Průmyslový palác

Výstaviště chytá druhý dech. Začala dostavba Průmyslového paláce i pavilonů

Na Výstavišti v Praze 7 začala dostavba vyhořelého křídla Průmyslového paláce. Dělníci ji zahájili přeložkou inženýrských sítí a takzvanými zimními pracemi. Rovněž začne průzkum pravého křídla, které bude kompletně opraveno. Vedle toho se letos dokončí i oprava nedalekých Křižíkových pavilonů.

Průmyslový palác vyhořel v roce 2008. Náklady na obnovu mají být zhruba 2,64 miliardy Kč, hotova má být v roce 2024. Práce provede konsorcium Společnost pro Průmyslový palác vedené Metrostavem. Snahu o dostavbu provázely dlouhodobé potíže.

„Uplynulo neuvěřitelných 13 let od ničivého požáru. Od té doby si Pražané vyslechli řadu slibů o rekonstrukci, ale nedočkali se jí. Čekají nás necelé tři roky práce, překážek a diskusí, ale na konci na nás bude čekat obnovené křídlo a opravený zbytek paláce,“ řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek.

Moderní replika

Vybrané konsorcium, které tvoří vedle Metrostavu také společnosti Avers a Syner, vybuduje repliku vyhořelého křídla, která však bude uvnitř vybavena moderními technologiemi. K vytápění využije tepelná čerpadla s hlubinnými vrty. Palác vybaví vzduchotechnikou a takzvanou zastiňovací technologií. Pod levým křídlem vznikne nový masivní suterén, do kterého se umístí zázemí pro přípravu expozic.

Stavebníci již opravu zahájili v uplynulých týdnech přeložkami inženýrských sítí. Nyní zahájí zimní práce v prostoru vyhořelého levého křídla. Souběžně s tím začnou průzkumy v pravém křídle. Odborníci budou před jeho opravou zkoumat historické prvky a navrhnou konkrétní opravy. Některé prvky budou vyrobeny jako čisté repliky. V částech ocelových konstrukcí budou udělány moderními metodami, které ale budou vypadat jako historická stavba.

Ve střední části budovy budou opraveny všechny vitráže. Kompletní obnova čeká ty směrem k vyhořelému křídlu, které významně poničil žár z ohně. Obnovena bude původní barevnost vitráží. Zmizí nepůvodní sádrokartonové stěny. Po stranách budou atiky s tympanony. Balkon, který byl vybudován v 50. letech minulého století, bude zachován. Vznikne zde rovněž gastronomické zázemí. Obnoveny budou vstupy do nově vybudovaného křídla.

Paláce oslavil loni 130 let

Při plánech obnovy se uvažovalo o zbourání zmíněné přístavby z 50. let, která je představena podél čelní stěny paláce. „Původně se vcházelo přímo do té haly. Nakonec ale převážila jeho užitná hodnota toho, že můžete propojit všechny tři hal interiérem,“ řekl architekt Vladimír Thiele.

Úsilí o obnovu paláce provázely dlouhodobě problémy. Město se mimo jiné soudilo o peníze z pojistky po vyhoření křídla. Pražští zastupitelé rozhodli v roce 2018 o vypsání zakázky. Nynější vedení města ji ale v říjnu 2019 zrušilo, neboť byla vypsána chybně. Oprava se tak opět zpozdila.

Palác byl postaven při příležitosti Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 podle návrhu architekta Bedřicha Munzbergera. Od počátku sloužil k pořádání výstav a dalších kulturních akcí, i když původně mělo jít o dočasnou stavbu. V letech 1952 až 1954 komunistická vláda rozhodla o změně funkce a hlavní halu paláce nechala přestavět na společenský a taneční sál. Změnilo se i jeho jméno na Sjezdový palác, který byl součástí tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka.

Náhradu paláce rovněž opravují

Průmyslový palác nahradí po dobu rekonstrukce Křižíkovy pavilony, které byly postavené v roce 1991 při příležitosti Všeobecné československé výstavy. Jejich součástí je kryté auditorium s kapacitou téměř 3000 diváků. Nabízejí v součtu sice menší plochu než Průmyslový palác, zhruba 6000 metrů čtverečních, avšak vedení Výstaviště k nim může dočasně na každou akci přistavit provizorní halu, která tak výstavní prostor rozšíří.

Křižíkovy pavilony procházejí rovněž obnovou, která bude dokončena ještě letos. U dvou ze čtyř budov budou práce hotové v dubnu a u posledního pavilonu v září. Oprava čtvrtého pavilonu již skončila. Křižíkovy pavilony Pavilony firma rekonstruuje postupně, nyní opravuje pavilony B a C. „Ty budou postupně hotové v dubnu. Poslední pavilon E tím, že se předával stavebníkům na přelomu roku, tak bude dokončený až v září letošního roku,“ řekl předseda představenstva Výstaviště Tomáš Hübl.

Dělníci mění kompletně fasádu budov, neboť ta původní je ještě z roku 1991. „Zůstává stejná. Je to zavěšená fasáda, pouze s výrazně lepšími termoizolačními vlastnostmi. Kompletně se předělávají sociální zázemí a celé návštěvnické zázemí,“ řekl Hübl.

Interiéry jsou vybavené opatřeními proti vandalům. Natřené budou na černo a vybavené elektrickými roletami, které je dokáží zatemnit a vytvořit z nich tzv. „black box“. Vyměněné budou také vzduchotechnika, topení a přibudou požární východy. „Takže se nám zvýšila kapacita a bezpečnost pro návštěvníky. A je to výrazně multifunkčnější,“ dodal.

red