Architekt Luděk Rýzner představuje příběh hotelu Fabrika
Před osmi lety dokončil ve svém rodném městě Humpolci stavbu, která stojí v místech bývalé soukenické fabriky. Stavbou je hotel, který nese příznačně jméno Fabrika a působí tak i po architektonické stránce.
Příběh stavby popisuje architekt Luděk Rýzner ve videodokumentu – v pořadu Architektura v betonu, který přináší společnost Českomoravský beton ve spolupráci s EARCH.TV.
Luděk Rýzner se do svého rodného města Humpolce vrátil po studiích na konci devadesátých let a od té doby zde realizoval úctyhodné množství projektů od galerie současného umění 8smička, přes rodinné domy až k revitalizaci veřejného prostoru.
S rodinou architekt bydlí ve známém domě Plecháč, který na začátku nultých let navrhl jako manifest vlastního přístupu k otázce bydlení ve městě.
Industriální odkaz
Hotel Fabrika, stojící v centru města na místě bývalých průmyslových objektů je jednou z největších realizací Luďka Rýznera a jeho týmu v „Českém Manchesteru“, jak se Humpolci pro jeho rozvinutý soukenický průmysl přezdívalo.
Pro stavbu vybíral architekt cíleně takové materiály, které evokují tento industriální kontext prostředí i historii města.
Fasádu čtyřhvězdičkového hotelu, kterou člení černě oplechované vystupující boxy, arkýře, pokrývá plášť z hliníkového tahokovu. Černý plech se pak objevuje také na soklu šestipodlažní budovy s jedním podzemním patrem. Směrem do ulice Školní pak hotel přímo navazuje na sousední zrekonstruované domy. Nejdůležitějším materiálem celé stavby je železobeton, který tvoří hlavní nosnou konstrukci – sloupy, stěny, stropy i průvlaky. Ve své přiznané pohledové formě se beton objevuje především v interiéru restaurace, v prostorách trojramenného schodiště i technických místnostech a podzemní garáži. Architekti řešili také každou část interiéru, jehož druhé patro zabírají konferenční místnosti, další podlaží pak patří samotným hotelovým pokojům a wellness.
Dodávky transportbetonu na výstavbu hotelu Fabrika byly zajištěny z betonárny Humpolec společnosti Českomoravský beton, a. s. v celkovém množství 1 766 cbm betonu v období let 2010–2011. Na stavbě byly využity speciální stavební materiály, jako je lehce zpracovatelný beton EASYCRETE pro realizaci pohledových betonových konstrukcí.
Zdroj: PR článek skupiny Českomoravský beton