Nicholase Wintona

Zkratka zkratek. Nová ulice na Praze 7 předznamenává budoucí čtvrť

Pražané se dočkali dlouho očekávaného spojení Letné a Holešovic. Propojení ulice Veletržní s Dělnickou bylo otevřeno v úterý 3. září 2024 za přítomnosti řady hostů včetně rodinných příslušníků Nicholase Wintona. Ulice ponese právě jméno zachránce stovek židovských dětí.

Nové propojení je jak připomínkou kindertransportů, do kterých Wintonovy děti stihly nastoupit, tak mementem cesty do ghett a koncentračních táborů, kam posléze putovali jejich příbuzní a blízcí. Jejich pouť začínala na shromaždišti u dnešního Veletržního paláce, odkud se přesouvali právě na nádraží Bubny – a cesta tak jejich osudovou trasu symbolicky kopíruje. Budovaný železniční koridor navíc připomene pokračování někdejších deportací.

Nové propojení pro pěší vzniklo v rámci projektu Správy železnic, která v místě staví nové vlakové nádraží Praha-Bubny a buduje také část budoucí tratě na Letiště Václava Havla a Kladno. „Tento projekt odráží hned dvě hodnoty, které ve Správě železnic považujeme za zásadní. První je úcta k historii. Místo, kterým prochází nově vybudovaná ulice, nese významný dějinný odkaz a jsem rád, že i díky jménu Nicholase Wintona bude dál zachován. Druhým cílem, kterého se podařilo dosáhnout, je propojení města. V našich projektech na to systematicky myslíme. Úkolem železnice je lidi spojovat, ne rozdělovat. V tomto místě železnice více než sto let tvořila bariéru, což se dneškem mění. Těším se na příští rok, kdy naše úsilí završíme otevřením nového nádraží Bubny. To má ambici stát se centrem celé budoucí čtvrti,“ uvedl při příležitosti otevření cesty generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Ulice Nicholase Wintona
Ulice Nicholase Wintona | Zdroj: IPR Praha

Pojmenování po Nicholasi Wintonovi je víc než symbolické. Cesta, která se s postupem výstavby promění v ulici, přetíná koleje a míjí nádraží Praha-Bubny, odkud odjížděly za druhé světové války desítky tisíc židovských rodin do Terezína. Právě díky siru Nicholasovi byly tou dobou stovky československých dětí v bezpečí a do transportů nemusely.

„V Praze 7 jsme velmi hrdí na to, že ulice na našem území může nést jméno této výjimečné osobnosti. Zároveň je propojení Holešovic a Letné, o které jsme velmi dlouho usilovali, tím nejlepším dárkem k letošnímu 140. výročí Prahy 7. Dnes se zde otevírá provizorní prostup pro pěší a cyklisty, ale později, až kolem ní vyroste nová část města, jej nahradí plnohodnotná ulice, která symbolicky povede kolem nádraží Praha-Bubny, Památníku ticha a sochy Brána nenávratna. Všechna tato místa jsou trvalou připomínkou temné stránky světových dějin, ale také hrdinství, odvahy a pokory lidí, jako byl sir Nicholas Winton,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.