Young Architect Award – seznamte se s architekturou mladých talentů
Dostává mladá generace architektů dostatek šancí se prosadit a realizovat své moderní návrhy? Z úst řady odborníků a samotných architektů-nováčků zaznívá, že nikoliv. Příležitost k prezentaci neokoukaných a jedinečných architektonických návrhů přináší soutěž pro mladé a talentované architekty – Young Architect Award 2010. Letos probíhá již druhý ročník, do kterého mohou zájemci přihlašovat své práce až do 15. července 2010.
Renomé architektonické přehlídky potvrzují jména porotců, kteří budou přihlášené práce hodnotit. Předsedou poroty je Imrich Vaško, dále v ní zasednou Roman Brychta, Milan Jirovec, Petr Parolek, Josef Pechar, Michal Šourek či Ivan Wahla.Roman Brychta říká: „Soutěže v mém profesním životě hrají důležitou roli a upřímně mě těší, že se příležitosti k získání zakázky prostřednictvím soutěží otevírají rovněž začínajícím mladým architektům.“
Soutěž inspiruje i přináší nové kontakty
Young Architect Award může pomoci mladým architektům a absolventům odstartovat jejich kariéru. Potvrzují to i slova Martina Kropáče, jednoho z vítězů loňského premiérového ročníku soutěže. „Dobrý výsledek v mezinárodní architektonické soutěži mě samozřejmě velmi potěšil a zároveň také motivoval v další práci. Díky soutěži se objevilo několik nových možností. Ihned po odevzdání soutěžní práce jsem nastoupil na postgraduální program v New Yorku, kterému jsem až doteď věnoval veškerý svůj čas.“ Kropáč zvítězil se svým návrhem na Muzeum kubánských uprchlíků v Miami v kategorii studie/školní práce. Kromě českých architektonických talentů se v soutěži mohou prezentovat i zástupci mladé architektonické krve ze zahraničí. V roce 2009 zabodovalo v Young Architect Award sdružení architektů Embaixada, které porotu oslovilo rekonstrukcí průmyslového objektu v portugalském městě Tomar.
„Dozvěděli jsme se o soutěži na internetu a od prvního okamžiku jsme cítili, že sdílíme stejnou filozofii. Líbil se nám způsob, jakým je organizovaná, i přístup poroty, která vnímala architekturu jako vědní disciplínu. Akce má jednoznačně potenciál k tomu, aby nadále rostla, ale také k tomu, aby se zvyšoval její kredit v zahraničí,“ říká Albuquerque Goinhas, člen studia Embaixada. Mezinárodní složení soutěžících přináší účastníkům soutěže ještě další plus: možnost navázání kontaktů se zahraničními architekty a studii.
Architektura má osvěžovat novými nápady
Young Architect Award 2010 současně nabízí příležitost seznámit veřejnost s inovativními a novými řešeními. „Charakteristické pro práce mladých autorů je, že přinášejí nové svěží názory a řešení. A já se rád nechávám osvěžovat,“ hodnotí přínos soutěže Roman Brychta. Souhlasí s ním také Michal Šourek, který spolu s Romanem Brychtou zasedne v porotě. „Schopnost měnit kulturu společnosti a posouvat ji kupředu je s mládím spojována obecně. A mladí architekti v tomto ohledu nejsou výjimkou.“ Porotci a účastníci vyzdvihují ještě další přednost soutěže – umožňuje totiž otevřít celospolečenskou diskusi o současné architektuře.
Vedle příležitosti k prezentaci svých projektů mohou soutěžící architekti získat i atraktivní ceny. Soutěžícím s věkem do 33 let YAA nabízí několik kategorií – studie, školní práce a realizace. Každá kategorie je spojena s finanční odměnou, vítěz kategorie školní práce si navíc odnese CAD program Artlantis Studio. Finanční odměnu získá i vítěz Ceny architekta Josefa Hlávky v kategorii studie/školní práce a Ceny rektora ČVUT v kategorii školní práce. Vítěze Ceny iDnes za nejlepší 3D model přihlášeného díla určí čtenáři portálu. Pro ty, kteří „vidí dál než ostatní“, je určena Cena stavebního fóra Pilot in architecture za návrh stavby ukazující cestu rozvoje lidských sídel.
Soutěž probíhá pod záštitou ČKA a vysokých škol, na kterých proběhne putovní výstava přihlášených prací.
Veškeré informace o soutěži najdete na webu www.yaa.cz.