Vlastní bydlení je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí která Češi ve svém životě dělají

5 věcí, na které si dát pozor při výběru bydlení

Partneři sekce:

Pořídit si vlastní bydlení je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, která Češi ve svém životě dělají. Na co si ale dát při výběru nemovitosti pozor?

Stoupající ceny bydlení rozhodně nenahrávají tomu, aby klienti trvali na kvalitě, přesto by však měli.„Známé rčení, dvakrát měř a jednou řež‘ při koupi nového bydlení rozhodně platí. A kvůli komplikované situaci na rezidenčním trhu, který se stále potýká s nízkou nabídkou a vysokými cenami, je ještě aktuálnější,“ konstatuje Jan Řežáb, majitel developerské společnosti JRD.

Jak se ale při výběru bytu či domu nespálit? Připravili jsme pro vás několik tipů, na co si dát pozor i v případě, že nutně sháníme bydlení. Není nic horšího než se na dlouhá léta zadlužit kvůli domovu, který nás na každém kroku frustruje milionem nedotažených drobností.

1. Lokalita

Jednou z nejdůležitějších věcí, které rozhodují o ceně bytu či domu, je místo, kde se nachází. Obvykle platí nepřímá úměra, bydlení přímo v Praze je až několikanásobně dražší než stejný standard v okolním Středočeském kraji, v menší míře se pak tento cenový rozdíl projevuje i u dalších krajských měst a lokálních center.

Úspora ale může být jen zdánlivá. Zvažte, zda se vám vyplatí zvýšené náklady na dojíždění do zaměstnání a zda si skutečně užijete větší výměru bytu, když do ní dorazíte po několika hodinách věnovaných přesunům. Důležitá je také informace o dopravních alternativách všudypřítomným autům – dostanu se do práce také vlakem? Když si zlomím nohu, mohu využít autobus? Budu mít k dispozici občanskou vybavenost – školy a školky pro své děti, lékaře?

Klíčové je i menší měřítko. Nezapomeňte zkontrolovat územní plán, který vám může napovědět další vývoj daného místa. Klidnou lokalitu může po vybudování silničního tahu pár let poté, co se nastěhujete, rušit všudypřítomný zvuk projíždějících aut. Naopak pokud územní plán počítá se zmenšením dopravního zatížení, vybudováním nového parku nebo veřejného prostoru, může se z vašeho nového bydlení stát do budoucna velmi výhodná investice, jejíž ekonomická hodnota bude pouze růst.

Pokud se rozhodnete pro bydlení mimo město, nezapomeňte se ujistit, že váš nový dům či byt nebude napospas přírodním živlům. Samozřejmostí by mělo být nahlédnutí do povodňových map, ale doporučujeme také zhodnotit terén a konzultovat historická mapová díla. Snadno se totiž může ukázat, že na místě, kde chcete vybudovat váš nový dům, byly ještě v 19. století rybníky, je to nejnižší místo v obci a na podzim je tam značně vlhko.

2. Dispozice

Při výběru bydlení se nesoustřeďte pouze na metry čtvereční nového bytu, ale také na rozložení těchto metrů čtverečních do jednotlivých místností. Pokud uvidíte v půdorysu nového bytu dlouhou, křivolakou chodbu, která zabírá čtvrtinu jeho podlahové plochy, jedná se obvykle o mizernou práci architekta a ztracené peníze pro vás. Kolik času trávíte u vás doma na chodbě? I když za ní zaplatíte 10 000 Kč/m2?

Nenechte se také ukolébat schématy rozložení bytu. Obrázky postelí, gaučů apod. v půdorysech developerských projektů dost často nejsou vykreslené v měřítku – jsou udělané tak, aby místnost vypadala větší. Řiďte se podle skutečných rozměrů místnosti.

Zajímavým detailem, který ale naznačuje nedostatečnou promyšlenost toho, jak má byt fungovat, je špatné umístění dveří. Hrozí někde kolize dvou dveřních křídel nebo situace, kdy kolemjdoucí člen rodiny dostane náhle dveřmi do nosu? Neušetřilo by se místo v koupelně použitím posuvných dveří?

I pokud jste s vaší prohlídkou spokojeni, přemýšlejte, zda dokážete i do budoucna nalézt v bytě místo pro všechny funkce, které bude muset splňovat. Jak bude byt uspořádán, pokud se rozroste rodina? Do jaké míry jsou možné stavební úpravy příček?

3. Rozvody

Rozvody a vedení sítí bývají problémem obvykle starších nemovitostí, ale bohužel se někdy chyby najdou i u zcela nových domů. U bytových domů a starších rodinných domů doporučujeme nechat kontrolu na odborníkovi. Jsou rozvody dostatečně kapacitní pro účel, který od nich očekáváme, nebo nám bude padat jistič vždy, když luxujeme a někdo jiný si chce uvařit čaj? Nedochází v některé z krabiček naší postarší nemovitosti k nebezpečným, ale přesto překvapivě častým elektrikářským faux pas, jako je napojení měděných a hliníkových drátů?

Skutečně akceptujeme že v novém bytě budeme muset používat prodlužovačky
Skutečně akceptujeme že v novém bytě budeme muset používat prodlužovačky |

Problémy nového bydlení jsou obvykle méně nebezpečné, tedy až na stále se opakující chybu v umístění zásuvky příliš blízko u umyvadla či vany. Nejčastějším neduhem, který ale dokáže značně znepříjemnit život, je počet a umístění zásuvek. Opravdu si koupíme nový byt za miliony, abychom pak museli používat prodlužovačky pro přivedení elektrické energie ke spotřebičům?

4. Podlahy

Na rozdíl od jiných národů je pro Čechy koupě nemovitosti obvykle dlouhodobou investicí. Dá se předpokládat, že byt projde po dobu života majitele několika proměnami – malováním, výměnou nábytku a podobně. Určitě se ale vyplatí, aby byl už od počátku vybaven kvalitními a trvanlivými podlahami.

Je to proto, že výměna podlahy je poměrně nákladná záležitost, a pokud se podaří hned v počáteční investici na pořízení bydlení zvolit takový materiál, který odolá zubu času, značně to zmenšuje finanční náročnost pozdějších designových změn. Ze stejného důvodu je lepší volit podlahu barevně spíše neutrální, nebo takovou, u které jsme si jisti, že se nám bude líbit i za třicet let.

Počáteční úspora na podlahách se nemusí dlouhodobě vyplatit
Počáteční úspora na podlahách se nemusí dlouhodobě vyplatit |

5. Okna

Pokud jsme u předchozího bodu zmiňovali finanční náročnost případné výměny, totéž platí v případě oken. Proto se vyplatí trvat již při pořizování nového bydlení na co nejkvalitnějších výplních otvorů, které zajistí domácí pohodu, ať už se to týká tepla nebo odfiltrování hluku z ulice.

Ať už se rozhodneme pro jakýkoli materiál, vždy je třeba se dobře informovat, co si pořizujeme. Nejsou menší pořizovací náklady spojeny s nižší životností okna nebo jeho horšími tepelněizolačními vlastnostmi? Jak bude fungovat větrání v našem bytě a odpovídají tomu zvolené výplně otvorů? Jaká je morální životnost oken, tedyjak dlouho budou dobře vypadat a jakou péči budou pro svoje správné fungování vyžadovat?

TEXT: RED
FOTO: ISTOCK