Od hausbótů k vodním vilám
Najít v české kotlině stavby poblíž vody není nemožné. Staré mlýny přestavěné na chalupy, chaty a letní byty u vodáckých řek – určitě by se nějaké příklady našly. Jen málokterá stavba u nás ovšem s vodním živlem aktivně pracuje, snaží se jej co nejvíc vtáhnout do hry. Většina z nich je pouze dům s výhledem na vodu. Pro architekturu, která s vodním živlem pracuje, musíme proto do Nizozemí.
Tato země má pro stavění u vody či na vodě několik zásadních předpokladů. Jedním z nich jsou téměř všudypřítomné kanály, které umožnily dobýt a vysušit území zaplavená mořem. Díky důmyslnému systému přečerpávání fungují kanály jako ochrana před zaplavením, ale tvoří i významný krajinotvorný a urbanistický prvek. Dalším předpokladem jsou ceny nemovitostí. Zejména v atraktivních městech jako Amsterdam, Rotterdam či Haag donedávna stále stoupaly. Mladí Holanďané ovšem potřebují někde bydlet a jen malé procento z nich jeví zájem o bytové domy. Za standard se v Nizozemí považuje vlastní dům. Nemusí být velký, často bývá řadový s miniaturní předzahrádkou. Ale musí to být dům.
Vila z doků
Ve velkých městech se vodní kanály pro bydlení využívají už léta. Dosud šlo o tradiční hausbóty, obytné lodě, jejichž boom nastal v éře hippies v 60. a 70. letech minulého století. Všechno začalo v Amsterdamu. Městská reprezentace tehdy umožnila lidem bydlet ve „vodních ulicích“ bez jakýchkoli poplatků. Hausbótů přibývalo, užívali je především studenti a bohémové. Postupně se rozšířily i do dalších měst a menších obcí, původní čluny s malými kajutami se čím dál víc začaly podobat suchozemským obydlím. Nastala potřeba určité regulace. Mimo jiné také kvůli evropským směrnicím, které upravují čistotu vod. Když reprezentace Amsterdamu přišla v roce 1992 s nařízením, které zpoplatnilo místa na vodě, vyvolala vlnu obrovské nevole.
Opatření se však týkalo jen nově umístěných hausbótů, starousedlíci zůstali ušetřeni. I na ně se ovšem začaly vztahovat normy pro čistotu vod. V případě, že nejsou napojeni na kanalizaci, musejí mít jímku na odpadní vody.
Příklady plovoucích domů jsou v Nizozemí na každém kroku. |
V posledních deseti letech už vznikají projekty celých obytných souborů na vodní hladině. Radnice velkých měst se pokoušejí vytěžit každý čtvereční metr pozemku v katastru města. A zájemců o tento typ bydlení přibývá rychleji, než stačí uspokojit nabídka. Náklady na něj jsou totiž jen mírně vyšší než u staveb na pevné zemi. A čím blíž centru města, tím spíš se vyplatí.
Využití vodního živlu v provozu domu dokazují domy architektonické kanceláře architekta Hermanna Hertzbergera. Podle jeho návrhu byla v nizozemském Middelburgu v roce 2002 postavena vodní vila, která využívá výhod lodě, ale přitom poskytuje komfort rozlehlého domu. Je vybavena dvěma kormidly a majitelé mohou s domem otáčet podle toho, jakou část si zrovna přejí orientovat ke slunci. I přes architektonickou odvahu patří spíše k extravagantním výstřelkům. Ponton, vyrobený z monstrózních ocelových trub, je drahý a příliš se neujal.
Za specialisty na navrhování moderních domů a vil na vodní hladině je v Nizozemí považováno Waterstudio. Jeho zakladatel, architekt Koen Olthuis, se stal jakýmsi guru plovoucích domů. A to nejen v holandských podmínkách – služby jeho studia si už objednali i investoři z Dubaje a z ostrova Aruba v Karibském moři.
Koen Olthuis je přesvědčen, že v povodněmi ohrožených zemích nebo v deltách velkých řek je stavění na vodě nejlepším řešením, jak se s povodněmi vypořádat. Zvýšené průtoky řek, které přivádějí do Nizozemí vodu z Německa, Švýcarska a Francie, mu v posledních letech dávají za pravdu.
Čím větší, tím stabilnější
„Technologie stavby plovoucího domu je velice jednoduchá,“ říká Koen Olthuis pro britský Guardian. Dům je položen na dutém betonovém kvádru a připoután k pevným bodům zapuštěným na břehu, přívod vody a elektřiny k domu je veden pružným potrubím. Plovoucí betonový kvádr se využívá jako obytná plocha. Tento typ plovoucího domu se může během přílivu zvednout až o několik metrů. Záleží na výšce sloupů, po kterých kloužou kotevní lana.
V současnosti se realizuje podle návrhu Waterstudia obytný soubor v IJburgu, předměstí Amsterdamu. Loni v listopadu se na své místo stěhovaly první dva z plánovaných 38 domů. Domy jsou stavěny v suchém doku a hotové je přiveze remorkér pro nákladní lodě. Třípodlažní rodinné domy s terasou byly navrhovány v duchu současných trendů. Ve druhém a třetím podlaží jsou prakticky celé prosklené, střídají se zde jemně odlišné barvy skel, které mají zjemnit přísnou geometrii objektu. První podlaží, které tvoří zároveň betonový plovák, je zčásti ponořeno ve vodě, ale je rovněž využito pro obytné prostory, a na rozdíl od vyšších podlaží má samozřejmě okna výrazně nižší. Půdorys objektu představuje kvádr o ploše 7 × 10 m, celková užitná plocha domu je 175 m2. Obyvatelé vodní vily mají výhled jak na vodní plochu, tak na nábřeží.
Jedna z verzí vodní vily ateliéru Koena Olthuise Foto: Waterstudio.NL |
Výhled na vodní plochy podle odborníků uklidňuje. Foto: Waterstudio.NL |
Protože je Holandsko jedna velká rovina, rozsáhlejší vodní plochy se často rozvlní silným větrem od Atlantiku – anebo jen projíždějícími loděmi. Dům, který způsobuje žaludeční nevolnost, by asi každému nevyhovoval. Architekti se těmto výhradám brání: betonový kvádr prý veškerý pohyb stabilizuje. „Čím větší dům je, tím je stabilnější. Do některých domů, které navrhujeme, můžete klidně zaparkovat auto,“ řekl Koen Olthuis. Nároky na pozemky, sousedící s takovým domem, jsou pak minimální. Tento typ domu pak ovšem nelze umístit v deltách řek nebo tam, kde voda stoupá výš než o dva až tři metry. Částečně se totiž otevírají proudění vody v dutinách pod obytnými prostory. K jinému typu domů z rukopisu Waterstudia lze zase zaparkovat motorový člun.
Vodní projekty
Nizozemská developerská společnost ABC Arkenbouw staví na vodě už patnáct let. Třeba podél umělého ostrova IJburg v Amsterdamu plánuje do roku 2010 postavit na sto plovoucích rodinných domů. Neomezuje se pouze na rezidenční projekty. Staví také kanceláře nebo jachtařské kluby. Rodinné domy staví v krytých docích, pro betonový trup používají běžný beton B40 s tloušťkou stěny 15 cm. Každý dům, který tito developeři postaví, je jedinečný, upravený podle přání zákazníka. Holanďané si totiž potrpí na různorodost, i přestože v požadavcích bývají konzervativní.
Domy podle přání zákazníků z dílny ABC Arkenbouw | Jedna z nejnovějších realizací poblíž města Utrecht | Stěhování domu ze suchých doků |
S nápadem obsadit ve velkém vodní plochy v severním Holandsku přišla developerská společnost Ooms Bouwmaatschappij. V amsterdamské čtvrti IJburg postavila na vodě svou realitní kancelář, kde představuje klientům vize pro příští desetiletí. Její ambice směřují až k číslu 500 obytných domů na vodě. Prakticky jde o dřevěné domy s hliníkovou nosnou konstrukcí a betonovým kvádrem s polystyrenovou výplní. Jde o odlišný koncept, který pochází z Kanady – sokl je zde obrácen, je zcela vyplněn a nedá se využít jako obytný prostor. Jeho nevýhodou je menší stabilita. „Odjakživa s vodou bojujeme, ale naše filozofie se nyní začíná měnit: voda přestává být naším nepřítelem a čím dál víc ji využíváme v náš prospěch,“ řekl pro tisk manažer stavební divize nizozemské společnosti Gijsbert van der Woerdt.
Ateliér Waterstudio v současné době připravuje projekt nazvaný Nieuwe Water (Nová voda), který paradoxně půjde proti historické snaze Holanďanů dobývat půdu z moře – výsledek by měl být ovšem pro společnost pozitivní. V oblasti nejníže položených poldrů (uměle vysušených území) mezi Rotterdamem a Haagem by měl vzniknout soubor asi 1 400 obytných domů, z nichž část bude plovoucí a část apartmánových domů bude stát na pilotách. Zároveň bude možné znovu zatopit některé poldry a sníží se tak riziko rozsáhlých záplav a z nich vyplývajících ekonomických škod. Část území zůstane suchými poldry – ty v době dešťů fungují jako houba nasávající vodu. Holanďané zároveň získají atraktivní bydlení v blízkosti měst s větším výběrem pracovních příležitostí.
Každý druhý Holanďan vlastní loď, parkování plavidla u domu je proto velkou výhodou (projekt Nieuwe Water od Waterstudia). | Nejnovější projekt Waterstudia – Nieuwe Water |
Je zřejmé, že v našich podmínkách nebude možnost bydlení na vodě stejně otevřená jako v Nizozemí. Kvůli jeho nízké poloze vůči mořské hladině je síť odvodňovacích kanálů nutností. Rybníků v Čechách za poslední dvě staletí spíš ubývalo, přitom jsou prospěšné pro krajinu i pro člověka. Jezera a přehradní nádrže ovšem stále nevyčerpala svůj potenciál, přinejmenším pro rekreační bydlení. Zahušťování velkých měst je zřetelný trend, který se velmi pravděpodobně nezmění ani v příštích desetiletích. Pokud se nebudou bouřit vodohospodáři, možná se tak časem dočkáme i domů na řekách v intravilánu měst.
Iva Nachtmannová
Foto: Waterstudio.NL, Wikipedia Commons, ABC Arkenbouw
Vizualizace: Waterstudio.NL
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.