starý rodinný dům

Zateplujeme Česko: Nová iniciativa vidí cestu v rekonstrukcích starých domů

Staré rodinné domy mají teoreticky hodnotu milionů, potřebovaly by ale zrekonstruovat a zateplit. Hlavní překážkou kompletní renovace těchto domů je podle iniciativy Zateplujeme Česko to, že majitelé nemají dostatek peněz a obávají se náročnosti stavebních prací.

Z analýzy iniciativy plyne, že většina rodinných domů v Česku byla postavena před rokem 1980 a zhruba tři čtvrtiny z nich by nyní potřebovaly rekonstruovat, nicméně v mnoha případech by se vyplatilo dům zbourat a postavit nový. S rekonstrukcí by ale měly pomoci dotace z programů Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce, které pokryjí čtvrtinu až třetinu ceny opravy, uvedla dnes iniciativa v tiskové zprávě.

„Tyto rodinné domy jsou ve většině případů ve velmi špatném technickém stavu a navíc extrémně energeticky náročné. Vytápění elektřinou nebo plynem stojí ročně desítky tisíc korun. Potřebují proto kompletní rekonstrukci a zateplení, což obvykle vyžaduje investici dva až čtyři miliony korun, tedy často i více, než je současná tržní hodnota nemovitosti. V mnoha případech se více než rekonstrukce vyplatí dům zbourat a postavit nový,“ řekla Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace, která je členem iniciativy.

Staré domy, vysoké náklady

Podle iniciativy bylo 56 procent rodinných domů postaveno před rokem 1980, ale jen čtvrtina je zrekonstruována a zateplena. Většina těchto domů je na vesnicích v nízkopříjmových regionech. Pokud je stav domu dobrý a potřebuje jen zateplit a vyměnit okna a otopný systém, stojí to podle iniciativy obvykle od zhruba dvou milionů korun. Je-li stav domu horší a je třeba sanovat vlhké zdivo, udělat nové hydroizolace, zajistit statiku domu nebo zpevnit základy domu, může rekonstrukce stát i přes čtyři miliony korun.

Podle iniciativy je na hraně životnosti mnoho domů. Z její analýzy plyne, že je lepší udělat komplexní renovaci, ale až dvě třetiny Čechů opravuje dům po částech. Hlavní překážkou kompletní renovace je zejména nedostatek vlastních financí a obavy z náročnosti stavebních prací či z dočasného omezení komfortu, doplnila iniciativa.

„Přitom komplexní renovací by mohly dosáhnout jak na nejvyšší dotace, tak největších energetických úspor a ušetřit až 70 procent nákladů na vytápění, tedy několik desítek tisíc ročně, a dům mít rozkopaný jen jednou. Dále je třeba uvést i multiplikační finanční efekt takovéto dotační investice do státního rozpočtu v delším časovém horizontu,“ řekl Pavel Svoboda z Cechu pro zateplování budov.

Dotační program Oprav dům po babičce představilo ministerstvo životního prostředí v polovině července, opozice i část koaličních partnerů ho ale kritizuje. Program se má spustit v září a lidem nabízí až milion korun ve formě zálohy na zateplení a rekonstrukci starších domů. Program hodnotil i prezident Petr Pavel, který na setkání s ministrem Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) apeloval na lepší vysvětlení podmínek čerpání dotací. Hladík by měl na koaličním jednání program představit v celém kontextu.

red