Bytový dům v Plzni: Propracovaný, střídmý, dostupný
Netradičně pojatý bytový dům na plzeňském Severním předměstí na první pohled zaujme propracovanými detaily, střídmými barvami i netradičně řešeným vnitroblokem. Za svými zdmi pak skrývá pohodlné, ekonomicky přívětivé bydlení.
Oceňovaná stavba, za níž stojí plzeňský ateliér PRO-STORY vedený architektem Jiřím Zábranem, se nachází v plzeňské čtvrti Vinice, kde se setkává původní panelové sídliště z konce 80. let minulého století s modernější vilovou zástavbou a městskými sociálními byty.
Zadání investora bylo jasné: postavit moderní bytový dům s cenově dostupnými bytovými jednotkami. „Naším úkolem bylo vytvořit poslední blok sociálního urbanismu v této čtvrti, který do stávající zástavby citlivě zapadne. Přitom jsme měli k dispozici jen omezený rozpočet. Použít laciné, nebo dokonce méně kvalitní materiály pro nás ale nepřipadalo v úvahu, raději jsme vybírali spíše takové, které budou vysoce funkční s maximální životností.
Původně zde přitom tento komplex vůbec nemusel vzniknout, investor totiž koupil pozemek s již hotovým projektem, takže nejjednodušší bylo začít hned stavět. Nakonec ale uznal, že bude výhodnější vypracovat nový návrh. Prakticky tak zahodil kompletní projekt,“ říká architekt Zábran z ateliéru PRO-STORY.
Architektonické řešení
Stavba, která na tomto místě nakonec vznikla, sklidila úspěch nejen u majitelů bytů, ale i u odborné veřejnosti. Kromě Ceny primátora města Plzně ve Stavbě roku Plzeňského kraje 2019 uspěla i v soutěži Česká cena za architekturu 2020, kde získala kromě nominace také Cenu společnosti VEKRA za dostupné bydlení s nadčasovou perspektivou.
„Nový koncept jsme založili na vybudování dvoupodlažního podzemního parkoviště. Došlo tak k uvolnění vnitrobloku, kde jsme mohli ponechat prostor zeleni. Namísto kompozice původního projektu jsme zvolili uspořádání ve tvaru „L“ se samostatnou věží, která výškově navazuje na stávající panelové domy. Získali jsme tak výhodnější polohu pro byty,“ dodává architekt Zábran. Těch je v celém objektu sto padesát pět s dispozicí od 1+kk až po 4+kk.
„Nechtěli jsme, aby stavba hýřila barvami, jako je tomu na většině českých sídlišť, ale aby přitom měla silný architektonický výraz. Chtěli jsme dokázat, že i s omezeným rozpočtem lze vytvořit svébytnou, vizuálně výraznou budovu, která se stane přirozenou dominantou okolní zástavby, aniž by nějak konfliktně narušovala její celkový ráz,“ popisuje Zábran.
Netradiční vnitroblok
Celý soubor je proto laděný do bílé a šedé s barevně akcentovanými vchody. Celý komplex tak zaujme především pravidelně členěnou fasádou s lodžiemi částečně krytými vlnitými polykarbonátovými deskami a betonovými balkony.
„Naším cílem bylo vytvořit dům s čistými liniemi a estetikou, která zaujme na první pohled, ale přitom tu stále byl nízký rozpočet, který bylo nutné dodržet. Proto jsme vsadili spíše na pravidelnost a netradiční členění fasády. Například desky, kterými jsou částečně kryté lodžie, jsou v podstatě běžná vlnitá krytina používaná pro zastřešení jednoduchých staveb, jako jsou třeba pergoly. Do jejího povrchu jsou vytlačené jamky diamantového tvaru, takže deska pak láme světlo a vytváří duhové odlesky,“ objasňuje architekt Zábran.
Na nižší z obou staveb pak lze kromě těchto částečně krytých lodžií nalézt také balkony z prefabrikovaného betonu, které částečně brání v průhledu z ulice do níže položených bytů a domu přitom dodávají jedinečný ráz. Dalším výrazným fasádním prvkem jsou netradičně dělená okna značky VEKRA, ať už jde o úzké, svislé výklopné profily, nebo výplně s vertikálním dělením.
Centrem celého objektu je volný vnitroblok. Celé prostranství je osázeno stromy, takže zde do budoucna vznikne klidný kout pro relaxaci a odpočinek. Vnitroblok je řešen poměrně atypicky s nepravidelně položenou dlažbou. Výsledkem je střízlivý a sofistikovaný architektonický komplex, který do okolní zástavby citlivě zapadá a svým obyvatelům poskytuje komfortní bydlení.
BYTOVÝ DŮM NA SYLVÁNU, PLZEŇ
Místo: Plzeň
Architekt: PRO-STORY / Jiří Zábran
Spoluautor: Patrik Novák
Spolupráce: Josef Houška, Petr Vávra
Zahájení projektu: 2016
Dokončení realizace: 2019
Počet bytových jednotek: 155 bytů s dispozicí 1+kk až 4+kk
Jolana Říhová
Text vyšel v časopisu ASB 2/2021.