Začíná platit nový stavební zákon. Přinášíme vše, co potřebujete vědět o změnách
Dnes začíná platit nový stavební zákon a s ním spojená digitalizace stavebního řízení pro pozemní stavby jako bytové či rodinné domy. Zákon například ruší dvojí povolování staveb a územní a stavební řízení slučuje do jednoho. Přinášíme souhrnný přehled změn.
Stavební úřady budou samy obesílat ostatní úřady a získají jejich vyjádření v takzvaném koordinovaném závazném stanovisku. Na konci by mělo být jediné razítko pro stavebníka. Nastaveny také budou lhůty pro vyřízení povolení, zákon zavádí nové rozdělení staveb. Některá povolení zdraží.
Stavební řízení bude pro všechny účastníky v digitální podobě prostřednictvím Portálu stavebníka a dalších informačních systémů. Od července dostanou stavebníci všechna povolení, vyjádření a dokumentaci on-line. Úřady a stavebníci budou komunikovat v propojených systémech, tedy Portálu stavebníka pro občany a Informačním systému stavebního řízení pro úředníky. Systémy budou fungovat v internetovém prohlížeči.
Postupná automatizace
Systém se bude v budoucnu vyvíjet a automatizovat. Všichni účastníci budou pracovat se stejnou verzí a budou mít on-line přehled o stavu řízení. V systému bude možné spravovat spisy, ale také přijímat, vytvářet a odesílat potřebné dokumenty, či přistupovat k různým registrům, katastru nemovitostí a dalším datovým zdrojům státu.
Nově se stanovují lhůty pro vydání rozhodnutí ze strany úřadů. Například pro stavbu rodinného domu bude rozhodnutí o povolení trvat 30 dní a u složitějších staveb typu dálnice nebo elektrárna do 120 dní.
Legislativa zavádí také nové rozdělení staveb na drobné stavby, jednoduché stavby, vyhrazené stavby a ostatní stavby. Do drobných staveb patří například skleníky či bazény, ty nebudou vyžadovat stavební povolení ani kolaudaci. Jednoduché stavby jsou domky určené k bydlení či rekreaci s nejvíce dvěma nadzemními a jedním podzemním podlažím. Mezi vyhrazené stavby patří dálnice, letiště nebo vodní přehrady a mezi ostatní stavby se počítají bytové a obchodní domy nebo kanceláře.
Zdraží se některá povolení
Nový stavební zákon zdraží povolení některých typů staveb. Nejvýrazněji zdraží žádost o výkop studny ze 300 na 10.000 korun. Zdraží ale také povolování garáží z 1000 na 5000 korun a prodloužení platnosti stavebního povolení z 1000 na 2000 korun. Stavba pro bydlení s více než třemi byty zůstává v součtu stejná, tedy 10.000 korun, podobně jako tomu je u stavby s nejvýše třemi byty nebo stavby pro rodinnou rekreaci, jejíž povolení je 5000 korun.
Současně s novým stavebním zákonem začíná platit šest nových vyhlášek, které se zákonem souvisí. Ruší některé zastaralé technické parametry na výstavbu a upravují způsob vypracování dokumentace.
Nový stavební zákon a související vyhlášky počítají s přechodným obdobím do 30. června 2027. Do tohoto termínu bude možné projekty podávat i schvalovat podle dřívějších předpisů. Pro některé větší vyhrazené stavby jako například dálnice nabyl nový stavební zákon účinnosti 1. ledna letošního roku.
V platnost vystupují i nové vyhlášky
Současně s novým stavebním zákonem v pondělí nabude platnost šest nových prováděcích vyhlášek. Zruší některé zastaralé technické parametry na výstavbu, upravují způsob vypracování dokumentace, stanoví obce, ve kterých se budou nacházet stavební úřady a vymezí jejich správní obvody. Dále zřizují způsob vkládání projektové dokumentace do nového informačního systému.
Nový stavební zákon a související vyhlášky počítají s přechodným obdobím do 30. června roku 2027. Do tohoto termínu bude možné projekty podávat i schvalovat podle dosavadních prováděcích předpisů.
Cílem vyhlášky o požadavcích na výstavbu je podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) požadavky zpřehlednit a zajistit zrychlení výstavby. Vyhláška například snižuje nároky na oslunění, parkovací místa nebo ruší nutnost oddělovat toalety předsíní. Také definuje takzvaný byt s univerzálním standardem. Tento standard představuje základní, nejnižší prostorové požadavky, které mohou uspokojit většinu obyvatel a dají se použít při běžné bytové výstavbě. Hlavním požadavkem standardu je možnost zajištění manipulačního prostoru o velikosti kruhu o průměru nejméně 1,2 metru ve všech místnostech.
Nová soustava obecních úřadů
Podle vyhlášky o stanovení obecních stavebních úřadů stanovuje obce, ve kterých se budou nacházet stavební úřady a vymezuje jejich správní obvody. Novou soustavu obecních stavebních úřadů tvoří 401 úřadů v obcích prvního a druhého typu, zrušeno jich bude šest. Společně se stavebními úřady v obcích s rozšířenou působností půjde o 607 stavebních úřadů. Rozhodování zůstane místním úředníkům.
S novým stavebním zákonem se od 1. července také zřizuje digitalizované stavební řízení. Vyhláška o podrobnostech provozu informačních systémů pro digitalizaci stavebního řízení definuje parametry a formu pro dokumentace vkládané do informačního systému. Zároveň popisuje způsob členění staveb a to, jak je evidovat v systému podle identifikačního čísla stavby.
Upraví se i rozsah a obsah dokumentace a projektové dokumentace pro jednostupňové povolování zřízené novým stavebním zákonem a obsah územně analytických podkladů a struktura zásad územního rozvoje. Navrženy byly nové formuláře a jejich vzory. Žádosti budou muset být nově strojově čitelné a formuláře mají různé barevné odlišení.
Nový stavební zákon nabyl pro některé větší vyhrazené stavby jako dálnice účinnosti letos 1. ledna, nyní začne platit také pro pozemní stavby, mezi které patří bytové a rodinné domy či kanceláře. Zavede například jedno stavební řízení, a zruší tak duální povolování řízení územního a stavebního. Na konci by mělo být jediné razítko pro stavebníka, nastaví se také lhůty pro vyřízení povolení. Stavební řízení bude pro všechny účastníky v digitální podobě prostřednictvím Portálu stavebníka a dalších informačních systémů.
Přehled nových vyhlášek najdete na další straně.