Vláda chce zvýšit daň z nemovitosti. Povede to ke zdražení nájmů, varují experti
Vyšší daň z nemovitosti negativně ovlivní ceny nájemného, míní analytici. Uznávají však, že byla dosud oproti zbytku Evropy nebývale nízká, proto se zvýšení daně dalo očekávat. Změnu daně z nemovitosti představila vláda v rámci konsolidačního balíčku, zvýšit by se měla v některých případech až na dvojnásobek. Trh s bydlením ovlivní také snížení daně ze stavebních prací pro bydlení, která klesne o tři procenta na 12 procent.
Ministerstvo financí uvedlo jako modelový příklad průměrný sedmdesátimetrový byt v Praze 1, u kterého dnes majitel zaplatí daň z nemovitosti zhruba 1700 korun ročně, nově bude platit zhruba 2500 korun. Za podobně velký byt v Brně zaplatí dnes majitel zhruba 600 Kč, nově to bude asi 1200 Kč.
„Můžeme čekat, že tisíce korun navíc, které chce stát na každém bytě navíc vybrat, zaplatí nájemníci,“ řekl spoluzakladatel finanční společnosti Patron Go Jiří Paták. Podle něj nájemní bydlení zdražilo za poslední rok ve všech regionech dvouciferně, přičemž změna daně z nemovitosti způsobí další nárůst. Dodal, že z navržených vládních kroků trčí kompromisy, které opticky rozpočtu pomohou, ale v důsledku nic neřeší.
Vyšší daň trhem nezahýbá
Zvýšení daně z nemovitosti očekávala také Asociace nájemního bydlení, podle které všichni na trhu s bydlením s tímto navýšením počítali. „Je potřeba si ovšem uvědomit, že u nájemních bytů je daň z nemovitosti pro majitele náklad, který se zcela jistě projeví v ceně nájmu,“ uvedla asociace. Snížení sazby DPH ze stavebních prací pro bydlení asociace vítá, protože by mohla vést k větší finanční dostupnosti nových bytů.
S tím, že změna daně z nemovitosti ovlivní trh s nájemním bydlením, souhlasí i analytik FinGO Petr Motáček. Uvedl, že investoři pronajímající nemovitosti pravděpodobně tuto daň promítnou do výše nájemného. Nemyslí si však, že by daňová změna trh s nemovitostmi zásadně ovlivnila. „Pokud někdo bude chtít bydlet, tak si bude hledat cestu k bydlení a nebude přemýšlet o tom, jakou bude platit daň,“ dodal Motáček.
Místopředseda představenstva Tesla investiční společnosti Tomáš Jícha si nemyslí, že by změna sazby ovlivnila realitní transakce. „V oblasti trhu nemovitostí se nejedná o tak zásadní položku,“ dodal.
Vládní konsolidační balíček má snížit schodek státního rozpočtu v příštím roce o 94,1 miliardy korun, v roce 2025 o dalších 53,4 miliardy korun. Přinese zvýšení firemních daní, daně z tabáku, alkoholu a hazardu nebo daně z nemovitosti. Zvýší se také odvody živnostníků a stát opětovně zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance. Snížené sazby daně z přidané hodnoty se sloučí na 12 procentech.