Zelené střechy jsou stále oblíbenější. Letos slaví první světový den
Již tuto sobotu 6. června se koná první Světový den zelených střech. Inspirujte se zdařilými realizacemi ve videu a hlasujte pro Zelenou střechu roku.
Obliba vegetačních střech v Česku rok od roku roste i v souvislosti s narůstajícím suchem a hledáním vhodných opatření. Vegetační střechy dokáží zadržet vodu a současně přispívají k ochlazení domu. Vytvářejí příjemné mikroklima zejména ve městech, kde nahrazují chybějící zeleň.
Zelená střecha ochlazuje dům i okolí
Přehřívání v létě a tepelné úniky v zimě bývají častým problémem domů. S vegetační střechou je však možné dosáhnout příjemného mikroklimatu v celém domě, protože snižuje tepelné výkyvy obytných prostor pod střechou v letních, ale také zimních měsících.
Zelené střechy ale nepomáhají pouze v domě. „Mají hned řadu praktických výhod a vlastností. Stejně jako parky mění mikroklima ve svém okolí, snižují tyto střechy ve městech prašnost, produkují kyslík a zadržují dešťovou vodu,“ říká architekt Josef Hoffmann, člen Rady sekce Zelené střechy Svazu zakládání a údržby zeleně.
Zelená střecha odhlučňuje
Zelené střechy dokážou pohlcovat hluk z venkovního prostředí. Zlepšení vzduchové neprůzvučnosti oproti střeše bez ozelenění je minimálně 6 dB, což je velmi vysoká hodnota. Například rozdíl 10 dB vnímá člověk jako zvuk s poloviční hlasitostí. K odhlučení u zelené střechy přispívá výraznou měrou substrát, ovšem každá střecha unese jinak silnou vrstvu.
Úspora vody se zelenou střechou
Odtok dešťové vody z běžné betonové střechy s hydroizolací se pohybuje mezi 95–100 %, zelená střecha dokáže toto množství snížit průměrně na 50 %. Existují ale i typy zelených střech, které umí odtok vody snížit na pouhých 5 %. Ve městech tato zbytečně odtékající voda značně zatěžuje systém tamní kanalizace. Dešťovou vodu ze střech můžete využít v domě na splachování, údržbu a úklid i na zalévání.
Podpora zelených střech
Od 15. května 2020 se výrazně navyšuje státní finanční podpora na výstavbu vegetačních neboli zelených střech z programu Nová zelená úsporám. Místo původních 500 Kč dosahuje nově příspěvek 800 Kč na metr čtvereční její půdorysné plochy.
Kromě toho navrhuje Ministerstvo životního prostředí snížení odvodů za srážkovou vodu pro komerční a městskou výstavbu v případě vybudování zelených střech. Součástí plánů ministerstva je i podpora využívání srážkové vody ve městech, obcích i krajích.
Architekti o zelených střechách
Co brání většímu uplatnění zelených střech u nás? Jaká je náročnost údržby? Časopis ASB ve spolupráci s Českou komorou architektů uspořádal na konci dubna kulatý stůl na téma: Vegetační střechy.
O své zkušenosti se podělili architekti Josef Pleskot a Zdeněk Sendler, předseda ČKA Jan Kasl, Filip Foglar za Magistrát hl. m. Prahy, Kamil Kubiš za Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Josef Hoffmann z firmy Saint Gobain Isover, který je zároveň členem Rady sekce Zelené střechy Svazu zakládání a údržby zeleně, dále Ondřej Šťastný z Central Group a Petr Valeš z JRD. Podívejte se na výstupy a videozáznam ze setkání.
Zelená střecha roku
Cílem soutěže, kterou vyhlašuje již sedmým rokem Odborná sekce Zelené střechy při SZÚZ, je seznámit nejširší odbornou i laickou veřejnost s možností ozeleňování střech a stěn budov jako součásti udržitelné výstavby. O vítězích soutěže rozhoduje odborná porota. Hlasovat může také širší veřejnost a udělit tak Cenu veřejnosti.
„Rapidní úbytek biodiverzity, zvyšující se průměrná teplota, dlouhodobá sucha anebo naopak přívalové deště představují problémy, jimž je často snazší a levnější čelit přírodě blízkými opatřeními nežli těmi technologickými. Zelené střechy jsou jedním z oblíbených způsobů, jak vracet zeleň do měst, která jsou na změny klimatu vzhledem k velké koncentraci obyvatel obzvláště citlivá,” popisuje předseda Rady sekce Zelené střechy Pavel Dostal.
Konference Zelené střechy – vize budoucnosti
Mezinárodní konference, kterou organizuje sekce Zelené střechy při SZÚZ, proběhne 10. září 2020 v Praze. Jejím cílem je sdílet aktuální zahraniční zkušenosti a zprostředkovat je odborné veřejnosti u nás. Program nabídne témata jako je biodiverzita, zadržování srážek, vegetační střechy a fotovoltaika, cirkulární ekonomika nebo zelené fasády. Na konferenci naváže exkurze, která se uskuteční 11. září.
Foto: Ing. Zdeněk Sendler
Video: SZÚZ