Začíná dvaadvacátý Designblok s tématem Vášeň
Výstava špičkového českého designu, umělecké instalace i tematické expozice. Letošní Designblok je kvůli nouzovému stavu připraven pouze formou výstav. Doprovodný přednáškový, workshopový a společenský program musel být zrušen.
Designblok začíná ve středu 7. října a naplní prostory bývalého konventu Gabriel Loci, který se změní v jednotlivé galerijní sály, a Musaion v Letohrádku Kinských, protože Národní muzeum je partnerem výstavního projektu Art House. Hlavní výstavy v Gabriel Loci a v Musaionu doplní galerie a obchody po městě se speciálními expozicemi. Výstavní program bude nově možné zhlédnout také online prostřednictvím 3D prohlídek na webu Designbloku.
V Superstudiu zaměřeném na firmy, Openstudiu s designéry, Art House i v showroomech po Praze bude k vidění 227 expozic tvůrců i výrobců. Nebude mezi nimi chybět česká špička ani hostující autoři z okolních zemí. Centrální prostor Designerie i hlavní výstavu Vášeň letos zpracoval Jan Plecháč, který v ní obtiskl svoji vášeň pro motorky. V jedné dílně se tak potká um týmu stavitelů motorek, sedláře, brusiče, ale i šperkaře a ilustrátora.
Návštěva festivalu online
Designblok letos rozšířil výstavu také do online prostoru – na webu Designbloku si návštěvníci mohou díky speciálním 3D scanům v Gabrielu Loci prohlédnout všechny instalace vystavujících designérů i firem. Virtuální prohlídky expozic budou k vidění až do konce října 2020.
Design Helps na pražské Kampě
Panelová výstava Design Helps umístěná ve veřejném prostoru na Kampě vznikla speciálně pro letošní ročník Designbloku. Reaguje na současnou globální situaci v době pandemie a předkládá design jako nástroj změny a řešení problému, nikoliv jako nadstavbu. Vybrané projekty představují české i zahraniční tvůrce, kteří se zabývají širokou škálou aktuálních témat jako je zdravotnictví a vzdělávání. Pronikají ale i k tématům s ekologickým a sociálním podtextem jako je nedostatek vody a potravin, stárnutí populace, nutnost hledání nových materiálů, vymírající včelstva nebo pytláctví, k nimž přistupují ryze pragmaticky i konceptuálně. Osmadvacítka projektů je k vidění zdarma ve venkovním prostoru před Sovovými mlýny.
Art House nabídne umělecký design
Klasicistní budova Musaionu v Letohrádku Kinských představí sběratelský design v podání 21 autorů, jejichž primárním zaměřením je nejen produktový design, ale i móda nebo fotografie. Musaion v současnosti hostí Národopisnou expozici české lidové kultury a užitého umění. „S hlavním tématem 22. ročníku, jímž je vášeň, úzce souvisí nadšení a emoce, které si spojujeme s českým řemeslem a tradicemi, se snahou poznat je a zachovat pro další generace, uchýlit se k výsostně osobní, rukodělné tvorbě vznikající v intimní atmosféře, která mívá blízko ke kontemplaci. Zapojení autoři nezůstávají neteční vůči hrozbě, že časová osa jednotlivých řemesel a tradic může být 21. stoletím utnuta a svými díly otevírají otázku, jaké místo mají řemesla v současné produkci, zkoumají jejich možné nové významy a interpretují staré novým způsobem, staví most mezi minulostí a budoucností,“ vysvětlila za kurátory Art House Danica Kovářová.
Bezpečnostní opatření
Text a foto: Designblok