stavební povolení

Vyřešte problém s povolováním staveb, žádají vládu inženýři a architekti

Spolek inženýrů a architektů (SIA), sdružující 13 oborových skupin, vyzval vládu k řešení kritické situace při povolování staveb podle nového stavebního zákona a přes systémy digitalizace stavebního řízení. Žádá, aby bylo dočasně možné podávat a vyřizovat veškerá povolení související s výstavbou i jinou než digitální cestou.

SIA to uvedla v dopise zveřejněné na webu České komory autorizovaných inženýrů činných ve výstavbě (ČKAIT). Premiér Petr Fiala (ODS) v reakci spolku napsal, že vláda si problémy s digitalizací uvědomuje. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) na odstranění veškerých systémových nedostatků a na nápravě všech problémů podle něj pracuje.

Podle členů SIA systémy digitalizovaného stavebního řízení a Národní geoportál územního plánování (NGÚP) naplňují zákonné povinnosti stanovené zákonem pouze formálně, nikoliv fakticky. „Nejedná se o chyby, které by jen negativně ovlivňovaly uživatelský komfort či zpomalovaly proces, jakkoli i těmito chybami je systém přehlcen a jejich závažnost je bagatelizována, ale o zásadní koncepční nedostatky, které znejišťují povolovací orgány i stavebníky,“ uvedl v dopise prezident SIA a Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Jiří Nouza.

Vytrácí se právní jistota

V důsledku zmíněných problémů může být podle Nouzy narušená právní jistota povolovacích procesů. Měla by proto vzniknout možnost podávat žádosti přes nové systémy také původní ‚papírovou‘ formou nebo přes datové schránky, míní. Zároveň je třeba zamezit problémům vyplývajícím z nefunkčního NGÚP po dobu jejich úplného odstranění a tyto změny promítnout do legislativních předpisů.

Digitalizace stavebního řízení začala platit od 1. července letošního roku. Od spuštění ji provázejí potíže, MMR ale dlouhodobě uvádí, že na jejich odstranění pracuje. „Systém digitalizace stavebního řízení a NGÚP bohužel nelze jednoduše, v řádu pár týdnů, opravit. Je rizikem ponechat zadání pro zprovoznění systému bez veřejné kontroly a odborné revize,“ sdělil Nouza.

Fiala v dopise pro SIA uvedl, že uložil vicepremiérovi pro digitalizaci a ministrovi prostředí Ivanovi Bartošovi (Piráti) za úkol, aby MMR odstranilo veškeré systémové nedostatky a aby výrazně lépe komunikovalo se stavebními úřady. „Problematiku vláda pravidelně řeší na svých jednání a její členové jsou o aktuálním stavu informováni. Současně jsem pověřil ministerstvo dopravy, ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu a obchodu, aby byly MMR v případě potřeby nápomocni,“ dodal.

Bartoš v úterý uvedl, že systémy v současnosti vykazují některé nedostatky také proto, že byly dodány v minimalistické podobě, neboť to vyžadovala legislativa a podmínky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Zároveň například řekl, že některé funkce v NGÚP dodavatel nedoplnil v požadovaném rozsahu a dodání funkcí má v současnosti měsíční skluz.

Mezi členy SIA patří kromě ČKAIT a SPS také například Česká komora architektů, Česká společnost pro stavební právo nebo Asociace pro urbanismus a územní plánování.