Open House Praha

Vstup povolen. Festival Open House Praha otevře lidem nepřístupné budovy

Festival Open House Praha láká o víkendu 20. a 21. května 2023 všechny nadšence architektury k prohlídce více než 100 běžně nepřístupných budov a prostorů po celém hlavním městě.

V rámci 9. ročníku festivalu bude zpřístupněno zdarma více než 100 budov a prostorů ve 12 městských částech, z toho celkem 27 novinek. Jedná se o budovy různých architektonických stylů, historické i moderní, zajímavé rekonstrukce nebo i domy, které na své nové využití teprve čekají.

„Program festivalu obsahuje témata spojená s výročím narození Karla Pragera a Antonína Viktora Barvitia. Narození i úmrtí těchto dvou osobností architektury dělí přesně 100 let a je zajímavé pozorovat, kam se vývoj architektury za tak relativně krátké období posunul,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá.

Antonín Viktor Barvitius, který by letos oslavil 200 let od narození, byl významným představitelem neorenesanční architektury u nás. Jeho nejznámějšími pražskými realizacemi jsou Gröbeho vila v Havlíčkových sadech, Lannova vila v Bubenči nebo kostel sv. Václava na Smíchově. Nejen do těchto staveb se návštěvníci festivalu mohou o víkendu vypravit.

K vidění budou i stavby u příležitosti 100 let od narození architekta a vizionáře Karla Pragera, který zanechal v Praze nesmazatelnou stopu. Návštěvníci se seznámí s jeho nejznámější stavbou – budovou bývalého Národního (Federálního) shromáždění. K vidění bude i zákulisí Nové scény ND, prohlídka oceňované budovy Fakulty humanitních studií v Troji, která vznikla rekonstrukcí bývalé Pragerovy menzy nebo pobočka Komerční banky na Smíchově, letošní programová novinka a hlavní vizuální motiv festivalu. O víkendu mohou zájemci navštívit také centrální kotelnu VFN, vysokoškolský areál v Jinonicích nebo tzv. Pragerovy kostky v Emauzích, dnešní sídlo Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy a CAMPu.

Víkend otevřených budov

Mezi letošní zajímavosti patří například Keramický salonek od Jana Kotěry v sanatoriu Všeobecné fakultní nemocnice nebo historickáloděnice Českého Yacht Klubu, jednoho z nejstarších jachetních klubů ve střední Evropě, který letos slaví 130 let od založení. Otevře se i nedaleká plovoucí loděnice TJ Tatran Praha, vybudovaná na tělese invazivního člunu německé armády.

Své zastoupení mají letos i budovy z období 2. poloviny 20. století. Kromě již zmíněných realizací Karla Pragera, jsou to také dva objekty od Věry Machoninové – budova Teplotechny s působivou fasádou z modrých smaltovaných desek a Obchodní centrum DBK, jedno z vrcholných děl poválečné architektury u nás. Novinkou je také bývalý hotel Intercontinental od Karla Filsaka a kolektivu, který bude po rekonstrukci otevřen pod značkou Fairmont Golden Prague Hotel.

V programu je letos i celá řada novostaveb – cenami ověnčená administrativně-obchodní stavba Bořislavka centrum, s mnoha působivými uměleckými instalacemi ve veřejném prostoru, libeňský projekt DOCK IN FIVE u slepého ramene Vltavy, právě dokončený multifunkční areál na holešovické náplavce PORT7, nové sídlo společnosti Blum ve Vysočanech nebo kanceláře společnosti Pricefx v Karlíně s nápaditým designem inspirovaným hrou Minecraft.

Návštěvníci se letos také mohou vypravit do celé řady technický památek – vodárenských věží, bývalých pivovarů, plynojemu či továrních hal. Pohled na Prahu z ptačí perspektivy si užijí například z 27. patra nepřehlédnutelné administrativní budovy bývalého sídla Motokovu, první stometrové budovy v bývalém Československu, dnes druhé nejvyšší budovy v České republice, a dále pak z několika dalších střech a teras. Fotografové se mohou zapojit do druhého ročníku fotografické soutěže Otevřená Prahaspolupořádané s portálem Estav.cz a vyhrát atraktivní ceny.

Programy pro děti

Festival Open House Praha myslí i na rodiny s dětmi, které mohou využít otevřenou lego a duplo dílnu v prostorách Nové scény ND nebo navštívit zdarma komentované prohlídky vybraných budov s Listy pro malé architekty vhodné pro děti od 5 let. Zajímavé programy pro děti si připravili i jednotliví partneři. Tipy, kam s malými i většími dětmi zavítat najdou zájemci na webu v sekci Program pro děti.

Festival pořádá nezisková organizace Open House Praha, z. ú. S přípravou i realizací akce pomáhá letos téměř 500 dobrovolníků, kteří provázejí návštěvníky, poskytují informace a pomáhají s organizací provozu budov. Více informací o dobrovolnickém programu je k dispozici v sekci Dobrovolníci.

Vstup do budov je zdarma a většina budov (a prostorů) je otevřena po oba víkendové dny od 10 do 18 hodin, existují ale výjimky. Konkrétní časy zpřístupnění a další informace (např. o bezbariérovosti) najdou lidé na na webu www.openhousepraha.cz v sekci Program.

red