Minidomek na kolech
Galerie(8)

Minidomky jsou základním stavebním kamenem v bytové nouzi

Partneři sekce:

Jsou to maličké domky, ale dokážou docela dobře posloužit. Nejen jako občas využívaný hezký domek v kempu, jako zahradní domek nebo prázdninové ubytování. Stále častěji se o malých mobilhausech (tiny houses) uvažuje v souvislosti s vlastním bydlením. V době explodujících nájmů a obrovské bytové nouze ve velkoměstech a aglomeracích roste zájem o příbytky velikosti XS. V mnoha obcích už byla zvědavost vyvolána a jsou tu naplánovány osady speciálních domků nazývaných tiny houses (mrňavé domky), píše agentura DPA.

Jejich výrobce z Hammu, truhlářství Tiny House Diekmann, má už tři roky knihu objednávek plnou. Čtyřicetičlenný tým se specializuje na nejmenší domky, které se dají převážet jako přívěs, ale které lze usadit na místo. „Vybaveny nejsou v kempinkovém standardu, ale jako normální domy,“ říká šéf firmy Stefan Diekmann.

Pohled do jeho dílny ve Vestfálsku ukazuje, že pididomy mají většinou obytnou plochu od 22 do 25 metrů čtverečních a jsou chytře zařízené. Leccos má více využití. Regál mezi obývacím prostorem a kuchyní slouží zároveň jako schod a úložný prostor. Jsou tu kuchyňská linka, pračka i koupelna se sprchou. Zásobování elektřinou, přívod vody i kanalizace fungují jako u standardního domu, zdůrazňuje Diekmann.

mini dom na kolech
Interiér minidomku
HamptonBeach 5
Minidomek ve venkovským stylu
Minidomek ve skandinávskem stylu
Bydlení v minidomku
Minidomek na kolech

V celém Německu existuje zhruba 20 výrobců minidomků, říká Isabella Boslerová, jednatelka poradenské firmy Tiny Houses Consulting. Kromě toho jsou tu firmy ze sousedních zemí. „Těchto firem přibývá jako hub po dešti, a proto je obtížné získat celkový přehled,“ říká Boslerová, jejíž společnost z Bavorska poskytuje poradenství v otázkách stavebního práva a plánování.

„Poptávka je obrovská,“ potvrzuje Vera Lindenbauerová, mluvčí firmy Diekmann, která dodává domky zákazníkům v celém Německu.

Pokud někdo chce tiny house, který stojí v průměru mezi 60.000 a 65.000 eury (přibližně 1,5 až 1,7 milionu korun), jako vlastní dům ke stálému bydlení, platí pro něj stejná pravidla jako u rodinného domu. Zájemce tedy potřebuje pozemek, stavební povolení a musí dodržet požadavky statiků a hasičů, zdůrazňuje Německý svaz měst a obcí (DSTGB).

Interiér minidomku
Interiér minidomku | Source: Tiny House Diekmann

Dostupné byty chybí, nová výstavba zdaleka nestačí, ceny nemovitostí rostou. Vzhledem k nedostatku bytových prostor a plochy se hledají alternativy, pozoruje Diekmann. „Téměř v každém velkoměstě existuje iniciativa týkající se instalace tiny housů,“ říká Lindenbauerová.

Pro minidomky s jejich malými nároky na plochu by mohlo být vhodných mnoho areálů – také například úhory, které konvenční výstavbě nevyhovují.

V současnosti je v čele Dortmund. Politici se tu usnesli, že na bývalém fotbalovém hřišti v městské části Sölde vznikne vesnička z mikrodomů pro 40 až 50 obyvatel. Plánování a zpřístupnění areálu bude trvat ještě asi dva roky, ale už více než stovka zájemců tu chce mít své hlavní bydliště a vlastní minidům, říká Gerald Kampert z městského plánovacího úřadu. „Nabízíme malé, cenově příznivé pozemky podle potřeb obyvatel mikrodomů,“ říká Kampert.

Městský úředník spatřuje velké výhody malých domků v tom, že zabírají málo místa a dobře je snáší životní prostředí. „Volně stojící domy ve velkoměstech jsou skutečnými žrouty plochy. Musíme nabízet alternativy, které jsou únosné pro životní prostředí a chrání území,“ říká Kampert.

Pokud se experiment v Sölde osvědčí, bude příští cíl znít: V každé městské části tiny village. Pokud jde o bydlení a výstavbu, je třeba opustit vyšlapané cestičky, je přesvědčen Kampert. O projekt se u něj zajímají i jiná města, například Münster, Bochum nebo Düsseldorf.

„Projekty tiny housů jsou nadějný počátek,“ domnívá se svaz měst a obcí. „Mohou být vhodné k poskytování obytného prostoru například pro studenty nebo domácnosti s jednotlivci a ulehčit městům a obcím v bytové nouzi,“ domnívá se svaz.

Bydlení v minidomku
Bydlení v minidomku | Source: Tiny House Diekmann

Výstavbu tiny housů chystají Brémy, příslušná iniciativa vznikla i v Karlsruhe. Celá věc se dává do pohybu. Ve Warendorfu poblíž Münsteru už padlo politické rozhodnutí, jenom se zatím nenašel pozemek. V Hannoveru má dokonce vzniknout největší sídliště z tiny housů v Evropě. A má být klimaticky neutrální, s vysokými ekologickými standardy a zatím pro zhruba 210 lidí, jak zdůrazňuje místní iniciativa Ecovillage.

V Hannoveru v zásadě panuje shoda na tom, kde má čtvrť vzniknout. A v bavorské obci Mehlmeisel v pohoří Smrčiny už taková tiny vesnice existuje. Jde pravděpodobně o první kolonii tohoto druhu v Německu. Stojí na území někdejšího kempu a její vznik iniciovala mladá dvojice.

A jací lidé se chtějí stěhovat do trpasličích domů, které pocházejí z USA, kde jsou ale převážně na kolech? Podle Lindenbauerové jsou to často lidé, kteří žijí minimalisticky a vědomě se zříkají zbytečností. „Máme velkou zákaznickou skupinu, která chce zmenšit svou ekologickou stopu,“ vysvětluje mluvčí výrobce minidomů.

Příznivci tiny housů se často stávají i lidé v přelomových fázích života, například po rozvodu nebo při změně zaměstnání. Zajímají se o ně i mladí, kteří se nechtějí na desetiletí zadlužit kvůli vlastnímu rodinnému domu. „A nájemníci, kteří už nechtějí platit za 65 metrů čtverečních 1200 eur,“ dodává Lindenbauerová.

Zdroj: ČTK/DPA