Vinařství, knihovna i rodinné domy. Známe 29 děl nominovaných na Českou cenu za architekturu 2022
Česká komora architektů zveřejnila na nominačním večeru 7. ročníku České ceny za architekturu dvacet devět děl, která mezinárodní porota nominovala do prestižního výběru. Jméno držitele hlavní ceny i ostatních finalistů se veřejnost dozví v listopadu 2022 na slavnostním galavečeru ve Foru Karlín. Na nominačním večeru pak byla předána i jedna nová cena.
Sedmičlenná odborná porota vybírala na jaře mezi nominované z 201 přihlášených staveb takové realizace, které vykazují vysoké estetické a technické kvality a zároveň vhodně komunikují s okolím a mají společenský přínos.
Dvě třetiny z devětadvaceti porotou nominovaných děl byly financovány ze soukromých zdrojů, devět má veřejného investora. Dvě realizace přitom vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Jedná se o Dostavbu Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích / Kuba & Pilař architekti (soutěž v roce 2016) a Památník Zámeček / Vít Podráský, Jan Žalský (soutěž v roce 2017).
Typologie nominovaného souboru děl je pestrá. Nejvíce jsou zastoupeny, jak bývá v České ceně za architekturu realitou, projekty pro bydlení, ať už soukromé, určené pro rekreaci nebo hromadné. Jsou však zastoupeny také stavby veřejné, včetně veřejných prostorů. V různorodém výběru lze nalézt také dvě vyhlídky v krajině, jednu naučnou stezku, sportovní halu, vinařství či lihovar.
Nejvíce nominovaných realizací je letos v Praze a Zlínském kraji, vždy po pěti. Čtyři zástupce pak má shodně Liberecký, Jihočeský a Pardubický kraj, dva kraj Středočeský. S jednou stavbou se do výběru dostaly kraje Vysočina, Ústecký, Moravskoslezský, Olomoucký a Jihomoravský.
Nominované realizace
- Rodinné domy Tvoršovice – I. etapa
- Dostavba Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích
- Hlídka na Stráži
- Reconstruction and modernization of DK Poklad
- Palác elektrických podniků – rekonstrukce a konverze
- Pavilon Z
- Procházka nad lomem
- Víkendový dům v Beskydech
- Lihovar s pěstitelskou pálenicí
- Dům na Kozině
- Naučná stezka okolo rybníku Olšina
- Mobile Hut
- Vývojové centrum modularity
- Plovoucí sauna Lom
- Památník Zámeček
- Provaznictví Újezd
- Oživení podchodů u stanice metra Vltavská
- Knihovna IGI Vratislavice
- Vinařství Obelisk
- Telegraph
- Dům v Lanškrouně
- Sportovní hala / tělocvična ZŠ Nový Hrozenkov
- Dům LO
- Schodišťová věž ZŠ a MŠ Noe
- GROUNDS coffee hub
- Chata Beldov
- Úzký byt v Litomyšli
- Bytové domy Bleriot
- Dům pro bydlení v zátopové oblasti
Cena předsedy Senátu byla udělena za sportovní halu
Letošní novinkou v České ceně za architekturu je Cena předsedy Senátu Parlamentu ČR pana Miloše Vystrčila. Získali ji autoři realizace sportovní haly / tělocvičny ZŠ Nový Hrozenkov Janica Šipulová a Martin Sládek z ateliéru CONSEQUENCE FORMA architects.
Novostavba sportovní haly v Novém Hrozenkově navazující na areál místní základní školy představuje podle hodnotitelů „následováníhodný příklad vstupu současné architektury do venkovské krajiny.“ Ocenili, že se podařilo realizovat „nadčasovou dřevem obloženou stavbu čisté formy, která vyvolává interakci mezi interiérem haly a přírodními scenériemi prostřednictvím velkoformátové prosklené stěny a zdůrazňuje tak kvality valašské krajiny.“
Osm týmů již známe z předchozích ročníků ČCA
Mezi autory nominovaných staveb jsou i letos jak etablované ateliéry, tak i veřejnosti méně známí tvůrci. Z přechozích ročníků známe ateliér Kuba & Pilař architekti (finalista (Fakulta humanitních studií UK – přestavba menzy Koleje 17. listopadu) a nominace (Rodinný dům v údolí Dyje) v roce 2021), který letos uspěl s již zmíněnou Dostavbou Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích.
Rovněž ateliér CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS, letos soutěžící s projektem Vývojové centrum modularity, je finalista ČCA 2017 s projektem Galerie nábytku a ČCA 2020 s realizací Enotéky Znojmo a nominovaný v ČCA 2021 za Ústřední autobusové nádraží Zvonařka. Atelier 111 architekti má letos mezi nominacemi Dům na Kozině, uspěl přitom již několikrát, v ročníku 2019 se stal finalistou za realizaci Chaty u rybníka a o rok později porota vybrala mezi finalisty hned dvě jeho díla, Rodinný dům v Jinonicích a Dílny Opatov.
V minulých ročnících byl úspěšný také ateliér ellement architects, který letos získal nominaci za realizaci Úzkého bytu v Litomyšli. Hned v prvním ročníku ČCA získal titul finalista za Revitalizaci Gahurova prospektu – předprostor kulturního a univerzitního centra ve Zlíně a v roce 2020 nominaci za projekt Chatka na Sirákově. Ateliér KOGAA byl loňský finalista s realizací DADA Distrikt, letošní postup mezi nominované si vysloužil za GROUNDS coffee hub. Porotu zaujala Hlídka na Stráži od Mjölk architekti, přičemž vloni získala jejich Vyhlídka Špička čestné uznání.
Z minulosti známe z okruhu nominovaných děl také ateliér JRA Jaroušek Rochová architekti, který letos zaujal realizací Provaznictví Újezd, a ateliér OBJEKTOR ARCHITEKTI, jehož Lihovar s pěstitelskou pálenicí porotci rovněž vybrala mezi nominovaná díla.
Mezinárodní odborná porota
Práci českých architektů tradičně hodnotí sedm erudovaných zahraničních expertů. V letošním roce pracuje porota v čele s předsedkyní Marialessandrou Secchi (Itálie), architektkou, urbanistkou a akademičkou, dále v ní zasedají architekt Ueli Brauen (Švýcarsko), architektka Katalin Csillag (Maďarsko), architekt a urbanista Patrick Koschuch (Nizozemsko), architekt Pavol Mikolajčák (Slovensko, Itálie), architektka, urbanistka a akademička Els Verbakel (Belgie, Izrael) a krajinářská architektka a akademička Kathrin Volk (Německo).