V Liberci se zaměří na smělou architekturu na malých městech a obcích
Zhruba dvě desítky výrazných architektonických osobností z České republiky a především ze zahraničí se na konci tohoto týdne sejdou v Liberci, aby se v tamní Oblastní galerii po dva dny věnovaly tématu sice mediálně upozaděnému, ale možná tím aktuálnějšímu: Architektura mimo centra. Na konferenci, která proběhne 14. až 15. března a která je už zaplněna do posledního místa, se spolupořádající Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci podařilo získat řečníky zvučných jmen.
„Velmi si ceníme účasti známého nizozemského teoretika a historika architektury Hanse Ibelingse, jenž přijede s příspěvkem o střetech a provázanostech architektury ve velkých městech a malých obcích v posledních 250 letech. Vyzdvihl bych rovněž známého architekta Johna A. O’Reillyho, který má na svém kontě řadu skvostných realizací nejen na irském venkově,“ říká Radek Suchánek z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci.
Se svými příspěvky k tématu Architektury mimo centra dále vystoupí například slovinský architekt Vasa Perović, Carme Pigem Barceló ze známého španělského ateliéru RCR Arquitectes nebo jeden z nejvýznamnějších představitelů regionalismu, švýcarský architekt Luigi Snozzi. Českou republiku zastoupí dva velmi výrazní představitelé tzv. regionální architektury Zdeněk Fránek nebo Antonín Novák ze studia DRNH. Do moderovaných debat se zapojí i tuzemští zástupci teorie architektury nebo její publicistiky Petr Kratochvíl a Adam Gebrian.
Setkání odborníků v Liberci doprovodí i výstava a publikace Místa architektonického vz(d)oru. Autor koncepce projektu Petr Volf v publikaci soustředil celkem 109 vybraných staveb dokončených v letech 1990 až 2013. Jeho kolekce sestává z hojně popularizovaných objektů sloužících veřejným účelům například v Litomyšli, své místo ale mají i nenápadné stavby na úrovni kapliček nebo přístaveb. V Oblastní galerii Liberec bude výstava, již doplní i prezentace na dané téma ze Slovenska a Jižního Tyrolska, k vidění do 25. března. Od 26. března budou všechny tři výstavní projekty představeny v pražské Galerii Jaroslava Fragnera. Více info na www.gjf.cz.
Konference je součástí stejnojmenného rozsáhlého projektu, který si prostřednictvím výstav, publikací, workshopů i odborných setkání klade za cíl rehabilitovat architektonické realizace v městech a obcích pod 20 000 obyvatel. A to při srovnání s praxí na Slovensku, v Německu a dalších nejen evropských krajinách.
Výstava a rozsáhlá publikace postihují především architektonická díla sloužící veřejnému prospěchu, ať už se jedná o školy, vzdělávací a výuková střediska, obecní úřady, domovy důchodců, geriatrická centra, kostely, kulturní domy, galerie, muzea či památníky. Věnuje se také dopravním a sportovním stavbám nebo veřejným prostorům či průmyslové architektuře.
Mezi autory, jejichž práce byly do projektu zahrnuty, lze najít vesměs známá jména, ač jdou napříč generacemi i přístupem k architektuře – a liší od obvyklé skladby tvůrců, pro které jsou hlavním „hřištěm“ velká města. Nechybějí realizace Josefa Pleskota, ateliéru Knesl+Kynčl, Jana Línka, Alexandra Skalického, Aleše Buriana a Gustava Křivinky, ateliéru A69 nebo HŠH, Luďka Rýznera, Zdeňka Fránka nebo Antonína Nováka ze studia DRNH.
Konference (včetně doprovodných výstav) se koná 14. a 15. 3. 2014 v nové budově Oblastní galerie Liberec v rámci projektu Architektura mimo centra, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Foto: Andrea Lhotáková