Interaktivní výstava Urbania
Galerie(8)

V kůži městského úředníka

Od 16. ledna do 15. února hostí pražské Centrum architektury a městského plánování výstavu Urbania. Interaktivní výstava by měla široké veřejnosti přiblížit dilemata, s nimiž se dennodenně setkávají městští úředníci.

Interaktivní výstava Urbania vtáhne návštěvníky do reality úředníků a městského plánování. Instalace, na které se podíleli přední čeští umělci, ukazuje, v čem je důležité povolání zaměstnanců radnic a státní správy.

Prostřednictvím osmi situací poodhaluje dění v hlubinách úřadu a každá z těchto situací zároveň ilustruje jeden z principů, které jsou při správě města zásadní. Od 16. ledna do 15. února 2020 se každý návštěvník výstavy stane na chvíli úředníkem a na vlastní kůži zjistí, na kterých principech stojí organická a udržitelná městská správa.

Interaktivní výstava Urbania 1
Interaktivní výstava Urbania 2
Zdůrazněná je potřeba naslouchat názorům druhých.
Na své si přijdou i milovníci designu.
Výstava se odehrává v tajuplném přítmí hlavního sálu CAMPu.
Jedním z modelových dilemat je i revitalizace staré továrny.
Interaktivní výstava Urbania 3

Výstavu připravil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) ve spolupráci s pražským magistrátem. Právě díky této spolupráci bylo možné sesbírat zkušenosti desítek zaměstnanců veřejné správy a na jejich základě výstavu navrhnout.

„Při procházení strukturovaných rozhovorů jsme identifikovali osm základních principů, které, když jsou dodrženy, dovedou obvykle projekt do zdárného konce. Patří mezi ně například princip participace, tedy zapojení všech zúčastněných. Nebo princip komunikace, který zajišťuje, že všichni aktéři mají aktuální a správné informace,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR, a dodává, že rozhovory také jasně ukázaly, že pro správu města nejsou zásadní pouze peníze, ale stejně důležitou roli hraje přístup k práci a její kultura.

Instalace samotná je koncipována jako osm zastavení, z nichž každé představuje jeden z principů. Na prohlídky se vydá až osmičlenná skupina, jejíž účastníci projdou všechna stanoviště a následně se zapojí do řízené debaty. Všechna zastavení jsou také navázána na Strategický plán hl. města Prahy a návštěvník se tak obeznámí s tématy, jako jsou kreativní průmysly, adaptace na klimatickou změnu či veřejný prostor. Návštěva výstavy zabere kolem dvou hodin.

Projekt Urbania vznikal bezmála rok. Za tu dobu proběhla řada rozhovorů i se zaměstnanci Magistrátu hl. města Prahy a IPR Praha, které projekt samozřejmě zohlednil také.

„Mezi velmi zajímavá a zároveň důležitá zjištění patřilo to, že zaměstnanci samospráv jsou často v práci dlouho do noci, nezřídka o víkendech. Obvykle jde o velmi vzdělané a motivované lidi, které jejich práce baví. To je ale v rozporu s tím, jak jejich práci vnímá veřejnost,“ vysvětluje Adam Pajgrt z IPRu, kurátor výstavy.

Projekt se snaží právě tyto stereotypy negativního vnímání úředníků ze strany veřejnosti nabourat. „Výstava je určena všem, kteří chtějí získat ucelenější a jasnější představu o tom, co všechno správa města obnáší i jakým úskalím úředníci čelí,“ dodává Pajgrt.

Výstava se odehrává v tajuplném přítmí hlavního sálu CAMPu.
Výstava se odehrává v tajuplném přítmí hlavního sálu CAMPu. |

Výstava Urbania bude atraktivní i pro milovníky designu, za její podobou totiž stojí několik uznávaných českých tvůrců. Její architekturu vytvořil Bronislav Stratil ze studia Roháč Stratil, autor rekonstrukce Novomlýnské věže.

„Výstava pro mě byla novou výzvou a jsem rád, že jsem na ní mohl spolupracovat i s dalšími osobnostmi, které se v této branži pohybují.“ Vizuální identitu výstavě vdechlo grafické studio Les Kanců a světelné efekty vytvořila skupina 3dsense, která stojí například za videomappingem Národní třídy k výročí 17. listopadu.

Jako konzultanti navíc byli přizváni výherci Czech Grand Designu Jakub Pollág a Václav Mlynář ze studia deFORM. Scénář, instalaci a režii zvuku měl na starosti Janek Růžička. Fotografie vznikly ve spolupráci s Tomášem Třeštíkem, jehož série Bezdomovci inspirovala tvůrce výstavy pro koncept zachycení zaměstnanců veřejné zprávy.

Na své si přijdou i milovníci designu.
Na své si přijdou i milovníci designu. |
TEXT: RED
FOTO: IPR PRAHA