
Návrhy krajin v časech změn: TERREMOTO redefinuje přístup ke krajinářské architektuře
Ve čtvrtek 15. května v pražském kině Světozor vystoupí krajinářský architekt David Godshall, spoluzakladatel kalifornského ateliéru TERREMOTO. Přednáška v rámci cyklu KRA/JINÁ II se zaměří na návrhy krajin přizpůsobených současným i budoucím výzvám — od klimatických změn po společenské otřesy. Studio TERREMOTO, působící v Los Angeles a San Franciscu, se v posledních letech zapsalo do povědomí svým kritickým a regionálně citlivým přístupem k tvorbě krajiny.
Ateliér vznikl v roce 2013 z iniciativy Davida Godshalla a Alaina Peauroiho. Jejich projekty reflektují místní kontext, často využívají lokální materiály a kladou důraz na ekologickou udržitelnost. Zakladatelé sami označují svůj přístup za „post-internetový, kriticky regionalistický a zdvořile kontroverzní“.
„Jako tvůrci zahrad v post-internetovém světě musíme pracovat promyšleně, respektovat divočinu, uznávat kulturu a vyžadovat, aby naše nové antropocentrické zahrady dosahovaly dosud nevídané úrovně – jak esteticky, tak ekologicky,“ popisuje Godshall vizi studia.
Název TERREMOTO, odkazující na španělský výraz pro zemětřesení, vystihuje jejich snahu otřást zavedenými postupy. Studio vytváří proměnlivé a biodiverzitě přátelské prostředí s využitím nízkonákladových, na vodu nenáročných rostlin a respektu k lokální krajině i komunitám.
Příklady proměny: od odpadků k veřejným zahradám
Jedním z projektů, který bude na přednášce představen, je úprava území Laguna Canyon Foundation. Návrh reagoval na nedávné povodně a historické nánosy odpadu. Ateliér zde vytvořil terasy, vysadil původní rostliny a postavil školky pro sazenice. Výsledkem je udržitelný veřejný prostor, formovaný ve spolupráci s místní komunitou.
Další ukázkou je projekt zahrady v Los Angeles na Sedmé Avenue, vzniklý na místě po vyhořelém domě. Stavební suť a zbytky betonu se proměnily v meditativní kamennou zahradu doplněnou o více než sto druhů místních rostlin. Výsledkem je prostor, který propojuje minulost s budoucností a odráží dynamický vztah mezi člověkem a přírodou.
Přednáška „Krajiny klouzající k nejisté budoucnosti“ proběhne 15. května 2025 od 19:00 ve Velkém sále kina Světozor. Vstupenky jsou k dispozici za 180 Kč, snížené vstupné činí 160 Kč. Přednáška bude probíhat v angličtině.
Následovat bude projekce filmu 27 Pater: Utopie Alterlaa, který představuje unikátní příběh největšího rakouského komplexu sociálního bydlení. Kombinovaná vstupenka na obě akce je k dispozici za zvýhodněnou cenu 300 Kč.