Udržitelná, ale pořád pro lidi. Poslední letošní číslo časopisu ASB představuje budoucnost měst
Města zabírají pouhá dvě procenta zemského povrchu, mají však na svědomí takřka tři čtvrtiny globálních emisí skleníkových plynů a spotřebovávají drtivou většinu veškeré energie a dalších zdrojů. Pokud to tedy s bojem proti změně klimatu myslíme vážně, musí dojít k podstatné změně toho, jak města známe. A právě tomu je věnováno poslední číslo časopisu ASB v roce 2023.
V posledním letošním čísle časopisu ASB jsme se zaměřili právě na budoucnost měst. Velké změny se v rámci snižování emisí odehrávají už dnes. A dost možná i ve vašem městě, jen si toho ani nemusíte všimnout. Příjemná města k životu dnes více než kdy jindy znamenají úspěšná města do budoucna. Ve zběsilém boji proti nepříteli uhlíku totiž v konečném důsledku nelze přehlížet to, že města jsou tady primárně pro své obyvatele.
Posunům v této oblasti se věnujeme v analytických textech o bezuhlíkovém devolopmentu, o fotovoltaickém boomu a o udržitelném urbanismu. Přinášíme také rozhovor s Michalem Kuzmičem z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT o podobě měst budoucnosti. Dalším zpovídaným je francouzský architekt Mathew Wiggett z kanceláře Valode & Pistre, který se udržitelné architektuře věnuje dlouhá léta.
Chybět nebudou ani zajímavé nebo nevšední realizace a projekty z poslední doby. Představíme vítězný návrh rotterdamského studia MVRDV na nové budovy na Letišti Václava Havla. Přiblížíme okolnosti vzniku komunitního centra v Máslovicích od Bod architekti. Nabídneme i reportáž z čerstvě zrekonstruovaného objektu nového probošství na Pražském hradě.
Vydali jsme se i do Brna a na vlastní oči spatřili zdejší moře – jak se přezdívá opravenému parku na Moravském náměstí, za než si studio Consequence forma odneslo ocenění Park roku 2023. Přinášíme i zajímavý projekt z opačného konce světa – v australském Melbourne se rozhodli řešit bytovou krizi tradičně netradičním způsobem, výstavbou různých bytových domů, které přitom tvoří kompaktní celek.
O boomu dřevostaveb jsme si povídali s osobou z nejpovolanějších, s Radkem Ondruchem, majitelem jedné z nejrespektovanějších konstrukčních firem v Česku. Tradiční prostor věnovaný designu tentokrát vyplňuje rozhovor s německou designérkou Marií Radke, vítězkou ceny za nejlepší instalaci designéra na letošním Designbloku.
Časopis také v prodeji v Praze v knihkupectví CAMP – Centrum architektury a městského plánování a v knihkupectví Page Five na Letné.