Zlínská nemocnice se stěhovat nebude. Zastupitelé schválili změnu územního plánu
Zastupitelé města Zlína schválili změnu územního plánu, díky které bude moct Krajská nemocnice T. Bati (KNTB) v západní historické části svého areálu postavit nový centrální pavilon urgentní medicíny. Jde o změnu textové části územního plánu, kde se vypustí věta o respektování výškové hladiny nynější zástavby. Změna nemocnici umožní v části takzvaného Gahurova prospektu stavět objekty s vyššími patry.
Pořízení změny územního plánu města v západní části areálu nemocnice schválili zastupitelé města loni v září. Chtěli tak vyjít vstříc Zlínskému kraji, zřizovateli nemocnice, který chystá dostavbu a modernizaci areálu KNTB. „Podporujeme investici do zdravotnictví ve Zlíně,“ řekl primátor Jiří Korec (ANO).
Rozhodnutí zastupitelů města ocenil hejtman Radim Holiš (ANO). „Je to velmi dobrá zpráva. Je to další milník, který v přípravě ke stavbám v areálu vede. Budou následovat další kroky, to je pokračování v projektování samotného polybloku a ještě větší tlak na projekty, které vymísťují prostor, aby se polyblok mohl začít stavět v roce 2027/28,“ uvedl hejtman.
Porodnice i urgentní medicína
Nemocnice počítá nejdříve se stavbou porodnice za 1,1 miliardy korun, zahájit ji chce na přelomu let 2024 a 2025. O tři roky později by měl začít vznikat nový centrální pavilon urgentní medicíny, který by měl stát asi čtyři miliardy korun, stavět by se měl tři roky. Spolu s dalšími investicemi a rekonstrukcemi by do rozvoje nemocnice mělo v nadcházejících letech směřovat šest miliard korun. Centrální polyblok urgentní medicíny se bude skládat z pěti bloků o pěti patrech, budou propojené koridory ve všech patrech.
V suterénu bude parkoviště, v prvním podlaží urgentní příjem a zobrazovací metody. Ve druhém patře bude sídlit invazivní kardiologie, kardiologická a neurologická jednotka intenzivní péče (JIP) a endoskopie. Třetí nadzemní podlaží využije nemocnice pro operační sály, anesteziologicko-resuscitační oddělení a chirurgickou a interní JIP. Ve čtvrtém a pátém patře budou standardní lůžka, na střeše heliport. Kvůli stavbě budou zbourány nízkopodlažní budovy očního a hematologicko-transfuzního oddělení a další menší provozy.
Čunkův plán neprošel
Původně se počítalo s tím, že centrální pavilon vznikne v místě bývalé prádelny, projektant však navrhl umístění v západní části areálu. Minulé vedení kraje pod vedením hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) prosazovalo stavbu nové nemocnice na jiném místě, na opačné straně krajského města v Malenovicích. Současné vedení kraje projekt zastavilo. Hejtman Holiš tehdy uvedl, že by náklady nebyly osm miliard korun, jak Čunek v minulém volebním období uváděl, ale bylo by to 15 miliard i více.
Korec dnes označil aktuální projekt rozvoje KNTB v areálu za životaschopný a ufinancovatelný. „Je to správná varianta. Věřím, že se to podaří rozjet, aby se z toho nestalo politické téma,“ uvedl Korec. Zastupitelé upozornili na potřebu zvýšení kapacity parkování v areálu.