Obchodní centrum Lucerne

Švýcarský minimalista v Praze. Architekt Roger Diener vystoupí v kině Světozor

V rámci cyklu přednášek o architektuře s názvem Konečně!, pořádaného spolkem Kruh, přijede do Prahy významný švýcarský architekt Roger Diener. Práce jeho ateliéru Diener & Diener Architekten se vyznačuje minimalistickým a nadčasovým přístupem. Přednáška s název Od města k detailu se uskuteční ve čtvrtek 4. května od 19:30 ve velkém sále kina Světozor.

„Basilejská kancelář Diener & Diener Architekten reprezentuje specifický a nadčasový přístup k architektonické tvorbě. Po celou dobu svého působení navrhují v zásadě klasické domy s okny eliminované od všeho nadbytečného. Záměrná zdrženlivost i střídmost v používaných materiálech vedou až k sochařskému pojetí převážně městských domů.” říká ke květnové přednášce dramaturgyně přednášek a zakladatelka spolku KRUH Marcela Steinbachová.

Roger Diener vystudoval fakultu architektury na prestižní univerzitě ETH v Curychu. V roce 1980 převzal vedení známé kanceláře Diener & Diener Architekten, kterou založil ve 40. letech jeho otec Marcus Diener. Studio se dlouhodobě věnuje rezidenčním a administrativním projektům, veřejným budovám, ale i urbanismu a rekonstrukcím převážně v Basileji.

Právě zde na sebe studio upozornilo řadou zdařilých novostaveb, jako je například obchodní centrum Migros AG s hotelem Schweizerhof Lucerne nebo kancelářská budova Kohlenberg. Jejich stavby korespondují s historickým dědictvím centra města, zároveň svým nadčasovým vzhledem reprezentují současný život a naplňují jeho soudobé požadavky.

Od Alp po Omán

Mezi zásadní realizace studia patří basilejské muzeum architektury Domus-House, rezidenční a kancelářská budova Bäumleingasse, CentrePasquArt v Bielu, galerie Gmurzynska v Kolíně nad Rýnem, švýcarská ambasáda v Berlíně nebo dokončení východního křídla Přírodovědného muzea tamtéž.

Architekt Diener také dlouhodobě působí na akademické půdě. Jako hostující profesor vyučoval mimo jiné na Harvardově univerzitě, na vídeňské Škole architektury, v Amsterdamu na Academie van Bouwkunst nebo na Royal Danish Academy of Fine Arts v Kodani. V roce 1999 založil na své alma mater ETH v Curychu spolu s architekty Jacquesem Herzogem, Marcelem Meiliem a Pierrem de Meuronem institut urbanistického výzkumu s názvem Studio Basel.

Vydání úspěšné knihy Switzerland — An Urban Portrait (2004) mělo za následek regulaci do té doby rozsáhlé výstavby ve švýcarských horách. Ateliér se nyní zaměřuje na transformaci měst a urbanizaci území po celém světě – od trojjazyčného regionu Basileje, přes Kanárské ostrovy, údolí Nilu, ománské město Maskat, až po Floridu.

Diener se dlouhodobě zajímá o péči a rekonstrukci památek. Od roku 2013 je aktivním členem švýcarské Federální komise pro památkovou péči a v roce 2018 se stal členem komise udělující památkovou ochranu v Curychu. Získal také řadu ocenění, a to včetně francouzské Grande Médaille d’Or, Prix Meret Oppenheim, zlaté medaile Heinricha Tessenowa a Kulturpreis města Basilej. V roce 2019 obdržel čestný doktorát na Bauhaus University of Weimar.

Přednáška švýcarského architekta Rogera Dienera se uskuteční ve čtvrtek 4. května 2023 od 19:30 ve velkém sále kina Světozor. Základní vstupné je 140 Kč a za zvýhodněnou cenu pro studenty nebo seniory za 120 Kč. Vstupenky lze zakoupit na webu kina Světozor.

red