Velké stěhování. Do nového depozitáře knihovny se přesune 40 kilometrů knih
Podzemním tunelem v těchto dnech proudí knihy a časopisy do nového depozitáře Moravské zemské knihovny v Brně. Ročně se fond rozrůstá zhruba o kilometrovou řadu, proto bibliotéka se sídlem v Kounicově ulici potřebovala nové úložné prostory. Vznikly rekonstrukcí sousedního objektu v Bulínově ulici, náklady ze státního rozpočtu činily zhruba čtvrt miliardy korun.
Díky podzemnímu spojení jsou svazky v depozitáři rychle dostupné. Čtenáři se k vyžádaným knihám dostanou do hodiny, řekl vedoucí odboru výpůjčních služeb a správy fondu Přemysl Kachlík.
Nový depozitář s dvěma podzemními a čtyřmi nadzemními podlažími knihovna převzala od stavbařů už v lednu. S navážením knih se ale ještě čekalo, až se podmínky v novostavbě, zejména vlhkost, ustálí. Celková kapacita depozitáře činí 40 kilometrů knih, měl by tedy při současné produkci nakladatelů vydržet knihovně po čtyři dekády. Od každého vydaného titulu v Česku získává knihovna takzvaný povinný výtisk.
Přesouvání některých méně žádaných titulů do depozitáře bude postupné. Dnes knihovníci na vozíky nakládali například starší zahraniční časopisy. Vše má přesný řád, zdůraznil Kachlík. Knihy musí přijít do nových regálů přesně ve stejném pořadí, jaké měly na místě původního uložení. Do konce prázdnin plánují knihovníci, že přesunou do nového depozitáře tři kilometry knih a dalších materiálů z hlavní budovy, dodal Kachlík.
Zachováno a přestavěno
Po architektonické stránce je depozitář dílem firmy Adam Rujbr Architects. Původní budova z let 1976 až 1978 sloužila jako výpočetní středisko. Architekti navrhli část budovy zachovat a opravit, část zbourat a přidat čtyři nadzemní podlaží.
„Depozitář v těsném sousedství hlavní budovy a obojí v širším centru města – to je sen každé velké knihovny a jen málokteré se splní,“ uvedl už dříve ředitel knihovny Tomáš Kubíček.
Vzhledem k tomu, že knihovna zatím potřebuje pouze část depozitáře, pronajala druhé nadzemní patro na dobu 30 let Moravské galerii. Brněnské muzeum umění tak dočasně vyřeší své prostorové problémy a získá zázemí pro archiv a badatelnu.