stavební úřad digitalizace

Zpackaná digitalizace: Problémy nemělo jen minimum obcí

S problémy se současným stavem digitalizace stavebního řízení se v České republice nesetkalo pět procent obcí. Na straně stavebních úřadů problém s digitalizací zaznamenalo 72 procent obcí a 60 procent mělo problém také jako investor nové výstavby.

V roli dotčených orgánů státní správy se potýkala se špatně fungující digitalizací téměř čtvrtina samospráv. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research vytvořeného ve spolupráci se Svazem měst a obcí (SMO ČR). Zúčastnilo se ho 530 obcí včetně těch s rozšířenou působností. Uskutečnil se první týden v říjnu, tedy před jednáním vlády, která rozhodla dál nepokračovat v dalším vývoji současných systémů.

Dramatické závady

„Aktuální stav digitalizace stavebního řízení se na straně měst a obcí potýká s řadou obtíží, jsou to zejména problémy v systémech portálu stavebníka, Informačního systému stavebního řízení (ISSŘ) a národního geoportálu. V současnosti úřady hlásí, že systém vykazuje dramatické závady ve své funkčnosti, což způsobuje zpoždění ve vyřizování žádostí. Tyto problémy ohrožují plnění zákonných lhůt a mohou vést k finančním ztrátám nebo zastavení projektů. To vše se projeví v dlouhodobém horizontu,“ řekl ředitel společnosti CEEC Research Michal Vacek.

Vláda minulý týden rozhodla, že se na celý digitalizovaný systém vypíše nová zakázka. Zároveň bude platit přechodné období, ve kterém budou moci úředníci využívat původní systémy i ty spuštěné od letošního 1. července. Přechodné období bude datováno zpětně k začátku července, díky čemuž by úředníci měli mít právní jistotu, že i přes špatně fungující digitalizaci pracovali v souladu se zákonem.

S Portálem stavebníka mělo problém 71 procent dotázaných obcí. Stavebníci a projektanti ho přitom budou muset dále využívat i v přechodném období a žadatelé o povolení budou muset do portálu zadávat dokumentaci potřebnou ke schválení. Na tento problém upozorňovala například Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT). Podle ní tak legislativní a technický „bypass“ dojednaný vládou ve své současné podobě ulehčuje práci pouze úředníkům, nikoliv stavebníkům.

Zaměstnanci dostanou kompenzace

Průzkum se konal před vládním rozhodnutím, tehdy souhlasilo s přechodnou možností využívat oba typy systémů současně 90 procent obcí. Kromě Portálu stavebníka téměř dvě třetiny obcí označilo za problematický i ISSŘ. Více než třetina z dotázaných podle průzkumu zaznamenalo problémy s Národním geoportálem územního plánování, 11 procent nemělo problém s žádným z těchto systém.

Z průzkumu také vyplynulo, že za zvýšené pracovní nasazení v souvislosti se zaváděním novely stavebního zákona a digitalizací stavebního řízení by měly být zaměstnancům stavebních úřadů přiznány kompenzace. Nejlepší ohodnocení by podle 67 procent z nich mělo být formou finanční odměny. Dvě procenta dotázaných by ocenila náhradní volno a 13 procent uvedlo jiné formy ohodnocení. Že by stát úředníkům práci kompenzovat neměl, si myslí 18 procent obcí.

S využitím ČTK.