Bydlení v zeleni na Tabulovém vrchu v Olomouci
Architektonickou soutěž na Vila Park Tabulový vrch v Olomouci vyhrálo renomované studio Ondřeje Chybíka a Michala Krištofa již v roce 2016, v současné době je hotová první etapa výstavby projektu, který se úplného dokončení dočká v roce 2025.
Rozvíjená lokalita je součástí Neředínského horizontu, jednoho z místních nejvýznamnějších přírodních útvarů, který tvoří přirozenou hranici mezi městem a krajinou. Architekti se proto rozhodli vytvořit čtvrť, která se pokusí v této atraktivní lokalitě zachovat klidnou atmosféru a v co největší míře využije její jedinečný přírodní ráz.
Návrh odkazuje na jedinečný charakter místa i na základní principy příjemné architektury s lidským měřítkem a vytváří zde místo pro bydlení protkané vegetací. Ta vyrovnává klimatické výkyvy, jako jsou stále častější vlny veder, zvlhčuje vzduch a zpříjemňuje pobyt ať už v zastíněných ulicích nebo zelení ukrytém bydlení s dostatkem soukromí.
Funguje také jako jisté prolínání přírodního prostředí a města a vytváří kontinuitu zdejší biodiverzity. Prostorový koncept souboru o celkovém počtu 336 bytů na ploše pěti hektarů je založen na pěti samostatných blocích uspořádaných kolem centrálního veřejného parku, při vstupu do území doplněného o obchody v parteru a novou zastávku MHD.
Park svojí otevřeností zajišťuje pěší prostupnost a napomáhá dobré orientaci v celém území. Jeho řešení je jednoduché a velkorysé, založené na působení rozlehlé travnaté plochy se solitérními stromy. Celý prostor tak bude vzdušný a přehledný.
Každá z pěti etap je tvořena skupinou viladomů na společné podnoži, tvoří tak samostatný celek s vlastním vnitroblokem – poloveřejným prostorem, který slouží převážně obyvatelům dané etapy a přirozeně rozvíjí jejich komunitní život.
Nadzemní podlaží viladomů obsahují byty, které jsou vždy maximálně tři na podlaží a zajišťují tak novým obyvatelům dostatečné soukromí. Naopak sounáležitost a sousedské setkávání umožňuje společný vchod a prostory, které sdílí šest až devět bytů.
Téměř každý byt v území má velkorysou lodžii, příčně provětranou dispozici, ideální orientaci vůči slunci a výhled do parkové zeleně i soukromého vnitrobloku. Přidanou hodnotou projektu jsou opravdu velkorysé úložné prostory v každém bytě, na které architekti při návrhu mysleli. Součástí každé bytové jednotky je samostatná komora nebo šatna propojená s ložnicí.
Další úložný prostor zajišťuje sklep v suterénu nadstandardní velikosti pro uložení všech věcí, které není potřeba mít každodenně při ruce a skladovat přímo v bytě. Jednotlivé bytové domy jsou vybaveny výtahy, kterými se z podzemního podlaží dostanete do všech pater objektu.
Přírodní charakter bydlení je dále rozvíjen v architektonické úrovni návrhu, a to především volbou materiálů. Ty se odkazují na vztah k přírodě, jako hlavní výrazový prvek domů je použit obklad lodžií modřínovým dřevem bez povrchové úpravy.
Dřevo tak bude stárnout spolu s projektem a jeho obyvateli. Kolem celé urbanistické struktury vznikne sportovně rekreační stezka s využitím pro běh, in-line i cyklistiku. Navržena jsou také sportoviště, místa pro odpočinek a dětská hřiště.
Místo: Olomouc
Autoři: Ondřej Chybík, Michal Krištof, Martin Holý, Ondřej Mundl, Lucie Skořepová, Matěj Štrba, Ondřej Švancara, Victor Cojocaru
Velikost parcely: 5 hektarů
Celkový počet bytů: 336
Počet komerčních jednotek: 4
Investor: Vila Park Tabulový Vrch Olomouc s.r.o.
Dodavatel stavby: GEMO a.s.
Projekt: 2016
Realizace: 2018–2025
Foto: Chybík+Krištof, Alex Shoots Buildings
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2020.