Zpackaná digitalizace stojí českou ekonomiku až miliardu denně, tvrdí ekonom
Potíže se spuštěním digitalizovaného stavebního řízení mohou přinést ztráty 770 milionů korun denně, pokud se propustnost stavebních povolení snížila na polovinu. I se souvisejícími odvětvími mohou být škody až miliarda korun denně. Ve svých výpočtech to uvádí ekonom serveru Datarun Petr Bartoň.
Svaz měst a obcí (SMO) uvedl, že potíže mohly znamenat skluz 13.000 stavebních povolení v hodnotě 100 miliard korun, a to v případě, že se podaří systém uvést do funkčního stavu do začátku září.
Aby bylo možné spočítat ekonomické škody problémů souvisejících s digitalizací stavebního řízení, bylo by podle Bartoně potřeba znát skutečnou propustnost nového systému a porovnat ji s běžnou propustností. Taková data ale zatím nejsou k dispozici. Dnes prvním žádostem podaným v novém systému uplynula měsíční lhůta, podle počtu vyřízených žádostí z prvního dne podle Bartoně nelze dělat závěry.
Až miliarda za den
Bartoň píše, že podle výpočtů ministerstva průmyslu a obchodu je podíl stavebnictví na celkové české ekonomické produkci 7,7 procenta. „Pokud bychom uvažovali, že zdigitalizovaný systém je nyní jen polovičně průchozí, než byl ten původní, znamenalo by to ztrátu produkce ve výši 3,8 procenta ekonomiky. Hrubý domácí produkt je nyní 7,4 bilionu Kč. Kdyby tedy poloviční propustnost trvala rok, ekonomické náklady nefungujícího systému by dosáhly 281 miliardy,“ vypočítal Bartoň. To podle něj platí i v případě, že se odložené projekty postaví, protože české stavebnictví má omezenou kapacitu.
Při přepočtu na dny pak Česko podle ekonoma přichází o 770 milionů korun denně jen ve stavebnictví. Při zahrnutí navázaných oborů může jít podle Bartoně i o miliardu korun denně.
Bartoň připomíná, že ceny bytů v Česku mnoho let rostly po Maďarsku nejrychleji v EU. Souviselo to s tím, že povolování staveb je v Česku pomalé a snížení nabídky zdražuje byty i ostatní stavby. Digitalizace měla pomoci systém zrychlit, zatím se ale naopak propustnost systému snížila. Kdyby tato snížená propustnost trvala další dva měsíce, dokázala by podle ekonoma obrátit letošní předpokládaný jednoprocentní ekonomický růst české ekonomiky do recese.
Hrozí kolaps stavebních úřadů
SMO kvůli problémům se spuštěním digitalizovaného stavebního řízení varoval před kolapsem zahlcených stavebních úřadů. Svaz požádal ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), aby svolal jednání s organizacemi, na něž dopadají změny v digitalizaci, a to za přítomnosti premiéra Petra Fialy (ODS).
O schůzku k řešení problémů požádala členy vlády a prezidenta Petra Pavla také Platforma pro zdravý stavební zákon, do které patří například Svaz podnikatelů pro stavebnictví, Česká komora architektů a Asociace developerů. Poukazovala na nefunkčnost a nepřipravenost systému, nedostatečnou uživatelskou přívětivost a komplikované rozhraní s nejasnými postupy.
Prezident Pavel doufá, že se problémy podaří rychle odstranit. Ministr Bartoš dnes na síti X napsal, že chápe frustraci úředníků, kteří „i bez nového informačního systému mají práce nad hlavu“. Řada problémů při práci s digitálním stavebním řízení je podle něj způsobená nesprávným nebo chybějícím nastavením uživatelských rolí na úřadech.