídne festival Den architektury 300 zdarma přístupných akcí. Vedle exkurzí do zajímavých staveb nabízí i procházky po známých i neznámých místech s poutavým výkladem odborníků, nejrůznější přednášky i workshopy. Den architektury představuje jak současné zajímavé stavby, tak architekturu 20. století a na některých místech zamíří i hlouběji do historie.

Nebourej, transformuj!

Mottem dvanáctého ročníku festivalu je “Nebourej, transformuj!” a z velké části se tak zaměřuje na zajímavá řešení rekonstrukcí a revitalizací. Program tak představí například proměnu továrny na kulturní centrum, studentské menzy v galerii, sídlištní školky na moderní jazykovou školu, paneláku v moderní bydlení nebo rekonstrukce historických budov, do kterých se podařilo citlivě vnést prvky moderní architektury.

Pocta Plečnikovi

Další výraznou festivalovou sekcí je Pocta Josipu Plečnikovi, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let. Program se vydá nejen po jeho pražských realizacích, ale upozorní i na práce jeho následovníků a kolegů v Brně, ve Zlíně nebo Olomouci. Festival vzdá také napříč republikou poctu české architektce Aleně Šrámkové, která je označována za první dámu české architektury. Její realizace představí v Chebu, Přerově, Praze nebo Černošicích.

Josip Plečnik - Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně
Josip Plečnik – Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně | Zdroj: Den architektury

Ze stovek akcí Dne architektury lze vybírat napříč celou republikou. V hlavním městě Praze pozve festival například do nově otevřeného technologického zázemí dílen, ateliérů a eventů UMPRUM, Paláce Langhans, Divadla Rokoko, hotelu Juliš, Paláce Koruna, bývalého hotelu Gráf nebo Loděnice Dukla. Zaměří se i na proměny ostrova Štvanice, budoucí Drážní promenádu a liniový park na Praze 10 nebo na kolonii Buďánka. Na programu jsou i návštěvy ekologicky šetrných staveb ČSOB v Radlicích nebo revitalizovaných zelených vnitrobloků na Praze 7.

ČSOB, Praha Radlice, architekt: Chalupa architekti
ČSOB, Praha Radlice, architekt: Chalupa architekti | Zdroj: Chalupa architekti

V rámci sekce věnované Josipu Plečnikovi zve Den architektury hned na několik akcí věnovaných Pražskému hradu nebo kostelu Nejsvětějšího Srdce Páně. Architektku Alenu Šrámkovou připomene například procházkou po jejích realizacích v centru Prahy i na sídlišti Lužiny a pozve i do budovy Fakulty architektury ČVUT, ateliéru Věry a Vladimíra Janouškových nebo jejích vil v Černošicích, Troji a Dolních Jirčanech.

Střední Čechy

Nabitý program se uskuteční i ve Středočeském kraji. Například v Čelákovicích bude možné mimořádně navštívit jednu z nejvýznamnějších funkcionalistických staveb první republiky Volmanovu vilu od architektů Karla Janů a Jiřího Štursy. Po stopách významného českého architekta Jaroslava Fragnera vyrazí festival v Kolíně.

V Nymburku si mohou zájemci prohlédnout místní krematorium a u Poděbrad rondokubistický vysílač, odkud proběhlo vůbec první radiotelegrafické spojení Československa se zahraničím. V Kladně je na programu procházka po jedné z nejzachovalejších důlních památek – dolu Františka Josefa v Dubí, nebo prohlídka Městského divadla přímo s autorem jeho rekonstrukce Davidem Vávrou. Dále program zve například na prohlídku zvířecího krematoria Věčná loviště v Žižicích od architekta Petra Hájka.

Adolf Loos - Knoflíček - Hrušovany u Brna
Adolf Loos – Knoflíček – Hrušovany u Brna | Zdroj: M. Dvořáková

Brněnsko

Brněnská část programu upozorní nejen na mimořádné stavby či lokality, ale také mnohdy otevře diskusi nad možnostmi využití konkrétních míst či budov metropole. Zájemci během festivalu mohou navštívit například Bílý dům či Navrátilovo sanatorium v Králově Poli nebo vybrané stavby Bohuslava Fuchse. Dále pořadatelé zvou do Tržnice na Zelném trhu, nového bytového domu Hybešova nebo do Hrušovan u Brna na architekturu Adolfa Loose.

Festival nabízí procházky po obchodních portálech realizovaných v meziválečném období židovskými architekty v centru města či po příkladech individuální poválečné rodinné výstavby v Masarykově čtvrti. Organizátoři se v programu zaměří i na městkou zeleň a veřejný prostor a věnují pozornost budoucnosti hned několika brněnských lokalit.

Ostravsko a Zlínsko

V Ostravě se mohou zájemci vydat do veřejně nepřístupných míst i na inspirativní komentované procházky po městě. Například bude možné navštívit nově zrekonstruovanou budovu ostravských jatek nebo se seznámit s budoucností městské třídy 28. října. Bohatý program nabízí i Opava, kde se mohou zájemci vydat na výstavu Město pohledem budoucích architektů do bývalého obchodního domu Breda nebo nového sídla výukového centra a nakladatelství Modrý slon, které vzniklo přestavbou objektu sídlištních jeslí.

V Olomouci zve festival do nově otevřeného uměleckého centra Telegraph, které vzniklo v budově bývalé továrny na telefony, nebo na řadu architektonických procházek, například po rekonstrukcích a konverzích v historickém jádru. Festival opět pozve na nově rekonstruovaný Hrad Helfštýn.

Zlín - Bydlení u Bati
Zlín – Bydlení u Bati | Zdroj: Den architektury

Ve Zlíně se festival zaměří mimo jiné na architekturu 90. let i první zlínskou dělnickou čtvrť Letná, která vznikala podle plánů architektů Jana Kotěry a F. L. Gahury, žáka Josipa Plečnika. Po stopách meziválečné architektury a realizacích architekta Bohuslava Fuchse povede festivalová trasa v Uherském Hradišti. Nabízí mimo jiné návštěvu interiéru více než dvacet let opuštěných a chátrajících lázní. Další mimořádnou příležitostí bude návštěva nové realizace ateliéru Mjölk v obci Brumov-Bylnice pro Klobouckou lesní.

Jižní Čechy

V Českých Budějovicích pozve den architektury například na prohlídku Pavilonu Z, jedné nejvýraznějších budov českobudějovického Výstaviště, nebo nové budovy tiskárny Karmášek a nově vzniklé galerijní síně. V Českém Krumlově se mohou zájemci vydat na procházku po předměstí Horní Brána, ve Strakonicích do opuštěného a nenáviděného i obdivovaného hotelu Bavor, ve Volyni pak do areálu měšťanského pivovaru z roku 1812.

Pavilon Z, architekt: A8000
Pavilon Z, architekt: A8000 | Zdroj: Ondřej Bouška

Od Chebu po Ústí

Nedaleko Chebu pak mají zájemci příležitost navštívit meteorologickou věž od první dámy české architektury Aleny Šrámkové. V Karlových Varech festival zaměří pozornost na lokalitu první karlovarské vodárny a zve na výpravu po vodárenském brownfieldu. Na výpravy po starých vodních elektrárnách je možné se vydat i v Liberci, Josefově Dole a Železném Brodě. Zaniklá vodní díla si pak připomenou v Teplicích, kde se bude možné vydat po stopách potoka Bystřice.

V Kamenickém Šenově se program zaměří na podstávkové domy sklářů. Milovníci industriální architektury jistě ocení návštěvu bývalé továrny Mastných v Lomnici nad Popelkou nebo tzv. Zauhlovačky ve Vratislavicích nad Nisou. Navštívit bude možné také nově otevřené Spolkové centrum IGI s knihovnou.

V Ústí nad Labem bude představena další ze zdařilých rekonstrukcí – Dům umění, který nově vznikl v budově bývalé univerzitní menzy UJEP. V Hradci Králové se mohou zájemci podívat do nové budovy regionální centrály ČSOB, která se vyznačuje ohleduplností k životnímu prostředí i přirozeným kvalitním prostředím pro zaměstnance i návštěvníky. V programu nemůže chybět ani prohlídka nízkoenergetické stavby Krkonošského centra environmentální výchovy Krtek ve Vrchlabí.

Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání, architekt: Petr Hájek
Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání, architekt: Petr Hájek | Zdroj: Petr Hájek architekti
Seznam míst konání:

Banská Bystrica, Bardejov, Benešov, Bílovec, Bratislava, Brno, Brumov-Bylnice, Čáslav, Čelákovice, Černošice, Česká Lípa, České Budějovice, Český Krumlov, Dobříš, Dolní Jirčany, Frýdlant, Helfštýn, Hlučín, Hodonín, Hradec Králové, Hrušovany u Brna, Humpolec, Cheb, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jihlava, Josefův Důl, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Kladruby, Klatovy, Kolín, Košice, Krásné, Kroměříž, Kutná Hora, Libčice nad Vltavou, Liberec, Libušín, Lidice, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Mariánské Lázně, Mělník, Mikulov, Mnichovo Hradiště, Most, Náchod, Nakléřov, Nitra, Nymburk, Olomouc, Ondřejovice, Opava, Ostrava, Pardubice, Partizánske, Pavlov, Piešťany, Písek, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prostějov, Přerov, Rajecké Teplice, Roudnice nad Labem, Rožnov pod Radhoštěm, Řevnice, Říčany, Slaný, Strakonice, Svit, Šaľa, Široký Brod, Šumperk, Tábor, Teplice, Tišnov, Trebišov, Trenčín, Turnov, Týn nad Vltavou, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Valašské Meziříčí, Vamberk, Varnsdorf, Velké Pavlovice, Vimperk, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vrchlabí, Zlín, Žamberk, Žatec, Žďár nad Sázavou, Železný Brod, Žilina, Žižice
Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Již 11. ročník zamíří ve dnech 29. září – 4. října do českých a slovenských kinosálů i nevšedních prostor. Letos představí 34 filmů v pěti festivalových sekcích – Body zlomů, Pocta Aleně Šrámkové, Neviditelní architekti, Design & Build a Inspirace Jana Hřebejka. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci, odborníky a publicisty. Promítání snímků nejen o architektuře se uskuteční v celkem 23 městech po celé republice, na Slovensku i v Berlíně. Detailní program je k dispozici na webu www.filmarchitektura.cz.
red