Zelených střech v Česku přibývá

Zelených střech v Česku přibývá. Lidé vyberou tu nejlepší

Zahrada plná včel na obchodním centru, střešní parčíky s vzrostlými stromy, kam chodí odpočívat zaměstnanci banky a televize nebo zelenina, kterou majitelé rodinného domu pěstují místo střešní krytiny. O Cenu veřejnosti v osmém ročníku soutěže Zelená střecha roku se uchází 16 přihlášených děl.

Lidé mohou své favority vybírat do 15. června na webu www.zelenastrecharoku.cz. Z jedné IP adresy mohou lidé přiřadit jednu až tři hvězdičky i více dílům, a to vždy maximálně jednou týdně. Kromě online hlasujících projde střechy na začátku června také šestičlenná odborná porota, která se zaměří hlavně na přínos architektů, kvalitu technických řešení nebo udržitelnost projektu. Mezi porotci jsou krajinářský architekt Samuel Burian, odborný konzultant Eduard Chvosta, zástupce Státního fondu životního prostředí Jakub Hrbek, výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace Marcela Kubů, zástupce Skanska Reality Miroslav Kobera nebo specialista pro zelené stavění Martin Čech. Výsledky pořadatelé vyhlásí 25. června v Otevřené zahradě Nadace Partnerství v Brně.

Jak dále zjistili členové odborné sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně, plocha zelených střech v České republice se za posledních pět let zdvojnásobila. Letošní přihlášená soutěžní díla podle nich ukazují, že udržitelné využití střešních ploch přestává být doménou pouze administrativních budov, škol nebo školek. Mezi přihlášenými je hned pět inspirativních řešení na rodinných domech a další dvě ozeleněné ploché střechy bytovek. „Lidé si stále více uvědomují, že jde o šanci, jak zvýšit podíl zeleně v rozšiřující se zástavbě. Zelené střechy efektivněji zadržují vodu a její následné odpařování ochlazuje okolí a snižuje prašnost,“ vysvětluje benefity ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně Jana Šimečková.

Patrný je rovněž trend, co nejvíce sladit zelenou střechu s okolní přírodou. Majitelé rodinného domu v Praze si totiž nechali vybudovat takzvanou biodiverzní zelenou střechu. „Vyžaduje minimální údržbu. Kvete od jara do podzimu a poskytuje potravu a útočiště mnoha druhům bezobratlých živočichů,“ popisuje předseda Rady sekce Zelené střechy Pavel Dostal.

S oslavou zelených střech se letos už podruhé pojí Mezinárodní den zelených střech – 6. červen. Jeho organizátoři znovu prosí veřejnost, aby zaplavila sociální sítě fotografiemi zelených střech s oficiálním hashtagem #WGRD2020. Celá Evropa tak může sdílet dobré příklady z oboru. Podrobnosti nabízí web worldgreenroofday.com.

red
Zdroj: Svaz zakládání a údržby zeleně