Silný příběh Volmanovy funkcionalistické vily představí výstavní expozice
Součástí prohlídky vily se stává výstavní expozice, která vypráví spletitou historii klenotu českého funkcionalismu i jeho majitelů. Silný příběh první republiky přitáhl již 8.000 návštěvníků a ve Volmanově vile letos očekávají podobný zájem. Návštěvníci mohou nově přijít i v pracovní dny.
Na přípravě stálé expozice Volmanovy vily se podíleli oceňovaní grafičtí designéři kreativního studia OKOLO. Realizace vychází z návrhu absolventů ateliéru grafického designu a vizuální komunikace pražské UMPRUM Matěje Činčery a Jana Klosse. Ti v české kulturní sféře zanechávají výraznou stopu zejména s projekty na pomezí grafického designu a architektury výstav. Matěj Činčera se kromě toho věnuje sofistikované práci s papírem v renomovaném Studiu Činčera.
Kartonový sloup v hlavní roli
Základní idea celé instalace je využití kartonového sloupu jako základního archetypu stavitelství a architektury. “Jednotlivé sloupy potahujeme materiály, které se nacházejí ve vile a hrají podstatnou roli ve vnímání celého prostoru. Obsah výstavy je umístěný na průsvitných panelech, které jsou protipólem těžších sloupů. Zároveň panely tvoří různé průhledy a informační vrstvy, které si návštěvník postupně objevuje,” popisuje Matěj Činčera.
Během výstavy se návštěvníci seznámí nejen s vilou z pohledu architektury, ale také se soukromým a profesním životem Josefa Volmana, zakladatele továrny obráběcích strojů a stavebníka vily. Výstava vznikla za podpory Středočeského kraje a města Čelákovice.
“Věříme, že stálá expozice ještě prohloubí zážitek z prohlídky Volmanovy vily, kterou s přicházejícím jarem otevíráme i v pracovní dny. Návštěvníci mohou volit z termínů vypsaných od čtvrtka do neděle. Velké oblibě se těší podvečerní prohlídky, které vychází vstříc pracovně vytíženému publiku, ” uvádí kurátorka Volmanovy vily Zuzana Kadlečková.
Skupinové prohlídky vily trvají 80 min, základní vstupné stojí 350 Kč. Podrobné informace najdou návštěvníci na vilavolman.cz.
Jednu z největších soukromých rezidencí první republiky navrhli čeští avantgardní architekti Karel Janů a Jiří Štursa. Vila byla postavena v letech 1938-1939 pro Josefa Volmana a jeho rodinu. Architekti stavbu pojali jako umělecké dílo umístěné v rozlehlém přírodním parku nad romantickou krajinou řeky Labe. Osud vily je odrazem smutného příběhu devastace české společnosti po roce 1948. Náročná rekonstrukce pod vedením studia TaK Architects (arch. Marek Tichý) byla oceněna v soutěži Stavba roku 2016. Volmanova vila je od roku 2022 členem mezinárodní sítě Iconic Houses a jako soukromá památka moderní architektury otevřena veřejnosti.