Superlofty nabízí cenově dostupné bydlení
Starší budovy, které nemohou držet krok s měnícím se programem města a životním stylem jeho obyvatel, se stávají zastaralými a prázdnými. To je v Holandsku důvod ke zbourání takové stavby. Ateliér Marc Koehler Architects přišel s nápadem, jak se vyhnout obrovskému odpadu a znečištění, ke kterému kvůli bourání dochází.
Projekt Superlofts vychází principu Open Building. Jsou zde využity flexibilní rámy, díky kterým se budova snadno přizpůsobuje měnícím se cyklům používání a údržby. Bytové jednotky mohou být „upgradovány“ v na sobě nezávislých cyklech, aniž by došlo k plýtvání materiálem nebo ke zničení budovy. Nosná konstrukce může být použita nesčetněkrát, fasády budou obnovovány například každých pětadvacet let, instalace každých deset let a interiéry každých pět let. Všechny tyto systémy lze opětovně používat a recyklovat.
Různorodé možnosti uspořádání bytových jednotek
Zdravé budovy, zdravá města
Superlofty podporují vysokou kvalitu života, kterou obyvatelé města potřebují. Jakožto zdravé budovy jsou vybudovány za použití udržitelných materiálů, energeticky úsporných instalací, navrženy jsou zde kvalitní, komfortní interiéry s přirozeným větráním, osvětlením a zelení. Zdravé budovy vedou ke spokojenějším obyvatelům a zdravějším městům. Architekti projekt přizpůsobili potřebám rostoucí komunity jedinců s tvůrčím a podnikatelským smýšlením.
Nezařízený byt nabízí téměř nekonečné pole možností.
Spojení bytu s kanceláří či ateliérem, hudebním studiem nebo komerční kuchyní není v tradičně pojatých obytných budovách většinou realizovatelné. Prázdné „plátno“, které Superlofty nabízí, umožňuje tyto hybridní formy bydlení uskutečnit. V Amsterdamu a Utrechtu bylo v nedávné době dokončeno pět superloftových realizací, další projekty v Groningenu, Amsterdamu a Delftu jsou nyní ve výstavbě.
Interiér šitý na míru životnímu stylu
Flexibilní rámec
Prefabrikovaná betonová konstrukce tvoří tři šestimetrové moduly, které lze flexibilně spojovat do bloků. Majitelé bytu pak tyto surové prostory naplní svým vlastním interiérem, který bude plně vyhovovat jejich životnímu stylu a specifickým požadavkům. Centrálně umístěné „superšachty“ umožňují umístění kuchyní a koupelen téměř kdekoli v prostoru.
Šestimetrová modulová konstrukce
Inteligentní hliníková fasáda obsahuje detektory CO2 korigující větrání a stínění, zabudované odvodnění a prostorné balkony. Vše je situováno v jedné adaptabilní modulové jednotce. Díky velkoryse řešeným prostorům a celoskleněným fasádám se dostane sluneční svit do všech částí jednotlivých bytů.
Celoprosklená fasáda
Sdílené bydlení
Otevřené prostory objektu SoHo byly původně navrženy jako průmyslové sklady, ale v průběhu času se ukázaly být snadno přizpůsobitelné dalšímu využití. Nastěhovali se do nich umělci, kteří toto místo postupně přeměnili na bytové domy a pracovní prostory. Otevřený rámec Superlofts stimuluje nové hybridní rezidence, jako například umělecký ateliér, pivovar či různorodé domácí kanceláře.
Kuchyně v superloftu
Nabízí bohatou rozmanitost typů jednotek, od kompaktních studií XS až po luxusní XL penthousy a cenově dostupné DIY (udělej si sám) jednotky. Tyto pestře koncipované byty přivádějí do svých útrob vzájemně se obohacující směsici obyvatel, kteří v Superloftech tvoří mladou dynamickou komunitu.
Studovna
Společné prostory a zařízení mají zásadní význam pro vytváření samoorganizovaných aktivit. Každý projekt nabízí jedinečný výběr kolektivních prostor, jako jsou dílny, ateliéry, střešní zahrady, dětská hřiště, tělocvičny a společné obývací pokoje. V každém objektu od počátku vytvářejí jeho obyvatelé úzce stmelenou komunitu, která společně formuje ducha budovy i jejího okolí. Superlofty fungují na principu vertikální vesnice a přispívají tak ke zlepšování životaschopnosti měst. Probouzí nevyužívaná místa k životu a nabízí cenově dostupné bydlení.
Vstupní hala
Superlofts
Místo: Amsterdam, Holandsko
Architekt: Marc Koehler Architects
Realizace: 2017
TEXT: LUCIE HLAVSOVÁ
FOTO: MARCEL VAN DER BURG, V2COM
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 2/2018.