Urbanus 2011: Rozvoji měst brání chybějící zákony
Vzhledem k sílícím globalizačním trendům a změnám životního stylu bude význam měst i do budoucna růst. Předpokladem úspěšného rozvoje měst je sdílená vize a strategie s širokým spektrem klíčových partnerů, včetně participace občanů. V České republice však dosud chybějí zákonné nástroje, které by umožnily jejich efektivní řízení a rozvoj. Podobná legislativa je přitom v západních zemích EU zcela běžná.
Jako jeden ze závěrů to vyplynulo na dvoudenní mezinárodní konferenci Urbanus 2011, která se 22. a 23. listopadu uskutečnila v prostorách a za podpory Magistrátu města Brna. Hlavními pořadateli konference, která se letos uskutečnila již pošesté, byly Academy Center o.p.s., a Asociace krajů ČR.Z konference také vyplynulo, že pro zdravý rozvoj českých měst je důležité, aby strategické cíle rozvoje byly dlouhodobější, než je čtyřleté volební období. Proto je klíčová komunikace mezi městem a občany a neziskovými organizacemi, které jsou nedílnou součástí občanské společnosti. Dalším důležitým prvkem rozvoje českých měst je také zvyšování vzdělanostní a kulturní úrovně obyvatelstva.
Metropole podle Jamese Bonda
Na konferenci věnované rozvoji měst zazněly také příspěvky zaměřené na kvalitu života ve městě, jeho proměny a budoucí trendy a urbanistickou strukturu. Jeden z přednášejících architekt Marek Štěpán v přednášce nazvané 40 let bondových měst si všímal města a jeho zákoutí, struktury a zabydlenosti na podkladě filmů s agentem britské tajné služby 007. Představil, jak se podařilo zachytit nejatraktivnější městské lokality své doby za posledních 40 let filmařům.
Multifunkční veřejný prostor = kvalitní město
Další z přednášejících odborníků z oblasti architektury byla hlavní architektka města Bratislavy Ingrid Konrád. V přednášce Bydlení a identita se autorka zamýšlela nad vznikem moderních měst a mechanismy identifikace člověka s prostředím, v němž žije. Dospěla k názoru, že to, jak se člověk identifikuje se svým privátním prostředím, jaké kvality je a zda vůbec má jeho bydlení vlastní privátní venkovní prostor – balkon, lodžii, terasu nebo zahradu, rozhoduje o vztahu obyvatele města k veřejným prostorům. Pokud se s nimi dokáže identifikovat, odrazí se to na celkové kvalitě života. Důležitou roli v tom však hraje občanská vybavenost a veřejná doprava.
Mix funkcí a udržitelná doprava s sebou totiž přináší i sociální mix, který je pro dnešní sídla důležitý, protože zabraňuje nežádoucí sociální segregaci. Kvalitní město příjemné pro život nemá být výsadou center a tzv. bohatších čtvrtí, ale synonymem pro celé sídlo.
(kk)
Foto: JelleS/Flickr
Více informací na www.urbanus.cz
–>–>