Velké stavební firmy kromě Eurovie zatím výrobu nepřerušují
Velké stavební firmy s několikamiliardovým ročním obratem kromě Eurovie svoji výrobu nepřerušují. Podle možností umožňují práci z domova, na samotných stavbách to však nelze. Některé pracují v nouzovém režimu, zavádějí střídavý provoz, zaměstnancům doporučují zrušit externí schůzky. Vyplývá to z odpovědí zástupců stavebních firem, které ČTK oslovila v úterý.
Eurovia CS v pondělí oznámila, že od středy kvůli šíření koronaviru zastaví všechny stavební práce i kancelářské činnosti po dobu 14 dní.
„Opatření proti šíření COVID-19 řešíme operativně, a to formou rozhodnutí představenstva nebo doporučením vydávaným personálním úsekem. Na přechodnou dobu umožňujeme možnost práce z domova, a to v provozech a útvarech kde to podmínky práce dovolují. Na pracovištích jsme zavedli střídavý provoz, který je možné využít i při realizaci projektů,“ uvedl mluvčí Hochtiefu Michal Talián.
Střídavý provoz podle něj znamená, že při střídání směn na stavbách se zaměstnanci fyzicky nepotkávají. V kancelářích, kde pracuje dvojice lidí, se na pracovišti střídají po týdnech. Ten druhý zatím pracuje z domova. O víkendu se kanceláře vydezinfikují.
„Zaměstnancům doporučujeme zrušit všechny externí schůzky, které nejsou nezbytně nutné pro zajištění chodu firmy. Samozřejmě jde o stav, který má vývoj, a je možné, že naše opatření mohou doznat úpravy,“ uvedl dále Talián.
Metrostav podle mluvčího Vojtěcha Kostihy umožňuje dočasně práci z domova po dohodě s nadřízeným čtyřem skupinám zaměstnanců. Jednak těm, kterým to povaha práce umožňuje, dále těm, kteří mají nařízenou karanténu, pracovníkům, kteří nemohou po zavření škol žádným jiným způsobem zajistit péči o své dítě a také zaměstnancům nad 65 let. „Stavby v České republice zatím nepřerušujeme. Jak už jsem uvedl, konzervujeme stavby v Norsku,“ doplnil Kostiha.
Podle mluvčí Strabagu Edity Novotné je firma zatím schopna personálně i materiálně zajistit stavby v dopravním stavitelství, i díky tomu, že má vlastní zdroje. Jak uvedla, tyto stavby jsou bez větších omezení. Na stavbách Strabag ovšem postrádá pracovníky, kteří dojíždějí ze Slovenska. „Větší potíže již bohužel pociťujeme v pozemním stavitelství, kde se každým dnem zhoršuje přístup ke stavebnímu materiálu a začínají chybět někteří pracovníci. Stejné potíže mají i naši dodavatelé. Očekáváme, že situace s přístupem ke stavebnímu materiálu se bude obecně dále zhoršovat,“ dodala. Strabag podle ní nemůže vyloučit, že se přijatá opatření proti šíření nákazy projeví i v termínech dokončení staveb.
„Současná situace má samozřejmě na naši firmu dalekosáhlý vliv. A samozřejmě teď nejsme schopni ani odhadnout konečné důsledky. Zavádíme řadu opatření, abychom ochránili naše pracovníky. Naše závody pracují v omezeném, nouzovém režimu. Totéž stavba od stavby,“ sdělil výrobně-technický ředitel Swietelsky stavební František Fryš. Firma se podle něj snaží omezit setkávání většího počtu lidí. Také v některých případech odložila nástupy zaměstnanců po zimní pauze. „Kde to lze, pracují naši lidé z domova na dálku. Účinně ochránit své zaměstnance dnes neumí asi nikdo,“ podotkl Fryš.
Podle člena představenstva společnosti SMP CZ Pavla Kameníka současná situace činnost firmy ovlivňuje. V tuto chvíli více v administrativě, než na stavbách. „Máme připravené různé scénáře pro různé situace, jejich aktivace závisí na tom, jak moc se epidemie rozšíří a dopadne na naše zaměstnance. Každopádně je naším cílem udržet akceschopnost staveb i servisních útvarů po celou dobu trvání nouzového režimu,“ dodal Kameník.
Vláda od pondělí zakázala cesty Čechů do zahraničí, stejně jako vstup cizinců do ČR. Zakázaný je prodej ubytovacích služeb, zavřeny jsou stravovací provozy, až na výjimky také většina obchodů. Omezen je také volný pohyb obyvatel na nejnutnější úkony.
Zdroj: ČTK